Nehod způsobených seniory přibývá. Jak je to ve stáří s lékařskými prohlídkami a co hrozí těm, kteří je neabsolvují?

Zdroj: pixabay.com

Řidičů seniorů přibývá, bohužel s věkem jsou reakce na silnici pomalejší, a tak jsou právě důchodci často účastníky dopravních nehod.

Reklama

Mezi nejčastější nehody, které způsobují právě senioři, jsou drobné ťukance, a to především při parkování. Lidé v letech už nemají tak dobré odhadní schopnosti a jsou pomalejší, respektive jejich reakce na danou situaci. Než tak stihnou volant strhnout na druhou stranu, jsou už čumákem v druhém vozu. V posledních letech se lze setkat také s čím dál častějším nešvarem v podobě jízdy v protisměru, a to klidně i na dálnici. Takové případy pak nekončí jen pobitými plechy, ale mnohdy mají fatální konec. Proto je velmi důležité, aby lidé nesedali za volant rozrušení, nemocní, unavení a nekoncentrovaní a aby senioři nezanedbávali lékařské prohlídky.

Ze zákona jsou řidiči starší 65 let povinni absolvovat zdravotní prohlídku, další pak následuje v 68 letech a poté každé dva roky. V případě potíží může lékař stanovit i častější frekvenci. Zdravotní prohlídka musí být provedena nejpozději v den narozenin a senior za ni zaplatí zhruba 300 Kč, pokud je vše v pořádku, získá potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řízení, které je nutné mít u dokladů k vozu a v případě policejní kontroly předložit.

Jestliže se na prohlídky u lékaře vykašlete, ať už z důvodu strachu, že o řidičák přijdete, nebo z lenosti, hrozí vám pokuta ve výši až 10 000 Kč, k tomu pět trestných bodů a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok. Pokud navíc způsobíte bez řádné lékařské kontroly dopravní nehodu, riskujete, že případnou způsobenou škodu uhradíte ze svého. Rozhodně tak zákonné povinnosti nepodceňujte a v případě, že se necítíte fit, za volant raději nesedejte, ať příště na nákup, na výlet nebo na návštěvu za příbuznými nemusíte pěšky či hromadnou dopravou.

Reklama