Mezigenerační hypotéka: Po starých převezmou štafetu mladí

Ilustrační obrázek, Foto: Pexels

Problematika drahého bydlení je v současné době velkým tématem, i proto se začíná skloňovat pojem mezigenerační hypotéka, kde by hlavní role připadla rodičům či prarodičům. Děti by si na svůj výstup musely počkat. Víte, o co se jedná?

Reklama

Opozice přišla s návrhem mezigeneračních hypoték, které by mohly být řešením na to, jak získat vlastní bydlení. To se kvůli velmi vysokým cenám bytů a domů na realitním trhu stalo pro mnohé nedostupné. Navíc tomu nepřispěly ani stále se zpřísňující podmínky úvěrů na bydlení a růst úrokových sazeb u hypoték.

Jak už z názvu vyplývá, mezigenerační hypotéka nebude součástí života jen jedné generace, týkat se bude i našich dětí. Díky tomu by do hry vstoupily dva důležité faktory, a to více peněz a delší doba splatnosti. Řada žádostí totiž aktuálně končí na stole bankéřů ve složce „zamítnuto,“ kvůli nedostatečným příjmům, popřípadě vysokému věku žadatele.

Mezigenerační hypotéky by tak přinesly výhody v podobě prodloužení splatnosti hypoték, což by vedlo ke snížení měsíční splátky, tudíž i příjem domácnosti by nemusel dosahovat takové výše jako je nyní v podmínkách bank.

Jaké platí podmínky pro získání hypotéky?

V loňských letech Česká národní banka zpřísňovala podmínky pro získání hypotečního úvěru. I přestože se nyní mluví o jejich zmírnění, stále platí jasná pravidla týkající se zadlužení domácnosti a výše hypotéky. Ta nesmí přesáhnout 80 % z hodnoty zastavené nemovitosti, je tedy nutné mít úspory ve výši minimálně 20 %, výjimku, kdy stačí mít naspořeno 10 % z hodnoty nemovitosti, mohou banky udělit pouze žadatelům mladším 36 let.

Druhá podmínka se týká zadluženosti domácnosti, kdy banky zkoumají celkový dluh žadatele a výši měsíční splátky, ta by neměla přesáhnout 45 % z příjmů, ve výjimečných případech u žadatelů mladších 36 let 50 %.

Co přinese mezigenerační hypotéka?

Mezigenerační hypotéka by mohla s aktuálními limity pohnout. Doba splatnosti by se mohla z povolených 30 let prodloužit na 50 let a měsíční splátka snížit až o 40 %. Ač to na první pohled vypadá velmi lákavě, je nutné si ale uvědomit, že s delší dobou splatnosti jde ruku v ruce větší částka, kterou zaplatíte na úrocích, což znamená, že více přeplatíte.

Zatímco opozice je se svým návrhem spokojená, někteří ekonomové, a to včetně těch z České národní banky, jsou skeptičtí. Mezigenerační hypotéky považují za obcházení současných podmínek a za velmi rizikové.

Zdroj: Česká národní banka, Hospodářské noviny

Reklama