Lázně Rajecké Teplice a Čičmany

Kašna v lázeňském parku, Autor: Vlach Pavel – Vlastní dílo CC BY-SA 4.0, Odkaz

Rajecké Teplice jsou lázně, které leží na břehu říčky Rajčanky v Rajecké dolině. Termální prameny se využívají k léčbě pohybového ústrojí, kloubů, páteře, dýchacích cest a nervových nemocí. Je zde rovněž Balneologické středisko. Lázeňský dům Aphrodite, postavený v antickém stylu, je centrem Rájeckých Teplic. Je zde také Termální koupaliště Laura, jehož bazény jsou napájeny termální vodou.

Reklama

V nedalekém městečku Rajci se nachází Termální koupaliště Veronika, jehož bazény jsou napájeny rovněž termální vodou. Rájecká Lesná je významným mariánským poutním místem. V chrámu Narození Panny Marie se nachází milostivá socha Frivaldské Panny Marie a každoročně tento chrám navštíví tisíce zbožných poutníků. V Domě Božího narození je umístěn unikátní Slovenský betlém, který přestavuje Slovensko v miniatuře. V rázovité horské obci Čičmanech stojí dřevěnice, které nemají nikde jinde na Slovensku obdoby. Na těchto dřevěnicích jsou bílou barvou namalovány ornamenty a přijíždí zde hodně turistů, aby si prohlédli tajemné znaky na dřevěnicích v Čičmanech.

Rajecké Teplice

Rajecké Teplice leží na břehu říčky Rajčanky v Rajecké dolině v podhůří Malé Fatry. Zdejší minerální prameny jsou známé již od středověku, avšak charakter lázní jim dala v 17. století rodina uherského šlechtického rodu Thurzů. Do těchto lázní se jezdil léčit i slavný uherský palatin Juraj Thurzo. K dalšímu rozmachu lázní došlo v 19. století, kdy do půvabného městečka mezi Malou Fatrou a Martinskými holemi začali jezdit lázeňští hosté z řad aristokracie a buržoazie. V devadesátých letech 20. století došlo k další modernizaci a rekonstrukci lázní. Jejich atraktivita spočívá v poskytování léčebných a relaxačních pobytů a také wellnes pobytů.

Termální prameny mají teplotu 38 stupňů Celsia a léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, kloubů, páteře, dýchacích cest a nervové nemoci. Je zde také Balneologické středisko. Zdejší moderní lázeňský dům Aphrodite je postavený v antickém stylu a je rovněž centrem lázní Rajeckých Teplic. Luxusní antický interiér, moderní vybavení a vysoká úroveň relaxačních služeb uspokojí také náročné lázeňské hosty.

Termální koupaliště Laura v Rajeckých Teplicích

Termální koupaliště Laura najdete na okrají lázní Rajeckých Teplic v pěkném přírodním prostředí pod vrchem Skalka. Jsou zde dva bazény, z toho jeden dětský. Bazény jsou napájeny termální vodou o teplotě 25 až 32 stupňů Celsia. V areálu koupaliště se nachází rovněž hřiště na plážový volejbal, minigolf, občerstvení a parkoviště.

Rajec

Jen několik kilometrů jižně od Rajeckých Teplic leží půvabné městečko Rajec. Dominantou městečka je původně gotický, později barokně upravený kostel sv. Ladislava s věží. Na zdejším pěkném náměstí stojí zajímavá renesanční radnice.

Městské muzeum v Rajci

Městské muzeum v Rajci má sídlo v historickém domě na náměstí. Národopisná expozice je věnována historii a řemeslnickým tradicím městečka. Přírodovědná expozice pak dokumentuje přírodní poměry Rajecké doliny.

Termální koupaliště Veronika v Rajci

Termální koupaliště Veronika najdete na okraji městečka Rajce. Návštěvníci mají k dispozici osm bazénů napájených termální vodou. Je zde tobogán, velká skluzavka a pro děti je připraveno pískoviště a prolézačky. V areálu termálního koupaliště najdete také hřiště na plážový volejbal, minigolf, travnaté pláže, občerstvení a parkoviště.

Rajecká Lesná je významným a slavným mariánským poutním místem

Rajecká Lesná leží 5 km jižně od městečka Rajce. Je to významné a slavné mariánské poutní místo. Novogotická bazilika Narození Panny Marie pochází z 19. století. Na hlavním oltáři kostela se nachází milostivá socha Frivaldské Panny Marie z 16. století. Rájecká Lesná se totiž dříve nazývala Frivald. Zdejší chrám Narození Panny Marie každoročně navštíví tisíce zbožných poutníků.

Slovenský betlém v Rajecké Lesné

Slovenský betlém se nachází v areálu kostela Narození Panny Marie v Domě Božího narození. Betlém byl pro veřejnost zpřístupněn v roce 1995. Tento unikátní jesličkový betlém představuje Slovensko v miniatuře. Najdete zde například Bratislavský hrad nebo Oravský hrad, nejvýchodněji v Evropě stojící katedrálu sv. Alžběty v Košicích a známou radnici v Levoči.

Čičmany

Čičmany zaujímají velmi malebnou polohu, leží v dolině obklopené Strážovskými vrchy. Je to rázovitá horská obec a čičmanské dřevěnice nemají nikde na Slovensku obdoby. Jsou na nich vzácné malby bílou barvou přímo na dřevě. Zdejší malby se skládají z nějakých „run,“ geometrických lidských postav a z rostlinných a zvířecích motivů. Kdo vytvořil tyto ornamenty a jaká byla jejich podstata se neví. Zdejší ornamenty mohli vytvořit před více než sto lety jak němečtí tak slovenští osadníci, kteří obec společně obývali. Tyto ornamenty se na dřevěnicích pravidelně obnovují.

Do této horské obce přijíždí mnoho turistů, aby si pohlédli tajemně působící znaky na dřevěnicích. Čičmany jsou známé také půvabnými krajkami a krásnými lidovými kroji.

Ve dvou zdejších dřevěnicích má Povážské muzeum v Žilině své vysunuté expozice. V první dřevěnici je umístěna expozice dokumentující způsob života a práce obyvatel Čičman a v druhé dřevěnici se nachází expozice, která je věnována lidovým obydlím v Čičmanech.

Autor: Jiří Glet
Zdroj: Autorský text, kniha Turistický průvodce č. VI.

Reklama