Víte jak léčit kašel?

Podle průzkumu se potýká s kašlem více než třikrát do roka téměř čtvrtina dotázaných. Tyto výsledky přinesl prosincový průzkum zaměřený na zkušenosti Čechů s kašlem a jeho léčbou.

 

 

 

Průzkum provedla společnost Medicom International v období od 10. – 20. prosince 2013 a zúčastnilo se ho 102 respondentů. A jaké průzkum přinesl výsledky? Jen 8 % respondentů vyrazí k lékaři, pokud je trápí kašel. Lidé spoléhají na volně prodejné léky nebo “domácí medicínu”. Kašel je u většiny respondentů doprovázen také dalšími nepříjemnými příznaky. Většina respondentů (80 %) se potýká se škrábáním v krku, více než polovina má potíže při polykání (55 %). Mezi další příznaky patří také chrapot (52 %) a pocit knedlíku v krku (40 %).

 

Trápí vás suchý nebo vlhký kašel?

Při léčbě kašle je zejména důležité rozlišit, o jaký typ se jedná – zda je kašel suchý nebo vlhký. 22 % respondentů však neví, jak tyto dva typy kašle rozpoznat a v čem se od sebe liší. Suchý (neproduktivní) kašel doprovází počátek onemocnění dýchacích cest. Během suchého kašle nedochází k žádnému vykašlání, o to je tento kašel únavnější, zejména v noci. Vlhký (produktivní) kašel se projevuje v pozdější fázi onemocnění dýchacích cest, usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách.

 

Jak se s jednotlivými typy kašle vypořádat?

Suchý kašel a kašlací reflex tlumí přípravky nazývané antitusika. Tyto přípravky mírní a potlačují záchvaty kašle, patří mezi ně například nekodeinové antitusikum Levopront ve formě sirupu i kapek, Levopront je vhodný pro děti již od dvou let. Jeho vhodnost podporuje také studie Prof. MUDr. Jiřího Homolky, DrSc. z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Účinná látka Levoprontu – Levodropropizin byla v roce 2006 zařazena do doporučených postupů Americké společnosti lékařů pro nemoci hrudníku.

Naopak u vlhkého kašle se používají přípravky k usnadnění odkašlávání – mukolytika a expektorancia, která podporují odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest. Více než polovina respondentů však tyto přípravky dle označení nezná a neví, co od nich očekávat.

 

Co na kašel?

Sirupy vítězí v oblíbenosti mezi pomocníky na kašel. Tuto formu přípravku volí téměř polovina respondentů (49 %). V těsném závěsu se drží pastilky (48 %), oblíbené jsou také kapky (28 %). A podle jakých kritérií respondenti přípravky na kašel vybírají? 54 % respondentů se rozhoduje především podle rychlosti nástupu účinku, 43 % respondentů klade důraz na reference výrobků a 37 % se rozhoduje podle ceny.

Zdroj: Tisková zprávy Ogilvy&Mather Morava

Reklama