Mezigenerační hypotéky skončí jako dvougenerační domy. Nikdo je nebude chtít

Tématu mezigeneračních hypoték se minulý týden věnoval článek na téma Mezigenerační hypotéka: Po starých převezmou štafetu mladí. Čtenáře Pavla text nenechal klidným a napsal nám příspěvek, ve kterém vyjadřuje opačný názor, než je ten opoziční. Návrh opozice se mu nepozdává.

Zadlužit celou rodinu? Blbost. Dvougenerační domy děti nechtějí, u dluhu to nebude jiné. Bydlím na vesnici, kde se to jen hemží velkými domy, které pojmou dvě i více rodin. Ovšem realita často pokulhává, dnešní mladí se do bydlení s rodiči nehrnou, a tak domy zejí prázdnotou, výjimkou nejsou ani ratejny, které nyní obývají jen ti nejstarší v počtu jednom či dvou.

Zůstanou-li mladí lidé na vesnici, povětšinou se pouští do stavby nového domu, menšího a mnohem méně energeticky náročnějšího. Mezigenerační soužití totiž vždy není tak růžové a mnohdy vidina starého domu za rodinné problémy nestojí. Proto když jsem viděl na Facebooku Alenu Schillerovu, jak se snaží zavděčit nesmyslem v podobě vícegeneračních hypoték, klepal jsem si na čelo. Po přečtení článku Mezigenerační hypotéka: Po starých převezmou štafetu mladí jsem se pak rozhodl, že k tomu také mám co říct.

Sám sobě jsem si hlavně položil otázku: „Budou mladí stát o zadluženou nemovitost, která mnohdy nebude vůbec podle jejich představ, když nyní nestojí ani o nemovitost zdarma?“ Mezigenerační hypotéky jim tak přinesou nejen dluhy, ale i starosti. A co s nimi v případě, že na ně nebudou mít, nebo že je nebudou chtít? Myslím si, že cesta k vlastnímu bydlení by takto dlážděna být rozhodně neměla.

Poznámka redakce:

Na sociálních sítích se bývalá ministryně financí Alena Schillerová ptá mladých, jak se jim dnes bydlí? Byty stojí milionové částky, a na hypotéky kvůli vysokým úrokům nedosáhnete. Moje kolegyně místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a stínová ministryně pro Místní rozvoj Klára Dostálová přišla s návrhem tzv. mezigeneračních hypoték. Hypotéka by se místo 30 let splácela 50 let, a splátka by mohla být až o 40 % nižší,říká ve videu na Facebooku Alena Schillerová. Na konci svého online výstupu ještě vyzývá své sledující. „Co říkáte na to, že byste jednou získali byt s částečně splacenou hypotékou po svých rodičích nebo prarodičích?“

Autor: čtenář Pavel

Reklama