Home Blog

Malacky s klasicistním kaštelem a poutní místo Šaštín – Stráže

Kaštel Malacky, Autor: Roman Toldy – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26981913

Malacky jsou centrem Dolního Záhoří. V barokním františkánském klášteře stojí kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. V tomto kostele je rovněž kaple Svatých schodů, po kterých kráčel Ježíš Kristus k Pilátu Ponskému. V Malackách stojí také klasicistní kaštel s krásným anglickým parkem. Šaštín – Stráže patří mezi nejvýznamnější poutní místa Slovensku. Právě díky Šaštínské Pietě, zázračné, uzdravující sošce Panny Marie, se Šastín stal poutním místem. Šaštínská Pieta se nachází v poutním barokním kostele Sedmibolestné Panny Marie, který byl vysvěcen 15. srpna roku 1764 a to za účasti císařovny Marie Terezie.

Malacky

Malacky jsou centrem Dolního Záhoří, regionu mezi pohraniční řekou Moravou a Malými Karpatami, kraje borovicových lesů plných hub, písečných dun a přírodních jezer. Ve městě najdete také několik hodnotných památek.

Historické a kulturní památky

V Záhorácké ulici stojí renesanční kostel Nejsvětější Trojice, který je dominantou města. Na klášterním náměstí najdete barokní františkánský klášter s barokním kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie. V kostele se nachází rovněž kaple Svatých schodů, po kterých kráčel Ježíš Kristus k Pilátu Ponskému. Zdejší Svaté schody jsou jednou z trojice vydařených kopií těchto schodů. Zbylé dvoje zdařilé kopie schodů jsou v Jeruzalémě a Vatikánu. Barokní areál kláštera byl opevněný a dodnes se zachovala část obranných zdí a mohutné nárožní bašty. V ulici Na břehu stojí pěkná židovská synagoga postavená v maurském slohu.

Muzeum Michala Tillnera

Muzeum Michala Tillnera je městské muzeum a najdete ho v Záhorácké ulici. Jsou zde převážně etnografické sbírky a umělecké předměty. Největší pozornosti se těší Záhorácká jizba s pěkným lidovým nábytkem a lidovou malovanou keramikou.

Kaštel v Malackách

Kaštel v Malackách byl původně postavený jako barokní reprezentační sídlo šlechtického rodu Pálffyových. V 19. století dostal kaštel svou současnou klasicistní podobu. Kaštel je čtyřkřídlou klasicistní stavbou s vnitřním nádvořím. Na nádvoří stojí obnovená studna a u studny se nachází socha jelena, erbovního zvířete šlechtického rodu Pálffyových. Při jižním křídle kaštela byla obnovena fontána. Kaštel je v současné době nákladně rekonstruován a pro veřejnost je v něm přístupná Pálffyová jizba s dobovým nábytkem. Kaštel je obklopen pěkným anglickým parkem s duby, buky a také kaštany a od Černé brány vede ke kaštelu alej platanů.

Poutní místo Šaštín – Stráže

Šaštín – Stráže patří mezi nejznámější poutní místa na Slovensku. Složený název místa vznikl sloučením obcí Šaštín a Stráže nad Myjavou. V 16. století vlastnil šaštínské panství šlechtický rod Czoborů. V roce 1564 si dle legendy zbožná paní Angelika vymodlila od Sedmibolestné Panny Marie ztracenou lásku a úctu svého manžela Imricha Czobora.

Šaštínská Pieta

Z vděčnosti za vyslyšenou modlitbu nechala paní Angelika vyřezat dřevěnou sošku Panny Marie a ta byla umístěna do kaple. Právě díky Pietě – zázračné, uzdravující sošce Panny Marie z roku 1564 se Šaštín stal poutním místem. V Šaštíně byl postaven barokní klášter Paulánů a také barokní poutní kostel Sedmibolestné Panny Marie, který byl vysvěcen 15. srpna roku 1764, a to za účasti císařovny Marie Terezie.

Barokní chrám Sedmibolestné Panny Marie je monumentální stavbou se dvěma věžemi. Na zdejším hlavním oltáři z červeného mramoru je umístěna Šaštínská Pieta. Zařízení kostela je převážně barokní a v kostele se nacházejí také největší varhany na Slovensku. Dvě hlavní pouti do Šaštína se konají první neděli po 24. květnu a první neděli po 15. září. Těchto dvou zdejších hlavních poutí se každoročně účastní tisíce zbožných poutníků nejenom ze Slovenska, ale taky z Česka, Maďarska, Polska a Rakouska. Šaštín – Stráže je významné a oblíbené poutní místo na Slovensku.

Autor: Jiří Glet
Zdroj: Autorský text, kniha Turistický průvodce č. VI.

Reklama

Pro malé a střední firmy

Dodávky slouží také individuálním potřebám, Foto: Viarent.cz

Pronájem dodávek se stává stále oblíbenější volbou pro řešení přepravních potřeb, ať už se jedná o firmy nebo o jednotlivce. Načasování pronájmu je klíčové, protože umožňuje zvolit nákladově nejefektivnější a nejflexibilnější řešení.

