Recenze: Thriller Sestry od Bernarda Miniera nedá čtenáři vydechnout

Kniha Sestry, autor: Bernard Minier, foto: i-Senior.cz

Začátkem letošního roku vyšel český překlad francouzského detektivního thrilleru Soeurs, v překladu Sestry, od geniálního spisovatele Bernarda Miniera. Nyní přinášíme recenzi napínavého detektivního thrilleru.

Reklama

Francouzský spisovatel Bernard Minier patří k nejlepším spisovatelům současnosti. Jeho raketový vzestup by chtěl zažít každý spisovatel. Bernard Minier vydal svůj první detektivní thriller Mráz relativně nedávno. Teprve v roce 2011. Záhy se však stal evropským bestsellerem. Na úspěšnou prvotinu navázal thriller Kruh, také bestseller. Pak následovaly detektivní thrillery Tma a Noc. Všechny knihy zaujaly čtenáře natolik, že Bernarda Miniera mnozí začali označovat za francouzského Jo Nesba. Aneb poutavé detektivky nemusí vznikat pouze ve Skandinávii.

Nyní na úspěšnou tetralogii navazuje Bernard Minier detektivním thrillerem Sestry, který vydalo Nakladatelství XYZ. V knižní novince se autor vrací k prvnímu případu hlavní postavy celé série, kterým je detektiv Martin Servaz. Píše se rok 1993, když Servaz pátrá po pachateli dvojnásobné vraždy. Oběťmi jsou dvě sestry ve věku šestnácti a patnácti let. Zavražděné sestry jsou nalezeny v lese na břehu slepého ramene řeky Garonna.

Dívky jsou oblečeny v šatech na první svaté příjímání. Jsou spoutány ke stromu, zády k sobě. Reálie místa činu připomínají scénu z knihy Erika Langy, autora knižního thrilleru. Spisovatele se ale z dvojnásobné vraždy nepodaří usvědčit. Po pětadvaceti letech je detektiv Martin Servaz přivolán k záhadnému úmrtí v domě stejného spisovatele. A právě tehdy se dává celé soukolí do pohybu. Odhalí Martin Servaz po více jak 25 letech skutečného vraha dvou mladých sester?

Thriller Sestry mistrně dávkuje napětí

Spisovatel Bernard Minier je mistrem psaného slova. Čtenářům dovede detailně popsat prostředí děje, přitom ale nezatěžuje zbytečnými slepými kličkami. Díky tomu je vnímavý čtenář lehce vtažen do děje a do průběhu celého vyšetřování.

Zatímco posledním dvou Minierovým knihám Tma a Noc vytýkali kritici ztrátu eskalace dramatického a nervydrásajícího vypětí, pak u thrilleru Sestry je tento aspekt zpět. A v plné své podobě, jak je pro Miniera typické. Spisovatel dovede ve čtenáři navodit sžíravé pocity obětí, které podlehly trýznění narušeného psychopata.

Pozitivním aspektem knihy je gradace napětí, které se střídá s oddechovými částmi, ve kterých Martin Servaz vzpomíná na začátky u policie i na zakládání rodiny. Znalí čtenáři, kteří si přečetli předchozí tetralogii, mohou v hlavní záporné postavě thrilleru Sestry spatřit shodné charakteristické znaky, tolik typické pro geniálně inteligentního prokurátora a brutálního vraha Juliana Hirtmana, který byl ústřední postavou prvního thrilleru Mráz, a jenž se jako tenká červená niť nese napříč touto knižní sérií.

A pokud čtenář nečetl předechozí knihy Bernarda Miniera, nevadí. Kniha nemá žádné neodkladné vazby na předchozí tvorbu. Věrní čtenáři Miniera, kteří vyžadují sžíravé napětí, budou mít ale radost, neboť Sestry jsou nefalšovaným detektivním thrillerem, který Bernard Minier umí na jedničku.

Knihu Sestry z Nakladatelství XYZ pořídíte na www.albatrosmedia.cz. Recenze na předchozí knižní tituly Bernarda Miniera si můžete přečíst zde.

Ukázky z knihy Sestry od Bernarda Miniera, foto: i-Senior.cz

Reklama