Kegelovy cviky posilují pánevní dno a pomáhají zvládat inkontinenci

zdroj: pixabay.com

Močová inkontinence je nepříjemným problémem, kterým zpravidla trpí starší osoby. Projevy inkontinence ale začínají už ve středním věku. Navíc ženy se s inkontinencí potýkají až dvakrát častěji než muži. Pro včasné zmírnění příznaků úniku moči pomáhá posilování pánevního dna. Vysvětlíme, jak na jednoduché Kegelovy cviky, které zvládnete za pár minut.

Reklama

Za samovolným únikem moči stojí mnoho faktorů, kterými jsou věk, zdravotní stav, prodělané nemoci i fyzická kondice. Jednou z nejčastějších příčin je oslabení svalstva pánevního dna. Ostatně právě svaly pánevního dna ovlivňují správnou činnost močového měchýře, dělohy i střev. Během života dochází k oslabování svalů pánevního dna důsledkem těhotenství a porodu. Zároveň tato skupina svalů je jen minimálně procvičována běžnými sportovními činnostmi a aktivním způsobem života.

Pro posílení svalů pánevního dna je proto zapotřebí zapojit specifické svalové partie, které procvičí Kegelovy cviky. Za jejich vývojem stojí americký gynekolog Arnold Kegel. Výhodou je, že procvičování podle Kegela je nenáročné, nevyžaduje žádné speciální pomůcky a lze jej provádět takřka kdekoliv. Kegelovy cviky lze proto provádět při čtení, sledování televize či v posteli.

Podstatou Kegelových cviků je zatínání svalů podobným způsobem, jako když chcete přerušit močení. Během cvičení by mělo docházet k rytmickému zatínání svalů s počtem až čtyřiceti stahů a povolení. V začátcích ale postačí nižší počet opakování, neboť jako každý sval lze i tuto svalovou partii přetížit. Série stahů se doporučuje provádět třikrát denně. Důležité je dosahovat krátkých stahů, jejichž délku lze postupně prodlužovat.

Při pravidelném cvičení se posílení pánevního dna a zmírnění projevů inkontinence projeví do několika týdnů až měsíců. I poté ale není vhodné s cvičením přestávat, neboť netrénovaný sval opět postupně ochabuje.

TIP:
Jak odstranit klíště?
Jak rychle vyléčit rýmu?
Jak zvládnout menopauzu?
Čím je prospěšná Vincentka?
Proč stárnutí oslabuje imunitu?
Jaká je nejlepší prevence chřipky?
Jak zatočit s kašlem a nachlazením?
Vnoučatům od nachlazení pomohou bylinky.

Reklama