Pronájem dodávek dává možnost mít vozidlo přesně tehdy, když ho potřebujeme, bez zátěže spojené s údržbou.

Pro menší firmy je pronájem dodávek vynikající volbou, protože nevyžaduje velké kapitálové investice a vozidla se používají pouze v případě potřeby. Tato flexibilita umožňuje podnikům rychle se přizpůsobit změnám na trhu a individuálním potřebám v oblasti dopravy. S pronajatou dodávkou lze snadno přepravovat velké předměty, vybavení nebo dokonce celé skladové zásoby, aniž by bylo nutné udržovat vlastní vozový park.

Bez ohledu na velikost firmy může být pronájem dodávky užitečný, Foto: Viarent.cz

Větší projekty a akce

Pronájem dodávek může hrát klíčovou roli také v logistice větších projektů a akcí. Ať už se jedná o stavby, o akce nebo dokonce o natáčení filmu, výběr správné velikosti a vybavení dodávky pomůže přepravit vybavení a materiál efektivně a bezpečně. Například při přípravě pódia pro koncert nebo logistice větší marketingové akce může pronájem dodávky usnadnit přepravu potřebného vybavení, hudebních nástrojů a dalších rekvizit na místo konání.

Stěhování a přeprava

Dodávky jsou ideální pro stěhování a přepravu velkých předmětů. Vozidla k pronájmu jsou k dispozici v různých velikostech a úrovních výbavy, takže si vybere každý. Pro zajištění efektivní nakládky a správného zajištění je vhodné plánovat dopředu a v případě potřeby přizvat odbornou pomoc. Pronájem dodávky nabízí i v tomto případě flexibilitu a nákladovou efektivitu, protože stačí zvážit pouze dobu trvání a velikost.

Dodávky slouží také individuálním potřebám, Foto: Viarent.cz

Uspokojování sezónních potřeb

Pronájem dodávky může být také vynikajícím řešením pro přepravu sezónních produktů. Ať už se jedná o vánoční ozdoby, zemědělské produkty nebo třeba letní plážové zboží, pronajaté vozidlo vám pomůže přepravit a doručit je na správné místo rychle a snadno. Flexibilita pronájmu nám umožňuje disponovat větší kapacitou v období špičky a zároveň se vyhnout zbytečným nákladům v období nižší poptávky.

Načasování a flexibilita pronájmu užitkových vozidel a dodávek nabízí velké výhody v případě různých přepravních potřeb. Toto řešení umožňuje efektivní a cenově výhodnou přepravu, ať už pro firmy, velké projekty nebo soukromé osoby.

Reklama

Spojte relaxaci s pěstováním: Tipy pro zařízení praktické zahrady

Foto: Jacob Lund / stock.adobe.com

Zahrada je pro mnohé ideálním místem pro relaxaci a posezení s přáteli. Kromě toho ale nabízí skvělou příležitost vypěstovat si vlastní zeleninu a ovoce. Jak tyto dvě věci prakticky spojit a vytvořit multifunkční prostor, ve kterém se budete cítit dobře?

Zahradní nábytek

Na zahradě by neměl chybět pohodlný koutek, kde můžete posedět a užít si hezké počasí. Základem je zahradní nábytek. Sortiment je rozmanitý, nejlepší je vybírat dle vašich představ a možností prostoru. Pokud si s výběrem nechcete dělat těžkou hlavu, nejjednodušší je zvolit některou ze zahradních sestav. Nezapomeňte na slunečník, který poskytne stín v horkých letních dnech. Pro relax se může hodit i lehátko nebo houpačka či případně houpací síť.

Celoroční péče

Zahrada samozřejmě vyžaduje spoustu péče po celý rok. Není to tedy jen o slunění se během hezkých dní. Pokud hledáte způsob, jak pěstovat zeleninu a ovoce co nejsnáze a nejefektivněji, pak by vám neměl chybět fóliovník. Poskytuje chráněné prostředí pro rostliny, neohrozí je tak vítr, déšť, ani nízké teploty. Jde o jednoduchý způsob, jak prodloužit zahradnickou sezónu.

Efektivní pěstování

Dostupné řešení představuje levný fóliovník. K dispozici jsou modely tvořeny jednoduchou konstrukcí, která je potažena fólií. Nicméně nabízí se i praktičtější řešení – skleník z polykarbonátu. Je bytelnější, má praktickou konstrukci a zajistí tak skvělé podmínky pro pěstování. Umístit do něj můžete různé regály a police, rozšíříte tak dostupnou plochu pro pěstování. Vyvýšené truhlíky jsou navíc snáze dostupné a péče o ně je tak jednodušší.

Spojte praktické s užitečným a proměňte svou zahradu v multifunkční prostor. Díky fóliovníku se z plodů můžete těšit i mimo hlavní sezónu a zahradničení si tak užijete naplno.

Reklama

Trenčín, krásné město na řece Váhu a Trenčianský hrad

Trenčínský hrad, foto: Tatiana Repkova, Pixabay

Trenčín je starobylé město na řece Váhu, jehož dominantou je Trenčianský hrad. Koncem 13. století si tento hrad jako hrad sídelní zvolil mocný šlechtic Matúš Čák Trenčianský, „pán Váhu a Tater.“

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Zdejší údolí na řece Váhu pod Strážovskými vrchy bylo osídleno již v pravěku. V 5. století př. n. l. se zde usadili Keltové a v této době již tudy procházela jedna z větví Jantarové stezky, která vedla od Baltského moře ke Středozemnímu moři.

