SOUTĚŽ: Vychází nová kniha Obrázky ze Šilheřovic

Ve čtvrtek 11. prosince byla pokřtěna nová kniha Obrázky ze Šilheřovic, která vznikla ve spolupráci prozaičky Evy Tvrdé, znalkyně šilheřovického nářečí Jany Gebauerové a ilustrátorky Dagmar Václavíkové. V závěru článku vám přinášíme SOUTĚŽ o knížku Obrázky ze Šilheřovic.

Všechny tři ženy spojuje vztah k Šilheřovicím, malebné vesnici ležící na samém východním okraji Hlučínska. V úrodné a historií poznamenaném kraji zvané Prajzská

Kniha Obrázky ze Šilheřovic zachycuje jedinečné šilheřovické nářečí a tradiční šilheřovický život. Hlučínské nářečí pomalu zaniká, pamětníci bohužel umírají, a proto je nejvyšší čas zachytit toto jedinečné kulturní dědictví, které budoucí generace budou znát jen z vyprávění.

Hlučínsko bylo typické velkou nářeční pestrostí. Jazyk se tady v jednotlivých vesnicích odlišoval, výrazy, hláskoslovím, výslovností. Moravština se přes silný germanizační tlak udržela jako mluvený jazyk až do 20. století. České kulturní veřejnosti se podařilo na konci 20. a počátkem 21. století hlučínské nářečí téměř vymýtit. Kniha Obrázky ze Šilheřovic zbytky nářečí zachycuje.“ Dodává autorka knihy Eva Tvrdá.

Znalkyně místního nářečí Jana Gebauerová knížku obohatilo o malý šulersko-český slovník a přeložila několik zažitých frází, textů písní a tradičních receptů. Nezbytou součástí jsou také vzpomínky a vyprávění, v nichž ožívají staré Šilheřovice. Po chvílí se rázem přesunete o desítky let zpátky, do dob, kdy zdejší panství obýval baron Rothschild, a kdy vesnice žila úplně odlišným způsobem, než jak jej známe z moderních dob.

V Obrázcích ze Šilheřovic nenajdete žádné dobové fotografie, za to je knížka doplněna nádhernými ilustracemi zdejších míst od Dagmar Václavíkové.

Knihu uzavírá povídka Neptunovo tajemství, od autorky Evy Tvrdé.

Více informací se dozvíte na stránkách autorky knížky, paní Evy Tvrdé www.evatvrda.cz.

 

 

Vánoční soutěž o knihu Obrázky se Šilheřovic

Při příležitosti vydání nové knihy Obrázky ze Šilheřovic věnuje paní Eva Tvrdá tuto krásnou knížku jednomu výherci naší soutěže.

Soutěžní otázka:

Do které doby je zasazena povídka Neptunovo tajemství?

a) období Velké francouzské revoluce
b) období 2. světové války
c) období Napoleonských válek

 

Nápovědu naleznete na stránkách www.evatvrda.cz

Své odpovědi zasílejte do 31. 12. 2014 na e-mail i-senior@email.cz. Ze správných odpovědí bude vylosován jeden výherce.

 portrét4

Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR - Soutěže.cz a na Websoutěže.cz.
Reklama