Jak nastartovat jarní trávník k zdravému růstu?

Ačkoliv se to nezdá, patří trávník k nejvíce zatěžovaným rostlinám na zahradě. Časté sekání a zatěžování chůzí dává zelenému pažitu pořádně zabrat. Abychom se mohli těšit z hustého a zeleného porostu, je nutné se o trávní na jaře náležitě postarat.

Vyčerpaná půda pod trávníkem přímo volá po „injekci“ živin. Jak postupovat, abyste vašemu trávníku co nejdříve dodali potřebnou energii k růstu? Pokud se nepoštěstí slunci, aby dostatečně vysušilo trávník už během března, nesmíte s počátkem péče o trávník otálet déle než do dubna.

Dopřejte trávníku provzdušnění

Po zimě z trávníku nejprve odstraníme veškeré listí a jiné zbytky čehokoliv. První věc, kterou je třeba na jaře udělat v péči o náš trávník je vertikutace (provzdušnění), která umožnílepší přístup živin, světla, vody, vzduchu a zároveň nám pomůže v boji proti chorobám a jiným škodlivým činitelům. V dubnu ještě není třeba travní plochy sekat, ale měli byste se zaměřit na dosetí holých míst v trávníku, aby byl později travnatý porost rovnoměrný. V tuto dobu je také ideální čas na vysévání nových trávníků.

Dodejte trávníku živiny

Travní plochy hnojíme třikrát až čtyřikrát do roka. Nejvhodnější pro trávník jsou zejména z počátku sezóny granulovaná hnojiva. Jelikož při sekání trávník připravujeme o živiny, musíme je do půdy zase nějak vpravit zpět. Proto raději používejte hnojivo vícesložkové, ve kterém jsou zahrnuty všechny živiny. Těchto hnojiv existuje značné množství. Pro růst trav je nutný dostatek dusíku. Dále platí, že je vždy lepší rozdělit dávku hnojiva pro dané období alespoň na 4 menší dávky. Ideálně hnojíme častěji a v menším množství. Pozor: Nikdy nehnojte při velkém suchu a prudkém slunci. Nejlépe je pohnojit travní plochu po dešti, když oschne.

Nezapomeňte na zálivku

Po hnojení trávníku musí travní plocha dostat vydatnou závlahu – uměle či deštěm. Lépe je, se na déšť nespoléhat, respektive nemá cenu čekat „až naprší“. Váš trávník potřebuje zalít hned.

Reklama