Římský nápis na hradní skále je nejstarším nápisem na Slovensku

Na hradní skále je římský latinský nápis z období takzvané markomanské války z roku 179 n. l. a je to nejstarší nápis na Slovensku. Nápis je první písemnou zmínkou o osadě Laugaricio a rovněž přítomnosti 855 vojáků II. římské legie na území dnešního města. Římský nápis je možno spatřit z hotelu Tatra. Na této hradní skále je taky reliéf Jana Jiskry z Brandýsa z roku 1921.

Trenčianský hrad

Na skále 339 m. n. m. ve Strážovských vrších nad řekou Váhem, stávalo již v 9. století významné velkomoravské hradiště. V 11. století byl na místě tohoto hradiště postaven královský strážní hrad, který se stal později župním hradem. Koncem 13. století si Trenčianský hrad za hrad sídelní zvolil Matúš Čák Trenčianský, „pán Váhu a Tater.“ Tento významný šlechtic na Slovensku vlastnil nejméně 30 hradů a okolo pěti set vesnic a městeček.

Velkou slávu zažil Trenčianský hrad v srpnu roku 1335, kdy hostil hned tři panovníky, českého krále Jana Lucemburského, polského krále Kazimíra III. Velikého a uherského krále Karla I. Roberta z Anjou. Panovníci zde uzavřeli takzvanou Trenčianskou smlouvu, podle které se Jan Lucemburský za odstupné vzdá nároků na polský trůn a Kazimír III. Veliký zase stáhne své požadavky na Slezsko, které patří českému království.

V roce 1790 hrad vyhořel a byl opuštěn. Trenčianský hrad prochází od roku 1995 důkladnou a nákladnou rekonstrukcí. Jeho areál tvoří mohutná Matúšova věž a soubor paláců Matúšův, Ludvíkův, Barbořin a Zápoľských. Najdete zde rovněž zbytky rotundy z období Velkomoravské říše. Trenčianský hrad má mohutný systém opevnění a dolní část hradu chrání Dělová bašta. Na hradním nádvoří se nachází 80 m hluboká hradní studně, ke které se váže pověst o Omarovi a Fatimě.

Hradní expozice

Na hradě je umístěna část sbírek Trenčianského muzea. Jsou zde rovněž archeologické sbírky a rovněž nálezy, které byly získány při archeologických průzkumech na zdejším hradě. V Ludvíkově paláci je expozice starých zbraní. V paláci Zápoľských se nachází galerie obrazů významného šlechtického rodu Illeshazyů. V Matúšově věži najdete erby majitelů a držitelů hradu. V Barbořině paláci je zajímavá expozice historického nábytku a feudalismu. Dělová bašta slouží jako prostor pro příležitostné výstavy. Z Matúšovy věže je pěkný pohled na město a řeku Váh. Na západě a severu je pohoří Bílých Karpat, na severovýchodě spatříte Strážovské vrchy a na jihu pohoří Povážského Inovce.

Historické a kulturní památky města Trenčína

Na Mariánském náměstí stojí původně gotický, dnes novogoticky stavebně upravený kostel Narození Panny Marie na svahu mezi hradem a městem. Je odtud pěkný pohled na město. K tomuto kostelu se z města dostanete po renesančních farských schodech, které byly součástí městského opevnění. Po farských schodech můžete jít dále k hradu, nebo do oblíbeného lesoparku Brezina, který se nachází jižně od zdejšího hradu.

Na Miérovém náměstí stojí barokní piaristický kostel sv. Františka Xaverského s klášterem. Kostel a klášter mají velmi pěknou barokní výzdobu. Na tomto náměstí najdete taky barokní morový sloup a renesanční městskou věž, ze které je pěkný výhled na město a řeku Váh.

Trenčianské muzeum

V bývalém barokním župním domě na Miérovém náměstí má sídlo Trenčianské muzeum. Jeho zajímavé expozice jsou věnovány dějinám a kultuře Trenčianské župy a svobodného královského města Trenčína.

Vodník Valentin v Trenčíně

Na Miérové náměstí navazuje Štúrovo náměstí. Na tomto náměstí stojí zajímavá synagoga vybudována počátkem 20. století v novoromantickém stylu s byzantskými a secesními prvky. Tato synagoga s kopulí dnes slouží umění je v ní výstavní a koncertní síň. Při rekonstrukci Štúrova náměstí v roce 1998 zde byla postavena kašna osazena vodníkem Valentinem. Je to však vodník hodný, neboť žádná alotria netropí a nikoho netopí. Jen občas děti vodou pokropí. Vodník Valentin se stal novodobým symbolem města Trenčína.

Autor: Jiří Glet
Zdroj: Autorský text, kniha Turistický průvodce č. VI.

