Hrad Strečno a Starý hrad

Autor: Daniel Baránek, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4447075

Dva hrady najdete u obce Strečna, u řeky Váhu mezi skálami pohoří Malé Fatry. Hrad Strečno z přelomu 13. a 14. století sloužil k ochraně mýta, které se vybíralo při přechodu Váhu. Na hradě s dominantní hranolovou věží jsou umístěny archeologické nálezy ze sbírek Povážského muzea v Žilině.

Reklama

V podhradí zdejšího hradu se nachází středověká vesnice Paseka, která byla postavena podle dobových středověkých staveb. Starý hrad, jak již sám název napovídá, je starší než hrad Strečno a byl založen již ve 13. století. Starý hrad chránil povážskou cestu a rovněž zde se vybíralo mýto. Také na Starém hradě se zachovala část mohutné hranolové věže a taky zbytky hradních paláců, hospodářských budov a opevnění. Na řece Váhu se můžete u Strečna plavit asi na sedmikilometrovém úseku na pltích, což jsou zvláštní vory. Plavba mezi hradem Strečno a Starým hradem je zajímavou turistickou atrakcí zejména pro rodiny s dětmi.

Hrad Strečno

Jen asi 8 km východně od Žiliny u obce Strečno se řeka Váh prodírá průsmykem mezi skálami zdejšího pohoří Malé Fatry. Zde stojí dvojice hradů. Na skále 419 m. n. m. na levém břehu řeky stojí hrad Strečno, na skále 475 m. n. m. na pravém břehu řeky Váhu stojí Starý hrad.

Hrad Strečno patří k nejznámějším hradům na Slovensku. K hradu se dostanete po červeně značené turistické cestě z obce Strečno. Hrad Strečno založil na přelomu 13. a 14. století Matúš Čák Trenčianský k ochraně mýta, které se vybíralo při přechodu Váhu. Později byl hrad majetkem uherské královny Barbory a Alžběty. Šlechtický rod Zápoľských nechal vybudovat renesanční předhradí, které pak sloužilo jako moderní obranný systém. Šlechtický rod Vesselnáyů zdokonalil hradní opevnění v barokním stylu a vytvořil ze Strečna jediný moderně opevněný hrad na horním Pováží. Hrad však později začal poskytovat ochranu povstalcům, a proto zdejší hrad nechal koncem 17. století císař Leopold I. rozbořit.

V druhé polovině 20. století byl hrad nákladně zrekonstruován. Dominantou hradu je velká hranolová věž a je zde i několik dalších věží. Dále se zachovala část hradních paláců, hradní kaple část dalších hospodářských budov a hradeb. Do hradu se vstupuje po mostě.

Na hradě Strečně jsou umístěny archeologické nálezy ze sbírek Povážského muzea v Žilině. Jsou zde archeologické nálezy ze Žiliny a okolních obcí ze starší a mladší doby kamenné, doby bronzové a železné, slovanského období a středověku. Z hradní věže je pěkný pohled na řeku Váh, obec Strečno a Malou Fatru. Na severozápadě pak spatříte Javorníky.

Středověká vesnice Paseka

V podhradí se nachází středověká vesnice Paseka se zvonicí a studnou. Vesnice byla postavena podle dobových středověkých staveb. Je to několik dřevěných domků se slaměnými střechami. Najdete zde domek středověkého pekaře, rybáře, lidové léčitelky, útulny pro pekaře v jednom zdejším vesnickém domku je informační centrum. Paseka, to je prostě malebná středověká vesnice.

Starý hrad

Starý hrad, jak už sám název napovídá, je starší než hrad Strečno a byl založen již ve 13. století. Původně se hrad nazýval Varín a bývá také nazýván Starhradem. Na Starý hrad se můžete vydat z obce Strečno. Nejdříve přejdete přes řeku Váh a pak již zamíříte k hradu. Na tento Starý hrad vede rovněž červeně značená turistická cesta z obce Nezabúdské Lúčky.

Starý hrad chránil povážskou cestu a také se zde vybíralo mýto. Hrad vlastnil Matúš Čák Trenčianský a v roce 1446 se majitelem hradu stal šlechtický rod Pongráců. Tento šlechtický rod k jádru hradu s mohutnou hranolovou věží nechal přistavět barokní paláce a hospodářské budovy.

V 17. století si Pongrácové vybudovali na svém panství několik kaštelů a sídlili převážně v nich. Na Starém hradě ještě počátkem 18. století sídlila vojenská posádka, později však hrad začal chátrat a stal se zříceninou.

Ze Starého hradu se zachovala část mohutné hranolové věže, zbytky hradních paláců, hospodářských budov a opevnění. Z hradu je pěkný pohled na řeku Váh a zalesněné kopce Malé Fatry.

Plavba na pltích po řece Váhu u Strečna

Po řece Váhu můžete u Strečna plout asi na sedmikilometrovém úseku na pltích, což jsou zvláštní vory. Pltě jsou řízeny pltníky, zkušenými voraři. Dávná tradice vážských vorařů znovu ožívá na turistických sjezdech a tak se průlom mezi skálami řeky Váhu a mezi hradem Strečno a Starým hradem stal novou turistickou atrakcí zejména pro rodiny s dětmi. Tato atraktivní plavba na vorech po Váhu je dnes příjemná a bezpečná. Na Váhu bylo vybudováno několik přehrad a tak na této řece již nejsou tak nebezpečné peřeje jako v dřívějších časech.

Autor: Jiří Glet
Zdroj: Autorský text, kniha Turistický průvodce č. VI.

Reklama