„Mužská rýma“ existuje. Absence estrogenu u pánů zhoršuje příznaky rýmy

Zdroj: Pixabay.com

Mužská rýma skutečně existuje a její léčba je mnohem náročnější, než léčba klasické rýmy, která trápí většinu žen. Pokud i po čtyřiceti letech manželství máte stále pocit, že si váš manžel těžké příznaky rýmy vymýšlí, pak vás nyní vyvedeme z omylu. Nejen vědecké výzkumy, ale i zkušenosti některých našich čtenářek mluví o opaku.  

Reklama

S vyvrknutým kotníkem muži dokážou nemožné, mnohdy i dohrát fotbalový zápas. Stačí ale, aby jednou zakašlali, a už chtějí volat doktora. Ač „mužská rýmička“ vyvolává úsměvné reakce, rozhodně by ženy neměly v tomto „smrtelném“ období muže nazývat hypochondry. Naopak s prvními příznaky rýmy je na čase přestat muže obtěžovat náročnými úkoly, začít kolem nich chodit po špičkách a podat jim účinné přípravky proti rýmě.

Muži rýmu snáší mnohem hůře než ženy

Mužská rýma není mýtus, je to skutečná realita. Vědci přišli na to, že muži při rýmě trpí více než ženy. Důvod je prostý, mužské tělo se virům, které vyvolávají rýmu a nachlazení, nedokáže tak dobře bránit.

Ženský hormon estrogen si s nemocemi dýchacích cest poradí mnohem lépe a zároveň funguje jako lék. Jelikož pánové mají nedostatek estrogenu v těle, nedokážou se s viry poprat tak úspěšně jako dámy.

Navíc jiný vědecký výzkum jen potvrdil, že mužům se při rýmě spustí v mozku jakési receptory, které příznaky nemoci ještě více zhorší. Ne vždy tak drsnější pohlaví nutně přehrává a snaží se vyhnout klasickému fungování domácnosti. Občas muži mohou být skutečně na pokraji svých sil.

A co na to naše čtenářky?

„Přepadne-li mého muže rýma a nachlazení, vždy se raději vzdaluji. Po padesáti letech manželství vím, že je lepší nechat manžela odpočívat, nemluvit na něj a nejlépe mu nechodit ani na oči. Pouze občas přinesu kapesník, teplý čaj a něco málo k jídlu,“ říká paní Jaroslava 72 let.

Čtenářka Iveta 58 let má ale jiné zkušenosti. „Jakmile si muž jednou pšíkne, vím, že je zle. Ihned mu musím splnit vše, co mu na očích vidím. Pravidelně ho dopuji vitamíny, vařím čaj, nosím teploměr a léky. Kdybych ho v té hrozné nemoci nechala samotného, vyčítal by mi to ještě dalších čtrnáct dní.“

Paní Karla 62 let vědeckým výzkumum nevěří a řídí se moudrem její maminky. „Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní, a to bez ohledu na pohlaví.“

„Manžela rýma naštěstí nepostihuje moc často, avšak dostane-li tuto mužskou smrtelnou chorobu, zabere jako první gauč a ovladač. Dožaduje se teplého čaje, šumivého vitamínu C a mazání hrudníku. Vždy, když ho nabádám, aby se šel vyležet do postele, odmítne a raději dále zběsile přepíná kanály a rozčiluje se, proč v té televizi nic nedávají, když je chudák zrovna nemocný,“ dodává Petra 55 let.

TIP:
Jak odstranit klíště?
Jak zvládnout menopauzu?
Čím je prospěšná Vincentka?
Proč stárnutí oslabuje imunitu?
Kegelovy cviky proti inkontinenci.
Jaká je nejlepší prevence chřipky?
Jak zatočit s kašlem a nachlazením?
Vnoučatům od nachlazení pomohou bylinky.

Reklama