Reklama

Zdravotní pojišťovna RBP vrátila pojištěncům za léky 43 milionů korun

Foto: Pixabay.com

RBP na základě pravidelného vyhodnocení překročení doplatků za léky a léčivé přípravky či potraviny pro zvláštní lékařské účely vrátila za rok 2023 svým klientům rekordní částku, která přesáhla 43 milionů korun. V porovnání s rokem 2022 jde o 26% nárůst, tedy skoro o 9 milionů korun.

„S tím souvisí i nárůst počtu pojištěnců o 20 %, kterých se vratky za léky týkaly. Reálně se celkem jednalo o 29 tisíc osob,“ uvedl tiskový mluvčí pojišťovny RBP Ivo Čelechovský. Tradičně nejpočetnější byla věková skupina 65+ (celkem 26 850 osob), kterým pojišťovna poslala na bankovní účet nebo složenkou 38,8 milionů korun.

Doplatky dle věku a stanoveného limitu realizovaných ve 4. čtvrtletí 2023 byly následovné. Pro děti do 18 let platí limit 1 000 Kč, což v rozhodném období připadlo 450 pojištěncům, celkem se pak v této kategorii vrátilo zhruba 258 000 Kč. Pro osoby ve věku 19 až 64 je stanoven limit na 5 000 Kč, přičemž 427 pojištěncům v této kategorii bylo vráceno více jak 1 050 000 Kč.

Senioři jsou pojišťovnami děleny na dvě kategorie, první ve věku 65 až 69 má k dispozici limit 1 000 Kč, což ve 4. čtvrtletí 2023 překročilo 3 940 osob, vratka činila 2 833 000 Kč. Pro seniory starší 70 let platí limit 500 Kč. Částku zhruba 11 370 000 Kč si rozdělilo 17 528 pojištěnců.

Invalidní pojištěnci do věku 69 let mají limit nastaven na 500 Kč, v rozhodném období se vratka týkala 771 osob, přičemž pojišťovna jim vrátila 572 000 Kč. Celkem pak RBP vyplatila za poslední tři měsíce v minulém roce 16 085 000 Kč, a to 23 116 klientům.

Zdroj: zdravotní pojišťovna RBP

Reklama

Pylová sezóna je v plném proudu. Alergie může být důvodem odložení operace očí

Foto: Pixabay.com

První pylová zrna olše a lísky se v ovzduší objevila už koncem ledna a letošní pylová sezóna je v plném proudu. Během časného jarního období trápí alergiky právě pyly stromů a keřů. Proč bývá alergie častou překážkou pro odstranění dioptrií?

Nějaká forma alergie trápí zhruba každého třetího Čecha, každý druhý alergik se navíc během alergie potýká s očními problémy. „Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou. Nejběžnějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Ačkoliv se záněty spojivek objevují zpravidla během jarního období, mohou se ozvat i v průběhu roku,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit jde hned několika způsoby. „Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ poradil Pavel Stodůlka.

Člověk se může stát alergikem kdykoli v průběhu života, spousta lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že se jedná o alergii. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit. „Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se subjektivní příznaky podstatně projeví. Při přetrvávající výrazné, ale i mírné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře. Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést ke komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může trvale snížit kvalitu zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.

Při běžné alergii vážné poškození zraku nehrozí. Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. „Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy nebo slabé kortikoidy. Až do odeznění potíží se doporučuje nepoužívat kontaktní čočky,“ řekl Pavel Stodůlka.

Aktivní oční alergie může znamenat překážku pro podstoupení laserové operace zraku odstraňující dioptrie. Tu v Česku každoročně absolvují desítky tisíc pacientů. „Aktivní alergie může být důvodem, proč během předoperačního vyšetření musíme některé pacienty, kteří chtějí podstoupit laserové odstranění dioptrií, odmítnout a zákrok odložit. Není to přitom výjimečná situace. Jedním z důvodů, proč není vhodné zákrok provádět během období aktivní alergie, je to, že pacientovi dokonce mohou být naměřeny jiné dioptrie, než jaké reálně má. Proto těmto pacientům doporučujeme zákrok odložit na období, kdy alergeny nejsou aktivní,“ uzavřel Karel Liška, ředitel zdravotního provozu oční kliniky Gemini.

Zdroj: MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, primář oční kliniky Gemini; Mgr. Karel Liška, provozní ředitel oční kliniky Gemini

Reklama

Jak vybrat nákupní tašku na kolečkách: Pohodlné řešení pro seniory

Foto: Nejkufry.cz

V dnešní uspěchané době, kdy každodenní nákupy mohou být fyzicky náročné, jsou nákupní tašky na kolečkách skvělým řešením pro seniory, kteří chtějí ulehčit svůj každodenní život. Zajímá vás, jak vybrat tu správnou nákupní tašku na kolečkách? Připravili jsme pro vás tento článek, který vám pomůže při výběru a nabídne tipy, na co se zaměřit a co nezapomenout.

Jak si vybrat nákupní tašku na kolečkách?

Před samotným výběrem tašky si musíte uvědomit, k jakému účelu chcete tašku používat.

Bez ohledu na to, zda plánujete využívat nákupní tašku s kolečky pro pravidelné nákupy v supermarketu a na trzích, pro občasné návštěvy knihovny, pro setkání se známými nebo pro cestování do sousedního města, je důležité vybrat tašku podle svých konkrétních potřeb. Výběr nespočívá pouze v designu tašky, ale důležité je se také zaměřit na materiál, funkce, váhu, nosnost a celkový objem.

