V sobotu 11. listopadu si připomeneme Den veteránů, který je v České republice oficiálně uznáván od roku 2004. Vzpomeňme na vojáky, kteří nasazovali své životy ve válečných konfliktech, a připomeňme si historii Dne veteránů neboli také Dne příměří.
V České republice žije posledních 600 veteránů druhé světové války. Všem patří čest za nasazení svých životů během největšího válečného konfliktu v novodobých dějinách lidstva. Zapomínat nesmíme také vojáky první světové války a na více než 12 tisíc českých vojáků, kteří se zúčastnili zahraničních bojových i mírových misí novodobých válečných konfliktů.
Historie Dne veteránů připomíná ukončení první světové války
V České republice byl oficiálně uznán Mezinárodní den válečných veteránů teprve až v roce 2001. Ve světě, především ve Spojených státech amerických, ve Velké Británii a Francii patří 11. listopad velkým oslavám a uctění hrdinství všech veteránů.
Jedenáctý listopad byl jako Den veteránů vybrán symbolicky, neboť 11. listopadu 1918 v 11 hodin dopoledne bylo v železničním voze Le Francport nedaleko francouzského města Compiègne uzavřeno příměří mezi Spojenci a Německem. Tím oficiálně skončila první světová válka.
Označení Den veteránů je spjato především se Spojenými státy americkými, jejichž obyvatelé patří k velkým patriotům a veteránům vzdávají čest při nejrůznějších oslavách. Ve Velké Británii se 11. listopad slaví jako Den příměří, podle ukončení I. světové války. Nejbližší neděle následující po 11. listopadu je pak v Británii zasvěcena Dni vzpomínek.
Symbolem se stal květ vlčího máku
Za symbol Dne veteránů je považován květ vlčího máku. Jeho symbolika je odvozena podle básně Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal chirurg John McCrae, jenž sloužil v první světové válce u belgického města Ypres. Právě u města Ypres byl 22. dubna 1915 poprvé v historii lidstva Němci použit bojový plyn na bázi chlóru. V celkem čtyřech bitvách u města Ypres zemřelo více než 300 tisíc vojáků. Některé odhady zmiňují více než půl milionu zemřelých. Podle města se později pro použitý plyn vžilo pojmenování Yperit.
Oslavy konce první světové války probíhaly již od roku 1919. Oficiálním svátkem se v USA stal Den příměří v roce 1926. V roce 1954 byl následně v Americe Den příměří přejmenován na Den veteránů.
Připomeňme si dnes hrůzy válečných konfliktů a nebuďme lhostejní k našim válečným veteránům, kteří ve válkách a misích obětovali své životy.
Zdroje informací: army.cz, OSN, NATO,