Jak se vyrovnat se ztrátou mužství?

zdroj: pixabay.com

Přestože se o ženském přechodu a vyrovnání s ním píše mnoho, mužům se příliš pozornosti nevěnuje. Přitom je skutečností, že u mužů s vyšším věkem klesá hladina testosteronu a přichází problémy s erekcí. A s tím se dostavují psychické potíže i ztráta sebevědomí. Jak se vyrovnat se ztrátou mužství?

Reklama

Podle všeobecných lékařských poznatků dochází k poklesu hladiny testosteronu už po třicátém roku života. Po padesátce se nízká hladina hormonů a potíže s erekcí projevují přibližně u 20 % mužů. Tento jev lze přirovnat k mužské obdobě ženské menopauzy. Příznaky jsou podobné. Nižší sexuální libido, výrazný úbytek přirozené ranní erekce, únava, podrážděnost či sklony k obezitě.

Problémy s erekcí se ale netýkají pouze mužů ve středním a starším věku. S obtížemi se potýká čím dál více mladších mužů. Riziko snížení hladiny testosteronu zvyšuje špatná životospráva, nedostatek pohybu či stres. A právě stres a velké pracovní vytížení je u mladých mužů nejčastější příčinou dočasné ztráty libida.

Čtěte také: Přiznání Lubomíra: Žil jsem s o 30 let mladší milenkou

Zatímco u mladších mužů lze ztracenou sexuální aktivitu navrátit, u mužů po padesátce to jde obtížně. K prospěchu je vždy zdravá životospráva, dostatek pohybu a aktivit. Psychologové radí na problém se příliš neupínat, snažit se uvolnit a fyzickou i psychickou disharmonii překonat aktivitou.

To potvrzují i slova pana Jaromíra. „Problémy s erekcí, únavou a sníženou sexuální výkonností jsem začal pozorovat v pětapadesáti letech. Dopřál jsem si větší profesní odstup od práce, která do té doby byla pro mě takřka alfou a omegou. Místo toho jsem se více zaměřil na mou oblíbenou cyklistiku, jež mi přináší větší psychickou pohodu. A přestože mě sport unaví, problémy se sníženým libidem se mi podařilo překonat. Samozřejmě není to jako ve dvaceti, ale osobně žádné problémy se sexuálním nechutenstvím neřeším. A manželka si taky nestěžuje,“ vysvětluje s úsměvem Jaromír.

Reklama