Nákupní tašky na kolečkách nabízí řadu výhod, včetně toho, aby vám ušetřili energii, byly pro vás co nejpohodlnější a zajistili snadnou přepravu většího množství nákupu nebo čehokoliv jiného.

Velikost, kapacita a nosnost

Jedním z nejdůležitějších faktorů je velikost tašky a její kapacita. Ujasněte si, jak velkou tašku potřebujete pořídit podle četnosti a množství nákupů. Nezapomeňte brát v úvahu i váhu tašky samotné, zejména pokud preferujete pevnější konstrukci. Kapacita a velikost se většinou u prodejců uvádí pomocí objemu. Obecně se doporučuje volit nákupní tašku s objemem minimálně 30 až 40 litrů.

Kvalita materiálu a konstrukce

Kvalitní a odolný materiál zaručí, že vaše taška vydrží dlouho a odolá náročným podmínkám. Zvláště užitečné jsou voděodolné látky, pokud máte v plánu používat tašku v různých povětrnostních podmínkách. Volte tašky vyrobené z lehkých materiálů, které zároveň poskytují pevnost a odolnost. Hliník s odlehčenými prvky je oblíbenou volbou, zajistí odolnost a sníží celkovou hmotnost tašky.

Typ koleček

Typ koleček může ovlivnit pohodlí a snadnost manipulace s taškou. Existují tašky s jedním velkým kolečkem nebo tašky s dvěma či čtyřmi menšími kolečky. Výběr závisí na tom, zda často půjdete po nezpevněném povrchu, po dlaždicích, chodníku, nebo budete často překonávat schody.

Rukojeť nebo madla

Rozhodující je design rukojetí a madel na tašce. Ergonomický design může výrazně usnadnit manipulaci s taškou. Kvalitní rukojeti by měly být nejen pohodlné, ale také odolné. Preferujte tašky s výsuvnými madly, které umožňují nastavení výšky podle vaší postavy a potřeb, což přináší dodatečné pohodlí při manipulaci.

Sklopitelná konstrukce

V případě omezeného úložného prostoru v domácnosti preferujte tašky, které lze snadno složit nebo sklopit, aby byl minimální nárok na úložný prostor.

Vzhled a styl

Ačkoliv vzhled by neměl být jediným rozhodujícím faktorem, je přesto důležité vzít ho v úvahu. Vybrat si tašku, která vám vizuálně vyhovuje a ladí s vaším osobním stylem, vám dodá potřebnou radost z používání.

Bezpečnostní prvky

Zajímejte se o tašky s bezpečnostními prvky, jako jsou reflexní pruhy nebo světelné prvky, které zvýší vaši viditelnost, zejména v šeru nebo za špatné viditelnosti.

Cena

Cena je samozřejmě dalším faktorem, který hraje roli při výběru tašky na kolečkách. Je důležité najít vyváženou kombinaci kvality a ceny, která splňuje vaše požadavky a očekávání. Ceny těchto tašek na kolečkách se průměrně pohybují od 800 do 2 000 Kč.

Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení tašky na kolečkách?

Výhody

  • Ekologické, praktické a vydrží dlouho: Nákupní tašky na kolečkách šetří životní prostředí od nadměrného používání plastových tašek.
  • Ulehčení těžkého nákupu: Bez ohledu na váhu nákupu si tašku jednoduše vezmete za sebou.
  • Ochrana zad, svalů a kloubů: Díky tašce na kolečkách snížíte fyzickou zátěž při přepravě nákupu.
  • Snadná přeprava většího nákupu: Objemné nákupy již nebudou obtížné, ať už jdete do supermarketu nebo na trh.
  • Variabilnost používání: Tašky na kolečkách se hodí na nákupy, ale také na cestování.
  • Chladící vložky součástí: Některé tašky jsou navrženy tak, aby bylo možné v nich snadno přepravovat mražené potraviny.

Nevýhody

  • Omezená nosnost: Některé tašky nemusí unést větší váhu, zejména při nakupování nápojů nebo jiných těžkých věcí.
  • Omezený terén: Tašky na kolečkách jsou nejlepší na rovném povrchu, a proto mohou vzniknout problémy s manipulací na nezpevněných cestách nebo v jiném náročném terénu.

Nákupní tašky na kolečkách se stávají mezi seniory stále oblíbenější. Poskytují jak praktičnost, tak i pohodlí. Vyberte si tu správnou tašku na kolečkách a užívejte si jednodušší způsob nákupu, který navíc šetří životní prostředí od nadměrného používání plastových tašek.

Reklama

Jak připravit zahradu na jaro: Tipy pro úspěšný start do nové zahradnické sezóny

Foto: Pexels.com

Nastává období, kdy se zahrada pomalu, ale jistě probouzí k novému životu. Ať už se těšíte na pěstitelské výzvy nebo si chcete jednoduše užít krásné okolí zahrady a relaxovat pod pergolou, příprava na jaro má své kouzlo. Nejde jen o estetiku, ale také o příjemný odpočinek a radosti z pěstování. Pro seniory může být tento úkol náročnější, ale s několika jednoduchými tipy můžete vytvořit připravený a útulný zahradní ráj.

