Menopauza: Životní etapa, která přináší mnoho změn. Jak je zvládnout?

zdroj: pixabay.com

Menopauza neboli přechod je přirozenou součástí fyziologického procesu stárnutí ženy. Na co se v období menopauzy připravit? A jak zvládnout emoční i fyzické změny?

Reklama

Menopauza není jednorázovou a pevně danou změnou. Příznaky přechodu zpravidla přichází už sedm let před samotnou menopauzou. Nejčastěji v rozmezí od čtyřicátého do padesátého roku života.  V tomto období dochází u žen k poklesu pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Pokles hormonální hladiny způsobuje utlumení aktivity vaječníků. Během přechodu se proto dostavuje menstruace o různé délce a intenzitě krvácení. Po čase se menstruace úplně zastaví. Po dvanácti měsících od poslední menstruace již hovoříme o menopauze.

V období přechodu nastává klimakterický syndrom

Nelehké období hormonální nevyváženosti často vede ke klimakterickému syndromu. Klimakterický syndrom představuje ucelený soubor fyziologických potíží. Syndrom se projevuje nočním pocením, nespavostí, návaly horka, pocitově výrazným bušením srdce také poklesem sexuálního libida či změnami nálad. Lékaři se shodují, že ačkoliv jsou tyto příznaky nepříjemné, nepředstavují bezprostřední ohrožení zdraví.

Pozor na metabolické změny

Z pohledu zdraví jsou mnohem vážnější metabolické změny, které způsobuje nedostatek estrogenu. Ženy po menopauze jsou náchylnější k osteoporóze, kardiovaskulárním a neurologickým chorobám. Výrazným metabolickým projevem je přibírání na váze. Vyšší hmotnost pak způsobuje zvýšené riziko hypertenze. Vhodné je proto dodržovat pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny, minerály, vápník a bílkoviny.

O inkontinenci se nebojte mluvit s lékařem

Ženy v menopauze jsou zároveň náchylnější k zánětům močového měchýře a projevům inkontinence. Inkontinenci nejčastěji způsobuje nižší elasticita struktur pánevního dna. Problémy se samovolným únikem moči nepůsobí dobře na psychiku a často vedou k pocitům méněcennosti a poklesu sebevědomí.

Pokud se inkontinence projeví, neměly by se ženy bát problém řešit. A to jak konzultací u svého gynekologa či urologa, tak i pořízením vhodných inkontinenčních pomůcek. Důležité je však uvědomit si, že menopauzou se jedná o nevyhnutelnou životní změnu, kterou život zdaleka nekončí.

TIP:

Jak odstranit klíště?
Jak zvládnout menopauzu?
Čím je prospěšná Vincentka?
Čím na podzim posílit imunitu?
Jak se zbavit kašle a nachlazení?
Čím zmírnit projevy osteoporózy?
V čem spočívá účinná prevence chřipky?
Proč rýma působí na muže hůř než na ženy?
Jak pomáhají Kegelovy cviky proti inkontinenci.

Reklama