V roce 1985 stálo máslo 10 Kčs. Čím lze nahradit dnes drahou kostku másla nejen při pečení?

Zdroj: Pixabay.com

Cena másla se za poslední rok rekordně vyhoupla nahoru. Není divu, že jakmile obchodní řetězce tuto základní potravinu zlevní, ihned lidé běží do obchodů uzmout alespoň jeden levnější kus i pro sebe. Myslíte si ale, že bez másla to nejde? Vždyť na chleba lze namazat margarín a do buchet přidat olej. Pojďme se podívat, jak se vyvíjela cena másla od roku 1985 a čím lze máslo nahradit nejen při pečení.

Reklama

V roce 1985 stálo 250 g másla 10 Kčs, dnes máslo stojí zhruba 50 Kč. Avšak sehnat ho lze i za více jak 60 Kč, v jedné prodejně jsem narazila na jedno balení másla za neuvěřitelných  78 Kč. Na druhou stanu, je-li máslo v akci, je možné ho zakoupit i za méně jak 47 Kč.

Ceny jsou různé, nyní se ale držme ceny kolem 50 Kč. Porovnávat dnešní prodejní cenu másla s prodejní cenou z roku 1985 nelze, aniž bychom nevzali v potaz i mzdy. Pokud tedy zachováme poměr cena/mzda, pak 10 Kčs by odpovídalo dnešním 95 Kč.

 

Máslo zdražuje už od revoluce

Cena másla se zvyšuje už od revoluce. Sem tam se objevil rok, kdy jsme se dočkali nepatrně nižších cen, jako tomu bylo v roce 2006. Avšak po zlevňování přišel v roce 2007 prudký nárůst, kdy se cena za 1 kg másla zvedla ze zhruba 110 Kč na 140 Kč. Takto velké zdražování přišlo i nyní. V roce 2015 1 kg másla stálo ještě lehce nad 140 Kč, dnes už za 1 kg másla zaplatíme více jak 180 Kč.

 

Reálná cena másla je 45 Kč za 250 g

Za drahé máslo nemohou jen farmáři, výrobci a obchodníci, kteří se handrkují a navzájem se osočují, který z nich je ten, kdo stojí za raketovým nárůstem cen. Také samotní spotřebitelé zvyšují hodnotu másla. Reálná cena za jednu kostku másla je zhruba 45 Kč, kvůli velké poptávce si ale mohou prodejci dovolit cenu v obchodech zvednout. Jestliže se tak máslo vykoupí za 50 Kč, vědí obchodníci, že příště ho mohou prodávat za 55 Kč.

 

Náhražky másla jsou levnější a zdravější

Máslo není nenahraditelné. I přestože některé hospodyňky mi nedají za pravdu, při vaření a pečení se bez másla obejít lze. Ano, na chuti to poznáte, avšak zároveň i na zdraví. Mnohé náhražky másla jsou totiž zdraví prospěšnější než samotné máslo.

Nejen do buchet, ale i do omáček a bramborové kaše můžete místo másla přidat olej, sádlo, rostlinné tuky nebo margarín. Při pečení chleba a koláčů zkuste vyměnit máslo za řecký jogurt. Ten dodá pečivu bílkoviny a ubere významné množství kalorií. Rozhodně ale řecký jogurt nepřidávejte ve stejném množství jako máslo, bohatě postačí polovina dávky.

Pokud kroutíte hlavou nad radou nahradit máslo řeckým jogurtem, pak nejspíš budete překvapeni, že nyní vám doporučíme jablka, avokádo a dýni.  Z jablek a dýně uděláte skvělé pyré, které výtečně chutná nejen ve sladkých koláčích a buchtách. Dýňové pyré je navíc bohaté na vitamíny, draslík a vlákninu. Odpovídá zhruba tři čtvrtině předepsané dávky másla. Jablečné pyré vám navíc kromě másla ušetří i cukr a pečivu dodá na šťavnatosti. A nakonec do buchet i na chleba můžete přidat také avokádo, které obsahuje hodně vlákniny, vitamínu E a draslíku a napomáhá snižovat špatný cholesterol. Bohužel cena avokadá není nejelvnější, avšak podzim nahrává dýním a jablíčkům, proto pokud máte doma na zahradě ještě nesklizené výpěstky, je na čase je začít zužikovávat.

 

Reklama