Kdy začít s přípravou na jaro?

Příprava zahrady na příchod jara obvykle začíná v průběhu dubna, jakmile počasí dovolí a venkovní průměrná teplota stoupá alespoň k 10 °C.

Na jarní sezonu se můžete připravovat na vaší zahradě klidně už koncem zimy. Využijte tuto dobu chytře, k opravám a revizi nářadí a k nakupování nových potřeb a pomůcek, které vám chybí nebo se již nedají opravit. Nezapomeňte také, že tato doba je nejvhodnější k tzv. předpěstovávání rostlin, bylinek a jiných květin.

Nejprve začněte s přípravou záhonů

Jakmile přízemní mrazíky ustoupí, je čas začít připravovat záhony na nadcházející sezónu. Odstraňte staré listí, odumřelé části rostlin a plevele pomocí motyky. Důkladně zryjte záhony a přidejte vhodné hnojivo podle plánovaných plodin. Pokud jste záhony upravili na podzim, stačí je na jaře lehce provzdušnit motyčkou a máte připraveno.

Pro zakládání nových záhonů vyčkejte ideálně do konce března, aby se půda správně usadila. Takto připravené záhony můžete zakrýt netkanou folií, která brání nežádoucímu růstu plevele a trávy.

Koncem března a začátkem dubna začněte s výsadbou petržele, mrkve, salátu nebo ředkviček. Méně odolné plodiny chytře předpěstujte doma v květináčích a později je přesaďte na záhony.

Nezapomeňte na správnou péči o trávník

Během jarního úklidu trávníku odstraňte hráběmi spadané listí a drobný odpad, jako jsou kameny, drny či jiné předměty, které by mohly poškodit vaši zahradní sekačku. První sečení trávníku proveďte teprve, až bude trávník dokonale vyschlý a tráva dosáhne alespoň 7 cm výšky.

Pokud trávník vyžaduje speciální péči, nezapomeňte použít vertikutátor, který jej provzdušní a podpoří další růst.

Nezapomeňte také na travní hnojivo a těšte se z bohaté zeleně. Hnojivo je možné aplikovat na konci března nebo v průběhu dubna.

Novou výsadbu trávy doporučujeme až při průměrných teplotách mezi 8 až 14 °C. Poté provádějte pravidelnou zálivku zahradní hadicí, vodní pistolí či nastavitelným zavlažovačem, který vám ušetří práci.

Najděte si čas na prořezávání stromů a keřů

Na jaře se zaměřte na mírný prořez keřů a stromů. Odstraňte suché a nemocné větve. Stromky a keře přihnojte vhodným hnojivem a pravidelně provádějte kontrolu na případné škůdce a nemoci. Tímto způsobem zajistíte, že vaše zahrada bude nejen vizuálně působivá, ale také zdravá.

Prořezání ovocných keřů by mělo proběhnout až v květnu nebo na začátku léta. Starší jabloně a hrušně můžete začít prořezávat již v průběhu února.

Na začátku března, se s příchodem jara, mohou vysadit nové stromky a keře. Je důležité, aby byla půda konečně rozmrzlá a zároveň vlhká.

Přidání lavičky nebo zahradního posezení pod stromy vám umožní užívat si zasloužilí odpočinek a obdivovat svůj odvedený kus práce na vaší zahradě.

Jak mít vše potřebné na dosah ruky?

S blížícím se jarem přichází ideální čas zamyslet se nad zlepšením a využitím úložného prostoru na vaší zahradě. Je vhodné promyslet efektivní uspořádání, zejména pokud plánujete nové nákupy nářadí, zahradního nábytku nebo dalších potřeb pro nadcházející sezónu. Předem dobře promyšlený úložný prostor vám může usnadnit organizaci a udržet vaši zahradu přehlednou a připravenou na radosti jarního období.

Zahradní domečky jsou praktické, kompaktní, a zároveň poskytují dostatek úložného prostoru pro nářadí a jiné zahradní pomocníky. Jejich rozměry umožňují snadné umístění na zahradu nebo do malého prostoru. Jsou vyrobeny z odolných materiálů, což zajišťuje ochranu nářadí a zahradnické techniky před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

V zahradních domcích lze využívat rozmanité police, háčky a speciální zavěšovací systémy, které usnadňují systematické uspořádání a snadný přístup k náčiní. To je pro seniory důležité, protože to usnadňuje celý proces péče o zahradu. Více o výběru zahradního domku se dočtete na Domky-Delta.cz. Zahradní domky můžete využít jako uložiště nářadí, jako dílnu pro kutily a zároveň k občasné rekreaci. Další výhodou je i to, že zahradní domky nepotřebují stavební povolení.

Rozhodně stojí za to mít všechno pečlivě uskladněno pod jednou střechou, nejlépe v suchém a bezpečném prostředí, než uschovávat nářadí pod střechu vašeho domu nebo ho nechávat ležet na zahradě.

Reklama

Jak zmírnit otoky nohou a zlepšit pohodu ve stáří?

