Jak v období klimakteria prožít vánoční svátky bez zdravotních obtíží?

Vánoční svátky jsou obdobím hojnosti. Na našich stolech každoročně nechybí ovocné punče, pečené kaštany, několik druhů cukroví a mnoho tučného a mastného jídla. Není divu, že po takové hostině kila na váze jen přibývají. A bohužel nejen ty. S nimi se často ozývají zdravotní problémy. Především ženy v období klimakteria by neměly svůj jídelníček přes Vánoce podceňovat.

Klimakterium je nepříjemné období pro většinu žen. A právě nekontrolovaný příjem jídla toto období může ještě více znepříjemnit. Hormonální nerovnováha, nevolnosti, nespavost, návaly horka, diabetes, osteoporóza, karcinom prsu, kloubní potíže. To vše a mnohem více vás může čekat. Čeho se tedy o vánočních svátcích vyvarovat, aby se pro vás období přechodu nestalo doslova peklem?

Pozor na alkohol a kávu. Tyto nápoje pijte s mírou!

Zdroj: pixabay.com

Odolat o Vánocích svařenému vínu, punči, domácímu vaječnému koňaku, ale i klasické voňavé černé kávě, je snad nemožné. Avšak všem je známo, že alkohol roztahuje cévy a spolu s kofeinem často stojí za zvýšenými návaly horka a zvýšeným krevním tlakem. Ženy v období přechodu by se těmto nápojům měly vyvarovat.

Co by ženy v období klimakteriu naopak měly pít v dostatečné míře je voda a čaje. Vypít dva litry denně nealkoholických nápojů je základ.

Zapomeňte na přejídání a jezte s rozumem

Zdroj: pixabay.com

Stejně jako odolat dobrému pití je velmi těžké nedopřát si smaženého kapra, domácí uzené, bramborový salát, cukroví a mnoho dalších dobrot, které nesmí na svátky chybět. Bohužel vyjmenována jídla jsou velmi tučná a právě tuky s nasycenými mastnými kyselinami ženám v období přechodu nejsou doporučovány.

Cukr, tučné pokrmy, smažená jídla a uzeniny způsobují zvýšené návaly horka a zvyšují i hladinu cholesterolu v krvi. To vše může vést v kombinaci s klimakteriem ke kardiovaskulárnímu onemocnění a k infarktu či mozkové příhodě.

Hýbejte se i přes svátky a vyrazte na procházku

Zdroj: pixabay.com

Odhodlat se o vánočních svátcích k pohybu je nadlidský výkon. Pohádky, dobré jídlo a pití a rodina. Proč od této trojkombinace odcházet dobrovolně do zimy a trápit své tělo? Protože pravidelný pohyb pomáhá nejen odbourávat tuky, ale i posiluje svaly, klouby a navozuje pocit štěstí a dobré nálady.

V období přechodu se potýkají ženy s nedostatkem hormonů, s čímž dochází k riziku řídnutí kostí, a to kvůli rychlejšímu odbourávání kostní hmoty. Kromě toho, že svižnou procházkou mírníte příznaky klimakteria, získáváte do těla také potřebný vitamín D. A vězte, že sluníčko a čerstvý vzduch ještě nikomu neublížil, a to ani o Vánocích.

 

Reklama