Z Bobů do celofánu: Odhalte tajemství výroby čokolády

Zdroj: Pixabay.com

Tabulková, bílá, hořká s lískovými oříšky nebo horká v šálku. K dostání je čokoláda různých chutí, ale i forem. Každá vzniká z kakaových bobů. Ty rostou na stále zeleném stromě kakaovníku, který znali už Mayové a Aztékové. Právě oni z kakaových bobů vyráběli nápoj, a to už před více než třemi tisícovkami let.

Reklama

 

Čokoláda je považována za přírodní afrodiziakum. V kvalitní čokoládě najdeme kofein třísloviny, které v ústech zneškodňují bakterie. Kakao té nejvyšší kvality se označuje jako Fino de Aroma. Do této kategorie spadá ročně jen něco okolo 6 % celosvětové produkce kakaa. I přesto čokoládu Fino de Aroma můžete v tuzemsku také ochutnat, a to díky čokoládovně Carla. Jak se však z bobů dělá lahodná čokoláda a co všechno je k tomu potřeba? Pokud toužíte odhalit tajemství tohoto sladkého lákadla, čtěte dál. Prozradíme vám, jak se čokoláda, dostane z bobů až do celofánu.

 

Pěstování kakaovníku

Kakaové boby rostou ve velkých luscích kakaovníku. Ten dosahuje výšky až 10 metrů. Květy a plody vyrůstají přímo z kmene nebo z větví. Plodem je asi 20 centimetrů dlouhý lusk, který obsahuje oválná semena, tedy kakaové boby. I když stromy kvetou bohatě, na jedné rostlině dozraje průměrně jen 5 % všech plodů. Sklízí se pouze zralé lusky, které se opatrně mačetou odseknou od stonku. Sklizeň většinou probíhá od května do prosince.

 

Kvašení a sušení

V dalším kroku se boby vyloupou na banánové listy a na několik dní se do nich zabalí. To způsobí fermentaci (kvašení), které napomáhají bakterie a kvasnice. Během fermentace boby získávají hnědou barvu a typické kakaové aroma. Po následném vybalení z listů probíhá asi týden sušení. Nejlepší kakao je sušeno na tropickém slunci.

 

Výroba čokolády

Po vysušení se boby vozí rovnou do výrobny čokolády, kde se praží, odslupkují, nadrtí, namelou a nalisují, aby vznikla kakaová drť. Ta má však k čokoládě ještě hodně daleko. Další fází výroby je lisování, kdy se z bobů uvolňuje tuk, známý jako kakaové máslo. Ze vzniklé hmoty už se následně vyrábí čokoláda. Nejprve je však potřeba čokoládová hmota mísit, zahřívat a následně zase zchladit. Díky tomu získá čokoláda správný vzhled a dojde k úplnému sloučení všech složek. Pak už nezbývá nic jiného, než plnit čokoládu do forem a distribuovat do obchodů.

I když se po přečtení může zdát celý proces celkem jednoduchý, výroba čokolády zabere týdny. Žádný krok se nesmí ošidit, to se totiž hned projeví na výsledné kvalitě.

Autor: Barbora Lukšová

Reklama