Foto: Pixabay.com

S postupujícím věkem se mnoho starších lidí potýká s různými zdravotními problémy, které ovlivňují jejich pohodu a kvalitu života. Jedním z častých obtíží, kterým čelí seniorská populace, jsou oteklé nohy. Tato nepříjemnost může být způsobena různými faktory, ale existují jednoduchá opatření, která mohou přinést úlevu a zlepšit celkový stav.

Jaké jsou nejčastější příčiny oteklých nohou?

Příčiny oteklých nohou mohou být různorodé a často souvisejí s oběhovým systémem, svalovou únavou nebo nadváhou. Nepříjemné otoky mohou vzniknout i v souvislosti s nedostatečnou fyzickou aktivitou, špatnými stravovacími návyky a také nedostatkem pitného režimu. Kromě toho mohou být takové otoky také důsledkem nošení nevhodné obuvi, zejména po dlouhé době strávené v chůzi, při sezení nebo stání.

Pokud však otoky přetrvávají, nebo se k nim postupně přidávají další jiné symptomy, je důležité konzultovat situaci s lékařem. Otoky mohou být varovným signálem vážnějších zdravotních problémů, včetně potíží se žilním a cévním systémem nebo srdečních, ledvinových či jaterních problémů.

Jak uvádí, Harvard Health Publishing (HHP), vedlejší účinky některých léků používaných například při léčbě diabetu, vysokého krevního tlaku nebo antidepresiv mohou také hrát významnou roli při vzniku otoků.

Jaká je prevence proti otokům nohou?

Nejdůležitější prevencí je správná zdravotní obuv. Otoky nohou často souvisejí s nevhodnou obuví. Pokud nosíte boty, které tlačí nebo nemají dostatek místa pro vaše chodidlo a prsty, je pravděpodobné, že se otoky objeví ve velmi krátké době. Tento stav může být doprovázen i bolestí nohou a v průběhu času může vést k deformacím prstů a nebo celé nohy. Podívejte se na Arno.cz, kde najdete širokou nabídku obuvi pro oteklé nohy.

Další prevencí proti otokům nohou u seniorů je pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte být sportovní nadšenec, pravidelná procházka, práce na zahradě, cvičení s ohledem na vlastní možnosti a posilování nohou mohou podpořit správný krevní oběh a snížit riziko otoků.

Dalším důležitým faktorem je správná strava a dostatečný pitný režim. Omezte příjem soli, která může přispívat k retenci tekutin, a zvyšte konzumaci potravin bohatých na draslík, jako jsou banány nebo pomeranče. Dostatečný pitný režim je nutný, obyčejná kohoutková voda dělá zázraky.

Pokud trávíte většinu dne v sedě, je nutné si čas od času udělat přestávky a věnovat se svým nohám. Aktivní pohyb pomáhá zabránit stagnaci krve v nohách. Je důležité podporovat zdravou cirkulaci. Můžete také zvažovat pořízení kompresních punčoch, které nejen předcházejí otokům, ale také podporují lepší krevní oběh.

Pokud se potýkáte s otoky nohou vyhýbejte se vysokým teplotám a silnému slunečnímu záření. Vyhněte se návštěvám sauny, solária a přílišnému opalování pod přímým slunečním zářením. Také je doporučeno omezit čas strávený v horké koupeli, protože relaxace ve vaně s horkou vodou by mohla vést k dalšímu zhoršení stavu.

Jak zmírnit otoky? Domácí tipy pro účinnou úlevu

Existuje několik domácích tipů, které mohou pomoci zmírnit otoky nohou:

  • Vyvýšení nohou: Když sedíte, zkuste mít nohy položené na vyvýšeném místě. To pomůže snížit tlak na dolní části těla a podporuje to odtok tekutin.
  • Zvedání nohou: Lehce zvedněte nohy nad úroveň srdce, ideálně si je opřete o polštář.
  • Studené obklady: Studené obklady na oteklé oblasti mohou pomoci snížit zánět a otoky.
  • Masáže: Jemné masáže mohou zlepšit krevní oběh a uvolnit napětí ve svalech, což může přispět k redukci otoků.
  • Kontrastní koupele: Střídání teplé a studené vody na nohách může stimulovat krevní oběh a pomoci snížit otoky.
  • Omezte sůl: Omezení příjmu soli může pomoci snížit zadržování tekutin a předejít otokům.
  • Pitný režim: Dostatečný přísun vody může pomoci udržet optimální rovnováhu tekutin v těle a snížit otoky.
  • Cvičení: Lehké cvičení, jako je chůze nebo plavání, může podporovat krevní oběh a snižovat otoky.

Je však důležité si být vědom toho, že pokud otoky přetrvávají nebo se zhoršují, je nezbytné celou situaci konzultovat s lékařem!

Reklama

Hrad Strečno a Starý hrad

Autor: Daniel Baránek, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4447075

Dva hrady najdete u obce Strečna, u řeky Váhu mezi skálami pohoří Malé Fatry. Hrad Strečno z přelomu 13. a 14. století sloužil k ochraně mýta, které se vybíralo při přechodu Váhu. Na hradě s dominantní hranolovou věží jsou umístěny archeologické nálezy ze sbírek Povážského muzea v Žilině.

