Trápí vás alergická rýma či kopřivka? Poradíme, jak zmírnit jejich příznaky

Nějakým druhem alergie trpí přibližně třetina české populace. Mnozí o své alergii ani netuší, neboť sezónní příznaky přisuzují nachlazení. Představíme dva nejrozšířenější druhy alergií a vysvětlíme, jak zmírnit jejich projevy.

Obtěžující alergická rýma

Mezi nejrozšířenější alergie patří alergická rýma, které postihuje horní cesty dýchací. Projevem je zduření nosní sliznice, nemožnost dýchání nosem, svědění, kýchání a vodnatá rýma. Sekundárními projevy alergické rýmy jsou pálení a slzení očí.

Spouštěčem alergické rýmy mohou být roztoči, plísňové spory, srst domácích zvířat či prach. Zapomínat nesmíme ani na pyly květin, travin a stromů. Pokud je alergická reakce spojena právě s pyly, mluvíme často o senné rýmě. Mírně polehčující okolností senné rýmy je její sezónnost, která v závislosti na květenství konkrétních druhů rostlin trvá od začátku jara až do podzimu. 

Proč o alergii mnohdy ani nevíme?

V rámci senné rýmy lidé mnohdy trpí alergií na několik druhů pylů rostlin, jejichž květenství je omezeno pouze na dva až čtyři týdny v roce. V takových případech často ani alergickou reakci nezaznamenají. A pokud ji zaznamenají, mylně ji přisoudí nachlazení. To však neznamená, že se průběh onemocnění nemůže s přibývajícím věkem zhoršovat.

Dráždivá chronická kopřivka

Druhým nejrozšířenějším druhem alergií je chronická kopřivka. Příznaky alergie se projevují zarudnutím pokožky a vznikem urtik neboli kopřivkových pupenů. Postižená místa nepříjemně svědí a pálí. Kopřivková urtika se na pokožce přesouvá a postihuje různá místa. Projevy zpravidla do 24 hodin odezní.

Kopřivku způsobuje alergická reakce na rozdílné podněty. Nejčastěji se jedná o potraviny, ovoce a zeleninu, ale také léky či látky obsažené v oblečení a na špercích. Spouštěčem zároveň může být chladné i teplé prostředí. Abyste si byli jistí, jakou alergickou reakcí trpíte, navštivte alergologa, které vás podrobně vyšetří a doporučí vhodné prášky na alergii.

Jak zmírnit projevy alergie?

Základním předpokladem pro omezení alergických projevů je vyhýbání se alergenům, tedy spouštěčům samotné alergie. Jak jsme si v článku vysvětlili, spouštěče mohou být u každého alergika rozdílné. Často to jsou pyly rostlin, potraviny, roztoči, plísně, zvířecí srst a nejrůznější další látky v našem okolí.

A pokud již přijdete do styku s alergenem, přichází čas na potlačení alergických projevů. Rýmu, neprůchodnost nosu, pálení očí či svědění pokožky zmírní jak léky na alergii od alergologa, tak i volně prodejný přípravek Analergin. Analergin pomáhá zmírnit nosní i oční příznaky sezónní a celoroční alergické rýmy a zmírňuje příznaky chronické kopřivky.

O dostupnosti přípravku Analergin pro zmírnění alergických reakcí se informujte ve vaší lékárně. Zároveň lékárníka informujte o vámi užívaných lécích, aby nedošlo ke kontraindikacím.

Reklama