Mráz: detektivka, kterou budete číst se zatajeným dechem

Mráz, autor: Bernad Minier, foto: Jiří Aujezdský

Na nočním stolku se mi shodou okolností sešla literární díla dvou Bernardů. Tím prvním byla autobiografická kniha od Stanislava Bernarda – Tvrdohlavý muž, nad kterou velmi rychle zvítězil detektivní thriller Mráz od autora Bernarda Miniera.

Reklama

Mráz je prvotním počinem pětapadesátiletého francouzského autora Bernarda Miniera, jehož kniha vyšla v roce 2011. Českým čtenářům jí přináší nakladatelství XYZ.

Ihned po vydání se Mráz stal bestsellerem. Jen ve Francii se prodalo více než 300 tisíc výtisků. Dechberoucí příběh, který postupně graduje se tak právoplatně stal knižní senzací roku 2012 a získal prestižní Crime Novel Price v Cognacu.

Netrvalo dlouho a kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a knižní práva byla prodána do desítek zemí. Britský týdeník The Sunday Times zařadil knihu Mráz mezi 50 celosvětově nejlepších kriminálních románů za posledních pět let. Zahraniční kritici knihu dokonce přirovnávají ke kultovní sáze s Hanibalem Lecterem.

Napínavý detektivní thriller Mráz

Hlavní postavou knihy Mráz je svérázný detektiv z Toulouse Martin Servaz, který byl povolán k vyšetřování brutálního zabití plnokrevníka, jenž patřil místnímu byznysmenovi a milionáři. Kdo stojí za zabitím koně? Nespokojený zaměstnanec, obchodní partner, konkurence? Nebo je vše jinak, než se zdá? Zanedlouho je totiž za podobně brutálních okolností zavražděn lékárník z vesnice Saint-Martin. Souvisí kriminální činy spolu? Přibude další oběť? Toho se Martin Servaz obává, protože indicií je málo, a těch málo, jenž se podařilo zajistit, vedou k psychopatovi, který je hospitalizován na nejpřísněji střeženém oddělení nedalekého Wergnierova ústavu.

Paralelně s příběhem Martina Servaze se odvíjí dějová linka psycholožky Diany Bergové, která přijíždí za lékařskou praxí právě do Wergnierova ústavu s nejnebezpečnějšími sexuálními delikventy a psychopaty.

Kniha Mráz vyniká výborným autorským zpracováním s detailním popisem situací a postupnou gradací příběhu. Více jak šestisetstránkové dílo čtenáře plně vtáhne do děje tím způsobem, že nebude chtít se čtením přestat. Stránky tak budete doslova hltat po desítkách. A tak tomu u správné knihy má být.

Detektivní thriller Mráze je právem nejlepší knihou posledních letech. Ačkoliv jsem knihu ještě sám zcela nedočetl a neodkryl pachatele všech událostí, už se nemohu dočkat pokračování této trilogie. Tvorba Bernarda Miniera je totiž tou pravou na temné podzimní večery.

Pokračováním detektivního thrilleru Mráz je kniha Kruh z nakladatelství XYZ, která vyšla 26. 10. 2015.

Spisovatel Bernard Minier

Bernard Minier (1960) je francouzským spisovatelem, který svou první knihu Mráz napsal v 51 letech. Ihned po vydání se kniha stala bestsellerem a vynesla autora na profesionální dráhu spisovatele. Dnes se Bernard Minier psaním knih živí na plný úvazek. Prvotina Mráz se stala součástí trilogie, na kterou navozuje kniha Kruh (La Cercle, 2012) a N´éteins pas la Lumíre (2014), jejíž české vydání se plánuje. Mimo tuto sérii autor dokončuje román odehrávající se v San Francisku a dále pracuje na nové detektivce, ve které se opět do vyšetřování pustí detektiv Martin Servaz.

Bernard Minier vystudoval univerzitu v Toulouse a více než dvacet let žije nedaleko Paříže. Je ženatý a má dvě děti.

Vydalo nakladatelství XYZ.

Reklama