Necháváte se olíznout od psa? Pozor na zánět dásní a vypadávání zubů

Milujete svého domácího mazlíčka na tolik, že vám nedělá problém mu dát ochutnat z vašeho talíře? Po příchodu domů vás váš čtyřnohý kamarád pravidelně vítá velkým olíznutím obličeje? Pozor, vystavujete se riziku zánětu dásní a vypadávání zubů.

Doby, kdy psi byli jen zahradě a v noci přespávali ve své boudě, jsou dávno pryč. Dnes je pes domácím mazlíčkem, který má čestné místo v posteli nejednoho páníčka. Stejně tak už mnozí nekrmí psy zbytky, ale dopřávají jim samé dobroty a speciality. Mazlení a pusinkování je pak už jen třešinkou na dortu. Někdo má prostě psa jako skutečného člena rodiny, a tak nevidí důvod, proč by se s ním nemohl podělit o dobrý oběd a nechat si olíznout obličej po příchodu domů.

Jenže nic se nemá přehánět. Vědci přišli na to, že lidé, kteří se nechávají oblizovat psy, jsou ohroženi, a to nebezpečnou bakterií, která způsobuje oslabení imunity, zánět dásní a vypadávání zubů.

To jsou bakterie psí, ty na člověka nejdou. Omyl. Stejně tak nesmyslná je hláška: „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ Možná už i vy sami jste okusili pokousání od blechy, není to nic příjemného. Pokud se ale nakazíte psí bakterií, pak budete trpět ještě více.

A co když váš chlupatý kamarád je k neudržení? Jakmile vás vidí, vystartuje za vámi a začne vás oblizovat? Nemusíte ho od sebe hned odstrkovat. Důležité je bakteriím předcházet, a to tak, že budete pejskovi pravidelně čistit zuby. Ústní hygiena je nezbytná nejen pro člověka, ale i pro zvířata. Zpočátku budete s vašimi domácími mazlíčky možná trochu bojovat, uvidíte ale sami, že si brzy navyknou na pravidelnou péči.

 

 

Reklama