Proč stárnutím dochází k oslabení imunity?

Ilustrace bakterie, zdroj: pixabay.com

Během stárnutí organismu dochází k oslabování imunitního systému. Důvodem jsou pomalejší imunitní reakce organismu na narušitele v podobě antigenů, virů a bakterií i nižší množství bílých krvinek. Vysvětlíme, čím imunitu ve stáří posílit.

Reklama

Imunitní systém člověk nejvíce posiluje během dětství a dospívání. Zatímco u novorozeňat je imunitní systém nevyzrálý, musí s obranyschopností organismu pomáhat látky, které dítě přijímá z mateřského mléka. Během dětství imunitní systém sílí, tělo tvoří protilátky proti bakteriím, virům a antigenům. V dospělosti je přirozená obranyschopnost člověka na nejvyšší úrovni. Se stárnutím, přibližně od čtyřicátého roku života, lidská imunita opět slábne.

S přibývajícím věkem například klesá produkce B- a T-lymfocytů v kostní dřeni. Kolem čtyřicátého roku také již v podstatě nefunguje brzlík, v němž T-lymfocyty dozrávají. Imunitní systém také vzhledem ke svému ‚opotřebení‘ hůře rozlišuje mezi vlastními a cizími buňkami, proto jsou u starších lidí běžnější autoimunitní onemocnění,“ říká celostní lékař Bohumil Ždichynec.

Imunitu oslabují zpožděné reakce T-lymfocytů

Na oslabení organismu mají vliv zpomalené reakce T-lymfocytů na antigeny. To znamená, že se snižuje rychlost, s jakou je lidský organismus schopný aktivně reagovat na ohrožení. Stárnutím zároveň dochází k snižování množství bílých krvinek, k jejichž úloze patří pamatovat si antigeny, se kterými se již v minulosti setkaly. Jednoduše řečeno imunitní systém obtížněji detekuje hrozby. „Všechny tyto změny, které oslabují imunitní systém, zapříčiňují, že jsou starší lidé náchylnější k infekčním onemocněním s komplikovaným průběhem, jako je třeba pneumokokový zánět plic,“ vysvětluje lékař Bohumil Ždichynec.

Obranyschopnost posiluje zdravá strava i aktivní pohyb

Přirozenou obranyschopnost oslabuje nevyvážená strava, zhoršená fyzická kondice i chronické nemoci, například diabetes druhého typu a další onemocnění, se kterými se člověk potýká.

Na druhou stranu nic není ztraceno. Imunitní systém lze posilovat i v seniorském věku. Pro silnou obranyschopnost je důležité udržovat zdravý životní styl bohatý na pohyb na čerstvém vzduchu a pestrou stravu. Ve stravě nesmí chybět vitamíny, minerály, bílkoviny, vápník a další látky. Vhodná je konzumace ryb, masa, mléčných výrobků, luštěnin a samozřejmě ovoce a zeleniny. Vyhýbejte se smaženým a těžkým jídlům, které představují zátěž na trávení. Pestrý jídelníček doplňte aktivním pohybem, nejlépe chůzí, plaváním či jízdou na kole.

TIP:

Jak odstranit klíště?
Jak zvládnout menopauzu?
Čím je prospěšná Vincentka?
Čím na podzim posílit imunitu?
Jak se zbavit kašle a nachlazení?
Čím zmírnit projevy osteoporózy?
V čem spočívá účinná prevence chřipky?
Jak pomáhají Kegelovy cviky proti inkontinenci.
Proč rýma působí na muže hůř než na ženy?

Reklama