Není koláč jako koláč

Vkročíte-li na Valašsko, zjistíte, že kromě slivovice a nejrůznějších dalších pálenek, je místní specialitou frgál: sladký koláč s několika druhy náplní a hustým závojem drobenky.

Reklama

 

 

 

Frgálem byly dříve nazývány pouze nepovedené koláče, ale dnes se toto slovo stalo symbolickým označením valašské speciality. Připravit je není až tak snadné, už jen příprava náplní zabere skutečně mnoho času a při celkové přípravě se člověk musí umět otáčet. Přesto (nebo právě proto) stojí výsledek opravdu zato.

Nejprve si připravíme kynuté těsto z:

1 kg polohrubé mouky, 1 dkg kvasnic, 14 dkg moučkového cukru, 0,5 l mlíka, 3 dcl oleje, 6-8 žloutků, trošky rumu a špetky soli.

Těsto důkladně umícháme (při použití mixéru buďte ovšem opatrní, abyste jej nepřehřáli) a necháme vykynout. Poté jej rozdělíme na osm dílů a vyválíme na dobře pomoučeném válu do kulatého tvaru. Okraj koláče potřeme roztopeným máslem a střed zaplníme náplní. Obvykle se používá jedna pro celý koláč, ale vyloučeny nejsou ani kombinace tvarohu a máku nebo podobné variace. Celý koláč posypeme drobenkou (utřenou směsí 5 dkg hrubé mouky, 5 dkg mouč. cukru a 5 dkg másla) a pečeme do zlatova v předehřáté troubě na 250° C.

A teď už tři nejoblíbenější náplně:

Tvarohová:

1 kg tvarohu, 3 žloutky,1 celé vejce cukr, troška rumu,  dle chuti rozinky, špetka muškátového květu, rum, vanil. cukr a vanilkový prášek do pudinku. Je-li směs příliš hustá, přiléváme po troškách mléko.

Maková:

Ve vodě uvaříme mák, přidáme špetku skořice a hřebíčku, dle chuti osladíme moučkovým cukrem, přidáme hrst rozinek a trošku rumového aroma.

Hrušková:

Nejprve dáme povařit 2 kg sušených hrušek a 0,5 kg sušených jablek. Zbavíme je případných jádřinců a pomeleme na masovém mlýnku. Přidáme 1 sklenici povidel, špetku badyánu, hřebíčku, cukru a rumu.

Přejem dobrou chuť!

 

Reklama