Svatá Barbora: Patronka horníků, tesařů i zedníků

Katedrála svaté Barbory v Kutné Hoře, Foto: Tony Nojman, Pexels

Sv. Barbora je patronkou horníků, zedníků, dělostřelců, rolníků, hasičů, tesařů, věží a pevností. Světice je ochránkyní proti náhlému úmrtí na dole a při bouřce. Je pomocnicí v nouzi a umírajících lidí a taky přímluvkyně za dobrou hodinku smrti. Je rovněž záštitou proti ohni. Sv. Barbora má svátek 4. prosince.

Reklama

Svatá Barbora je velmi oblíbenou světicí a hezkým jménem Barbora se může pochlubit mnoho našich dívek a žen. Dle legendy se sv. Barbora narodila ve 3. století v Nikomédii, dnešním Izmidu v Turecku. Zde vládl její pohanský otec Dioskuros, který ji zavřel do věže, aby ji uchránil před křesťanstvím. Právě s touto věží bývá sv. Barbora často zobrazována.

Svatá Barbora se stala křesťankou

Jeden ze sloužících, tajný křesťan, však sv. Barboru obrátil na víru a sv. Barbora se stala křesťankou. Ke dvěma oknům ve věži nechala udělat ještě okno třetí, na počest Nejsvětější Trojice. Když otec zjistil, že sv. Barbora je křesťankou, poručil, aby ji popravili. Sv. Barboře se však podařilo z věže utéci a schovat se ve skalách, a proto se považuje za patronku horníků. Její úkryt však prozradil jistý pastýř a sv. Barbora byla krutě mučena.

Sv. Juliána se rovněž přihlásila ke křesťanství

Když mučení sv. Barbory viděla sv. Juliána, přihlásila se rovněž ke křesťanství a sv. Barboře se rány zázrakem zahojily. Sv. Barboře setnul hlavu její otec, pak ale najednou z nebe sjel blesk a otce zabil. Sv. Barbora se tedy stala také patronkou dělostřelců. Spolu se sv. Barborou byla popravena taky sv. Juliána. Někdy okolo roku 1000 se ostatky sv. Barbory dostaly do dómu sv. Marka v Benátkách a později na ostrov Torcello před Benátkami.

Sv. Barbora byla velmi uctívána zejména v hornických oblastech

Sv. Barbora patří mezi 14 svatých pomocníků v nouzi a společně se sv. Markétou a sv. Kateřinou se řadí do skupiny tří svatých panen. Sv. Barbora byla velmi uctívána zejména v hornických oblastech, a taky v naší zemi jí bylo zasvěceno mnoho kostelů. Nejznámějším z nich je gotický skvost, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, který byl spolu s historickým jádrem Kutné Hory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO.

Tradice třešňových větviček, takzvaných barborek

Na svátek sv. Barbory lidé nejenom u nás, ale taky v Německu a Rakousku řežou třešňové větvičky a dávají je do nádob s vodou. Jsou to takzvané barborky. Tyto větvičky mají pro štěstí a Boží požehnání o Vánocích rozkvést a jsou pěknou ozdobou vánočních domácností.

Sv. Barbora v lidové pranostice:

  • O sv. Barboře, ležívá sníh na dvoře.
  • Svatá Barbora, bílo dokola.
  • Má-li Barbora bílou zástěru, bude příští rok mnoho trávy.
  • Je-li na den svaté Barbory jinovatka, urodí se hodně ovoce.

Autor: Jiří Glet
Zdroje: Zdroj: kniha Ten vánoční čas, probouzí lásku v nás (Jiří Glet, 2019)

Reklama