Zákeřná chřipka: V čem spočívá nejlepší prevence chřipky?

zdroj: pixabay.com

V obchodech, v městské hromadné dopravě či u lékařů přicházíme do kontaktu s větším počtem lidí, kteří představují zvýšené riziko přenosu virové nákazy. Jedním z nejčastějších virových onemocnění je právě chřipka. Jak se proti chřipce efektivně bránit?

Reklama

Chřipkou se ročně nakazí statisíce lidí

Rychlé šíření chřipky umožňují velké davy lidí typické pro nejrůznější hromadná setkání. Viry totiž přeskakují z člověka na člověka v podobě kapének, tedy mikroskopických infekčních částeček nosního a ústního sekretu. Ty se uvolňují kýcháním, kašláním, ale i běžným mluvením. Samotný virus chřipky je velký 80 až 120 nanometrů a šíří se vzduchem. Místa s vysokou koncentrací lidí tak představují ideální prostředí pro jeho snadný přenos a rychlou nákazu.

Podobným způsobem se šíří též ostatní kapénkové infekce a onemocnění, kvůli kterým ulehá do postele řada lidí. Rýma, angína či nachlazení patří k takzvaným sezónním chorobám. Jen chřipkou podle údajů Ministerstva zdravotnictví každoročně onemocní statisíce obyvatel, což čítá zhruba 10 až 30 % populace. Průměrně 2 000 lidí na její následky dokonce zemře. Nejvíce jsou přitom ohroženi dospívající a senioři, kteří mají oslabenou imunitu.

V prostředí bohatém na vitamín C viry nepřežijí

Předejít sezónním onemocněním, respektive zpomalit šíření virů, lze vhodnou a důslednou prevencí. Jedním způsobem je očkování, které však v současné době podle nezávislého portálu Očkování proti chřipce podstupuje pouze 5 % obyvatelstva.

Výrazně častěji se k posilování obranyschopnosti organismu vydáváme přírodní cestou. Samozřejmostí je frekventovanější přísun vitamínu C. Vědecké výzkumy totiž prokázaly, že tento vitamín snižuje schopnost chřipkových virů proniknout skrze pojivové tkáně tím, že zlepšuje jejich stabilitu. A pokud jimi viry neprojdou, organismus se nakazit nemůže. V prostředí, které je na vitamín C bohaté, tyto viry zkrátka nedokážou přežít.

Imunitnímu systému prospívají také vitamíny B a D

Nejvyšší zdravotnické orgány Evropské unie rovněž potvrdily vysoký význam vitamínů z řady B pro imunitní systém. Ty k rovnováze imunitních funkcí přispívají samy, ale také a především v kombinaci se stopovými prvky, jako je selen, železo, měď a zinek.

Mnohá infekční onemocnění propukají rovněž z nedostatku vitamínu D. Vlivem snížení slunečního svitu během zimy jeho množství v lidském těle totiž výrazně ubývá. Častým zdrojem vitamínu D jsou především tučné ryby.

Nezapomínejte na česnek a zázvor

Preventivně působí také syrový česnek, jehož zázračné účinky znaly již naše babičky. Česnek je považován za silné přírodní antibiotikum a antivirotikum. Obsahuje totiž látky jako je allicin, jež jsou schopné likvidovat mikroorganismy.

Odborníci navíc poukazují na to, že lidé, kteří jej častěji konzumují, o polovinu méně trpí chřipkou a nachlazením. Kromě česneku by se měl zvýšit též příjem cibule, především její šťávy, neboť v ní obsažené flavonoidy účinkují proti kašli a bakteriím. Rovněž anýz, u nás známý jako nedílná součást vánočních perníčků, obsahuje látku, která dokáže zahubit virus chřipky. V domácí lékárničce by neměl chybět ani kořen zázvoru, který se po staletí používá pro své výborné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je silným analgetikem a při rýmě rozpouští hleny.

Zakrývejte si ústa, dodržujte hygienu

Ani sebedůslednější prevence však lidskému organismu nezaručí stoprocentní ochranu, pokud se často nachází v místech se zvýšenou koncentrací lidí. Právě při svátečních oslavách a společenských návštěvách by měla platit pravidla, která pomohou předejít nepříjemné nákaze.

Protože se většina typických zimních onemocnění přenáší vzduchem v podobě kapének, je nezbytné si při kašlání a kýchání zakrývat nos i ústa kapesníkem, ideálně určeným pro jednorázové použití. Použitý kapesník by měl ihned poté putovat do odpadkového koše. V tomto období se též nevyplatí dotýkat se očí, nosu či úst špinavýma rukama. Naopak by se měla přísně dodržovat základní hygienická pravidla, tedy mýt si pravidelně ruce vlažnou vodou a mýdlem.

Pakliže se projeví první příznaky chřipky, měli bychom udržovat odstup od ostatních ve vzdálenosti nejméně jednoho metru. V tomto případě je však na místě začít brát ohled na zdraví druhých a zcela se vyhýbat místům se zvýšeným množstvím lidí a prožít advent i konec roku v klidu domova.

TIP:
Jak odstranit klíště?
Jak zvládnout menopauzu?
Čím je prospěšná Vincentka?
Proč stárnutí oslabuje imunitu?
Jak se zbavit kašle a nachlazení?
Čím zmírnit projevy osteoporózy?
Čím na podzim posílit imunitu?
Jak pomáhají Kegelovy cviky proti inkontinenci.
Proč rýma působí na muže hůř než na ženy?

Reklama