Předpovídají vaše klouby počasí?

Řada lidí na toto téma občas zažertuje, nicméně zejména artritici a lidé trpící artrózou o tom ví své a tato “předpovídací” vlastnost pro ně není žádnou výhrou. Řekněme si více o tom, jaký vliv má počasí na fungování (nejen) našich kloubů.

Mění se počasí, klouby se ozývají

Odborníci, kteří se vztahem mezi počasím a zdravotním stavem zabývají dlouhodobě, dodnes nepřišli s jednoznačným vysvětlením, jak to vlastně funguje. Jedno z nejčastěji zmiňovaných vysvětlení se týká vlivu atmosférického (nebo též barometrického) tlaku. Ten působí na tkáně obklopující klouby. Bolest, nepříjemné pocity ve svalech a kloubech mohou někteří citlivější jedinci pociťovat ještě před změnou počasí. Před zhoršením počasí se tlak snižuje, tkáně “nabudou”, což může následně způsobovat bolest kloubů.

Co ještě můžeme přičíst na vroubek prudkým změnám počasí?

Změnu počasí nesignalizují jen klouby. U citlivějších jedinců se s náhlým poklesem tlaku mění také nálady, objevují se deprese a zhoršuje se kvalita spánku.

Je dlouhodobě pozorováno, že při přechodu teplé fronty nebo hluboké tlakové níže přibývá případů infarktu.

Faktem je, že lék na zdravotní obtíže spojené se změnami počasí neexistuje. Někdo je na změny počasí citlivější, jiný méně, přesto se vždy vyplatí udržovat se v kondici a být fit. To se pak i změny počasí lépe snáší. Rozhodně tedy dopřejte vašemu tělu dostatek pohybu. Kloubům nesvědčí nadměrná fyzická zátěž, ale ani zahálení. Při přiměřeném a pravidelném pohybu dochází v kloubu k promazávání nitrokloubní tekutinou, která chrupavku vyživuje. Kromě toho vám fyzická aktivita přivodí dobrou náladu. Pod kontrolou mějte také jazýček váhy, protože  každé kilo navíc znamená zvýšenou zátěž pro vaše klouby i kardiovaskulární systém.

Dopřejte bolavým místům jemnou masáž

Pokud už se s příchodem podzimu klouby ozvaly, jemná masáž, promazání bolavého místa nebo obklad vám dokáže od bolesti alespoň ulevit. Při masáži však vždy myslete na to, abyste nikdy nešli přes bolest. Masírujeme zlehka směrem k srdci, v opačném směru jen jemně hladíme. Buďte především citliví a masírujte zlehka a jemně. Již po generace se lidé s těmito obtížemi obracejí na tradiční francovku Alpu, která slouží ke zmírnění řady nepříjemných bolestí při kloubním a svalovém revmatismu.

 Lucie Paseková

Reklama