Recenze: Bernard Minier v knižním thrilleru Údolí mistrně dávkuje napětí

Kniha Údolí od autora Bernarda Miniera, Foto: Jiří Aujezdský

Začátkem letošního roku vyšel v pořadí šestý kriminální thriller od francouzského autora Bernarda Miniera. Knižní thriller nese název Údolí. Na scénu opět nastupuje svérázný detektiv Martin Servaz, který se pouští na stopu brutálních vražd v okolí od světa odříznuté horské vesnice.

Reklama

Děj thrilleru zavede čtenáře do malé vesnice v srdci Pyrenejí, která je po sesuvu půdy naprosto odříznutá od okolního světa. Zdejší obyvatele děsí sériový vrah, který za sebou nechává znetvořené oběti. Jednou z prvních obětí je zavražděný muž, jemuž do rozpárané břišní dutiny vrah umístil dětskou panenku. Výjev natolik absurdní, který nenechá nikoho v klidu, vyvolá množství otázek. A hlavně zaseje semínka strachu, pochybností a dá jasně najevo, že okolní hory nejsou bezpečné.

Do vyšetřování se vrhá Martin Servaz, který ale stále čelí disciplinárnímu řízení. Nemůže jinak, v údolí totiž uvízla i jeho bývalá partnerka Marianne. Právě kvůli ní se vydává do izolované vesnice, kterou pomalu pohlcuje strach a hněv nezvladatelných obyvatel. Co se bude dít dál? To vám neprozradíme…

Knihou Údolí Bernard Minier opět posouvá hranice své tvorby a možná také francouzského thrilleru. Zatímco v knize Sestry autor čtenáři dopřál oddechové části, v Údolí je budete hledat marně. Na 550 stranách se s přesným načasováním střídají akce, emoce, násilí a psychologické zvraty. Nic pro příznivce Rosamunde Pilcher a čtenáře klidné, pohodové a malebné červené knihovny.

S nervydrásajícím příběhem a mistrným vyprávěním s autentickým zachycením situace možná nebudete mít před spaním klid. Ostatně Minierovi čtenáři si na přesně dávkující napjetí už si zvykli.

Pro lepší požitek z četby je vhodné, aby si čtenář přečetl předchozí knihy Mráz (české vydání 2015), Kruh (2015), Tma (2016), Noc (2018) a Sestry (2019), ve kterých hlavní roli ztvárňuje detektiv Martin Servaz. Seznámení s předchozími knihami ale není nutné. Kniha Údolí nemá neodkladné vazby na předchozí tvorbu. Sžíravé napětí si i bez předchozího seznámení užijete dostatek.  

O autorovi

Bernard Minier (1960) je francouzským spisovatelem, který vystudoval univerzitu v Toulouse a více než dvacet let žije nedaleko Paříže. Svou první knihu Mráz napsal v 51 letech. Ihned po vydání se kniha stala bestsellerem a vynesla autora na profesionální dráhu spisovatele. Další knihy pak autora katapultovaly mezi současné krále detektivních thrillerů. Ačkoliv autor pochází a tvoří ve slunné Francii, jeho příběhy jsou podobné severským kriminálkám. Bernard Minier je označován jako francouzský Jo Nesbo.

Knihu Údolí z Nakladatelství XYZ pořídíte na www.albatrosmedia.cz. Recenze a upoutávky na předchozí knižní tituly Bernarda Miniera si můžete přečíst zde.

Detektivní série Bernarda Miniera, Foto: Jiří Aujezdský

Reklama