Sychravý podzim je tady! Jak se rychle zbavit kašle a nachlazení?

zdroj: pixabay.com

Nachlazení, rýma, kašel, ale i angína a chřipka – s těmi se většina z nás potýká v období podzimu a zimy. Naše tělo bojuje s viry, bakteriemi a celkově je oslabeno. Máme pro vás několik tipů, jak si zase přivolat zdraví zpátky.

Reklama

V teple, v klidu a pod peřinou

Rada často omílaná, ale naprosto pravdivá, dopřejte si pár dní oddechu, ať se vaše tělo může regenerovat.

Doma dostatečně větrejte – krátce, ale často. Vlhký vzduch vás bude méně dráždit ke kašli.

Hodně pijte – dostatečné množství tekutin ředí hlen, a tím přispívá ke snadnějšímu odkašlávání. Pro pitný režim jsou ideální vývary z bylinek: zejména jitrocel, čaj z něho připravený usnadňuje odkašlávání.

Pokud se s kašlem potýkáte déle než pět dní nebo pokud má jeho průběh zhoršující se tendenci i přes užívání léků, neváhejte a vyhledejte lékaře.

Trápí vás kašel? Zjistěte nejprve jaký

Léčba kašle se přímo odvíjí od toho, o jaký typ kašle se jedná. V počátku onemocnění se vyskytuje suchý kašel, který je příznakem infekce horních cest dýchacích. Suchý kašel se mírní antitusiky.

Po několika dnech se suchý kašel mění na vlhký. Vlhký kašel je naopak třeba podpořit za pomocí tzv. expektorancií, která podporují vykašlávání hlenu z dýchacích cest.

Antitusika i mukoaktivní látky pomáhají, ale pozor – nekombinovat!

Antitusika a expektorancia však nekombinujte. Kombinace je možná pouze v případě, že expektorancia užijete během dne pro podporu vykašlávání a antitusikum na noc pro klidný spánek.

Pomoc z přírody

Také příroda ví, jak nemocnému ulevit. Níže představujeme pomocníky z přírody, kteří by při léčbě kašle neměli chybět:

  • Jitrocel – ideální bylinka vhodná při nachlazení, kašli a podobných neduzích. Při bolesti v krku je možné použít nálev z jitrocele také jako kloktadlo.
  • Zázvor – kořen zázvoru má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. U malých dětí podávejte pouze v malých dávkách v podobě šťávy, kdy zázvor nastrouháte a šťávu vymačkáte.

TIP:
Jak odstranit klíště?
Jak zvládnout menopauzu?
Čím je prospěšná Vincentka?
Jak zmírnit projevy osteoporózy?
Proč stárnutí oslabuje imunitu?
Kegelovy cviky proti inkontinenci.
Jaká je nejlepší prevence chřipky?
Jak posílit imunitu proti chřipce nachlazení?
Vnoučatům od nachlazení pomohou bylinky.
Proč rýma působí na muže hůř než na ženy?

Reklama