Jaký je recept na dlouhověkost a spokojené stáří bez zdravotních komplikací? Univerzální recept zřejmě neexistuje, ale správné stravování je způsobem, jak snížit riziko potíží. Právě senioři by měli velmi dbát na kvalitní stravu a znát základní výživová doporučení. Článek obsahuje praktické rady pro nastavení vhodného stravovacího režimu ve stáří i tip, jak si výrazně pomoci krabičkovou dietou.
Proč by právě starší lidé měli dbát na svou stravu?
Vzhledem k jiným nárokům organismu stárnoucího člověka je jasné, že je vhodné klást zvláštní důraz na kvalitu stravování. Obecně by jídlo mělo být vyvážené s dostatečným energetickým příjmem a podporující kondici a vitalitu. Striktní diety a opatření nejsou u lidí bez zdravotních obtíží nutné, protože chutné stravování má zčásti zpříjemňovat život, což znamená občasnou sladkost a podobně.
Stárnutí je pozvolným procesem, který znamená určité změny. Hlavně u lidí starších 80 let začíná docházet k úbytku svalové tkáně, což může znamenat i sníženou chuť k jídlu. Problémy s příjmem potravy mohou být způsobeny menším počtem zubů. Důležitý je také příjem vitamínů a minerálů. Nebezpečný je nedostatek vápníku, který může způsobit slábnutí kostí a větší náchylnost ke zlomeninám.
Špatné stravovací návyky seniorů
Špatnými stravovacími návyky si senioři mohou zadělat na zdravotní komplikace. V mnoha případech jde o nevědomé dietní chyby a často bývá na vině také snaha co nejvíce ušetřit při nákupu potravin. Starší lidé, kteří žijí sami, se často odbývají a nevaří si plnohodnotná jídla.
Mezi konkrétní chyby ve stravování patří nadměrná konzumace uzenin, příliš sladkých jídel a záliba v tradiční české kuchyni, která nebývá dietní. Naopak v jídelníčku často chybí dostatek ovoce, zeleniny a další zdroje minerálů a vitamínů. Výsledkem bývá nedostatek vlákniny, zinku, vápníků či vitamínů B a C.
Pozor na cukrovku
Riziko cukrovky a její výskyt se zvyšuje hlavně u lidí starších 60 let (zdroj). Z toho důvodu je ve starším věku důležité nepřehánět to s konzumací cukru a celkově dbát na zdravou životosprávu. Právě vhodně nastavené stravování často založené na principu nízkosacharidové (lowcarb) diety je vhodnou prevencí i případným usnadněním léčby již rozvinuté cukrovky.
V souvislosti s touto problematikou se aktuálně hledají dobrovolníci do klinické studie o remisi cukrovky 2. typu.
Podívejte se na přihlášku a více informací o studii. Studie je určená pro pacienty z Prahy a okolí ve věku od 20 do 65 let s nově diagnostikovaným diabetem 2. typu, případně diagnózou tohoto onemocnění před méně než 10 lety, kteří jsou léčeni dietou, tabletami nebo inzulinem.
Pravidla zdravého stravování starších lidí
Pro udržení zdraví u staršího člověka je velmi důležité dbát na řádnou a kvalitní výživu. Vzhledem k postupnému úbytku svalové hmoty se doporučuje zařazovat dostatek bílkovin živočišného i rostlinného původu.
Dostatečnou konzumací mléčných bílkovin zejména s obsahem prospěšných bakterií dochází k doplňování důležitého vápníku a podpoře imunitního systému, jehož velká část sídlí ve střevech. Ovšem pozor na mléko, které je samo o sobě hůře stravitelné, takže dalším vhodným doplňkem pro přidání vápníku je listová zelenina či například sezamové semínko. Se zdravím trávicího a vylučovacího traktu se pojí konzumace optimálního množství vlákniny, která se nachází v ovoci, zelenině, ale hlavně v celozrnných obilovinách.
Klíčový je způsob přípravy jídel, kdy je dobré omezit smažení, a naopak více vařit v páře, šetrně péct a dusit například zeleninu. Vyváženou stravu je možné podpořit dobře zvolenými doplňky stravy, kdy dobrou volbou bývají hlavně přírodní přípravky.
Zároveň je více než vhodné, aby si senioři připravovali jídla z čerstvých a kvalitních surovin. Výmluvy na neochotu si vařit nebo nedostatek inspirace pro recepty nejsou na místě, protože existuje řešení v podobě krabičkové diety.
Doporučené potraviny
Uvedené doporučené potraviny mohou bez omezení konzumovat lidé, kteří nemají žádné zdravotní problémy. V případě potíží či nemocí je nutné dodržovat doporučení stanovená lékařem.
Mezi doporučené potraviny pro zdravé seniory patří:
- Ryby
- Vejce
- Drůbeží maso
- Luštěniny, sója
- Ořechy, semena
- Ovoce a zelenina
- Celozrnné pečivo
- Pohanka, jáhly, oves, quinoa
- Kvalitní mléčné výrobky s mléčnými bakteriemi
Zvládnutí pitného režimu
Kromě vyvážené a zdravé stravy je důležité myslet i na pitný režim. Dostatečný příjem tekutin slouží jako prevence krevních sraženin, bolestí hlavy, malátnosti a nedostatku energie. Senioři by měli dodržovat obecná doporučení a za den vypít zhruba 1,5 až 2 litry tekutin.
Nejvhodnější je čistá voda doplněná o bylinkové čaje. Příznivě působí zelený čaj a vitamíny spolu s tekutinami se dají jednoduše doplnit díky pití vody s citronem.
Jak si stravování ve stáří zjednodušit, a přesto jíst kvalitně?
Stravování v důchodovém věku může být velmi kvalitní, vyvážené a zároveň neznamená hodiny strávené v kuchyni či na nákupech potravin. Hlavně v případě, kdy člověk nemá osvojená pravidla zdravé stravy a nedokáže správně odhadnout dostatečný energetický příjem, jsou krabičkové diety řešením.
Zdravá strava bez sacharidů velmi dobře funguje právě pro seniory, protože cílí na dostatečný obsah bílkovin. Konkrétně jde o nízkosacharidovou krabičkovou dietu, která se doporučuje také při potížích s inzulinovou rezistencí, cukrovkou či u osob s vysokým krevním tlakem.
Vyvážená strava z poctivých surovin
Vědět, jaké živiny najdete v potravinách, a jak jídlo chutně a zároveň šetrně připravit, si žádá poměrně náročné studium. Je tak naprosto přirozené, že se do toho starším lidem nechce. A přesně z toho důvodu existuje krabičková dieta.
Proč ve stáří využívat krabičkovou dietu Nutric bistro?
- Jídla z čerstvých a sezónních surovin.
- Šetrné způsoby přípravy jídel pro zachování živin.
- Nedoslazování cukrem a umělými sladidly.
- Zahušťování kokosovým mlékem nebo zeleninou.