V podhradí zdejšího hradu se nachází středověká vesnice Paseka, která byla postavena podle dobových středověkých staveb. Starý hrad, jak již sám název napovídá, je starší než hrad Strečno a byl založen již ve 13. století. Starý hrad chránil povážskou cestu a rovněž zde se vybíralo mýto. Také na Starém hradě se zachovala část mohutné hranolové věže a taky zbytky hradních paláců, hospodářských budov a opevnění. Na řece Váhu se můžete u Strečna plavit asi na sedmikilometrovém úseku na pltích, což jsou zvláštní vory. Plavba mezi hradem Strečno a Starým hradem je zajímavou turistickou atrakcí zejména pro rodiny s dětmi.

Hrad Strečno

Jen asi 8 km východně od Žiliny u obce Strečno se řeka Váh prodírá průsmykem mezi skálami zdejšího pohoří Malé Fatry. Zde stojí dvojice hradů. Na skále 419 m. n. m. na levém břehu řeky stojí hrad Strečno, na skále 475 m. n. m. na pravém břehu řeky Váhu stojí Starý hrad.

Hrad Strečno patří k nejznámějším hradům na Slovensku. K hradu se dostanete po červeně značené turistické cestě z obce Strečno. Hrad Strečno založil na přelomu 13. a 14. století Matúš Čák Trenčianský k ochraně mýta, které se vybíralo při přechodu Váhu. Později byl hrad majetkem uherské královny Barbory a Alžběty. Šlechtický rod Zápoľských nechal vybudovat renesanční předhradí, které pak sloužilo jako moderní obranný systém. Šlechtický rod Vesselnáyů zdokonalil hradní opevnění v barokním stylu a vytvořil ze Strečna jediný moderně opevněný hrad na horním Pováží. Hrad však později začal poskytovat ochranu povstalcům, a proto zdejší hrad nechal koncem 17. století císař Leopold I. rozbořit.

V druhé polovině 20. století byl hrad nákladně zrekonstruován. Dominantou hradu je velká hranolová věž a je zde i několik dalších věží. Dále se zachovala část hradních paláců, hradní kaple část dalších hospodářských budov a hradeb. Do hradu se vstupuje po mostě.

Na hradě Strečně jsou umístěny archeologické nálezy ze sbírek Povážského muzea v Žilině. Jsou zde archeologické nálezy ze Žiliny a okolních obcí ze starší a mladší doby kamenné, doby bronzové a železné, slovanského období a středověku. Z hradní věže je pěkný pohled na řeku Váh, obec Strečno a Malou Fatru. Na severozápadě pak spatříte Javorníky.

Středověká vesnice Paseka

V podhradí se nachází středověká vesnice Paseka se zvonicí a studnou. Vesnice byla postavena podle dobových středověkých staveb. Je to několik dřevěných domků se slaměnými střechami. Najdete zde domek středověkého pekaře, rybáře, lidové léčitelky, útulny pro pekaře v jednom zdejším vesnickém domku je informační centrum. Paseka, to je prostě malebná středověká vesnice.

Starý hrad

Starý hrad, jak už sám název napovídá, je starší než hrad Strečno a byl založen již ve 13. století. Původně se hrad nazýval Varín a bývá také nazýván Starhradem. Na Starý hrad se můžete vydat z obce Strečno. Nejdříve přejdete přes řeku Váh a pak již zamíříte k hradu. Na tento Starý hrad vede rovněž červeně značená turistická cesta z obce Nezabúdské Lúčky.

Starý hrad chránil povážskou cestu a také se zde vybíralo mýto. Hrad vlastnil Matúš Čák Trenčianský a v roce 1446 se majitelem hradu stal šlechtický rod Pongráců. Tento šlechtický rod k jádru hradu s mohutnou hranolovou věží nechal přistavět barokní paláce a hospodářské budovy.

V 17. století si Pongrácové vybudovali na svém panství několik kaštelů a sídlili převážně v nich. Na Starém hradě ještě počátkem 18. století sídlila vojenská posádka, později však hrad začal chátrat a stal se zříceninou.

Ze Starého hradu se zachovala část mohutné hranolové věže, zbytky hradních paláců, hospodářských budov a opevnění. Z hradu je pěkný pohled na řeku Váh a zalesněné kopce Malé Fatry.

Plavba na pltích po řece Váhu u Strečna

Po řece Váhu můžete u Strečna plout asi na sedmikilometrovém úseku na pltích, což jsou zvláštní vory. Pltě jsou řízeny pltníky, zkušenými voraři. Dávná tradice vážských vorařů znovu ožívá na turistických sjezdech a tak se průlom mezi skálami řeky Váhu a mezi hradem Strečno a Starým hradem stal novou turistickou atrakcí zejména pro rodiny s dětmi. Tato atraktivní plavba na vorech po Váhu je dnes příjemná a bezpečná. Na Váhu bylo vybudováno několik přehrad a tak na této řece již nejsou tak nebezpečné peřeje jako v dřívějších časech.

Autor: Jiří Glet
Zdroj: Autorský text, kniha Turistický průvodce č. VI.

Reklama

Doporučujeme