Jak na zdravou stravu u seniorů bez zdravotních obtíží?

Jaký je recept na dlouhověkost a spokojené stáří bez zdravotních komplikací? Univerzální recept zřejmě neexistuje, ale správné stravování je způsobem, jak snížit riziko potíží. Právě senioři by měli velmi dbát na kvalitní stravu a znát základní výživová doporučení. Článek obsahuje praktické rady pro nastavení vhodného stravovacího režimu ve stáří i tip, jak si výrazně pomoci krabičkovou dietou.

Proč by právě starší lidé měli dbát na svou stravu?

Vzhledem k jiným nárokům organismu stárnoucího člověka je jasné, že je vhodné klást zvláštní důraz na kvalitu stravování. Obecně by jídlo mělo být vyvážené s dostatečným energetickým příjmem a podporující kondici a vitalitu. Striktní diety a opatření nejsou u lidí bez zdravotních obtíží nutné, protože chutné stravování má zčásti zpříjemňovat život, což znamená občasnou sladkost a podobně.

Stárnutí je pozvolným procesem, který znamená určité změny. Hlavně u lidí starších 80 let začíná docházet k úbytku svalové tkáně, což může znamenat i sníženou chuť k jídlu. Problémy s příjmem potravy mohou být způsobeny menším počtem zubů. Důležitý je také příjem vitamínů a minerálů. Nebezpečný je nedostatek vápníku, který může způsobit slábnutí kostí a větší náchylnost ke zlomeninám.

Špatné stravovací návyky seniorů

Špatnými stravovacími návyky si senioři mohou zadělat na zdravotní komplikace. V mnoha případech jde o nevědomé dietní chyby a často bývá na vině také snaha co nejvíce ušetřit při nákupu potravin. Starší lidé, kteří žijí sami, se často odbývají a nevaří si plnohodnotná jídla.

Mezi konkrétní chyby ve stravování patří nadměrná konzumace uzenin, příliš sladkých jídel a záliba v tradiční české kuchyni, která nebývá dietní. Naopak v jídelníčku často chybí dostatek ovoce, zeleniny a další zdroje minerálů a vitamínů. Výsledkem bývá nedostatek vlákniny, zinku, vápníků či vitamínů B a C.

Pozor na cukrovku

Riziko cukrovky a její výskyt se zvyšuje hlavně u lidí starších 60 let (zdroj). Z toho důvodu je ve starším věku důležité nepřehánět to s konzumací cukru a celkově dbát na zdravou životosprávu. Právě vhodně nastavené stravování často založené na principu nízkosacharidové (lowcarb) diety je vhodnou prevencí i případným usnadněním léčby již rozvinuté cukrovky.

V souvislosti s touto problematikou se aktuálně hledají dobrovolníci do klinické studie o remisi cukrovky 2. typu.

Podívejte se na přihlášku a více informací o studii. Studie je určená pro pacienty z Prahy a okolí ve věku od 20 do 65 let s nově diagnostikovaným diabetem 2. typu, případně diagnózou tohoto onemocnění před méně než 10 lety, kteří jsou léčeni dietou, tabletami nebo inzulinem.

Měření hladiny cukru v krvi, zdroj: Pixabay.com

Pravidla zdravého stravování starších lidí

Pro udržení zdraví u staršího člověka je velmi důležité dbát na řádnou a kvalitní výživu. Vzhledem k postupnému úbytku svalové hmoty se doporučuje zařazovat dostatek bílkovin živočišného i rostlinného původu.

Dostatečnou konzumací mléčných bílkovin zejména s obsahem prospěšných bakterií dochází k doplňování důležitého vápníku a podpoře imunitního systému, jehož velká část sídlí ve střevech. Ovšem pozor na mléko, které je samo o sobě hůře stravitelné, takže dalším vhodným doplňkem pro přidání vápníku je listová zelenina či například sezamové semínko. Se zdravím trávicího a vylučovacího traktu se pojí konzumace optimálního množství vlákniny, která se nachází v ovoci, zelenině, ale hlavně v celozrnných obilovinách.

Klíčový je způsob přípravy jídel, kdy je dobré omezit smažení, a naopak více vařit v páře, šetrně péct a dusit například zeleninu. Vyváženou stravu je možné podpořit dobře zvolenými doplňky stravy, kdy dobrou volbou bývají hlavně přírodní přípravky.

Zároveň je více než vhodné, aby si senioři připravovali jídla z čerstvých a kvalitních surovin. Výmluvy na neochotu si vařit nebo nedostatek inspirace pro recepty nejsou na místě, protože existuje řešení v podobě krabičkové diety.

Doporučené potraviny

Uvedené doporučené potraviny mohou bez omezení konzumovat lidé, kteří nemají žádné zdravotní problémy. V případě potíží či nemocí je nutné dodržovat doporučení stanovená lékařem.

Mezi doporučené potraviny pro zdravé seniory patří:

 • Ryby
 • Vejce
 • Drůbeží maso
 • Luštěniny, sója
 • Ořechy, semena
 • Ovoce a zelenina
 • Celozrnné pečivo
 • Pohanka, jáhly, oves, quinoa
 • Kvalitní mléčné výrobky s mléčnými bakteriemi

Zvládnutí pitného režimu

Kromě vyvážené a zdravé stravy je důležité myslet i na pitný režim. Dostatečný příjem tekutin slouží jako prevence krevních sraženin, bolestí hlavy, malátnosti a nedostatku energie. Senioři by měli dodržovat obecná doporučení a za den vypít zhruba 1,5 až 2 litry tekutin.

Nejvhodnější je čistá voda doplněná o bylinkové čaje. Příznivě působí zelený čaj a vitamíny spolu s tekutinami se dají jednoduše doplnit díky pití vody s citronem.

Jak si stravování ve stáří zjednodušit, a přesto jíst kvalitně?

Stravování v důchodovém věku může být velmi kvalitní, vyvážené a zároveň neznamená hodiny strávené v kuchyni či na nákupech potravin. Hlavně v případě, kdy člověk nemá osvojená pravidla zdravé stravy a nedokáže správně odhadnout dostatečný energetický příjem, jsou krabičkové diety řešením.

Zdravá strava bez sacharidů velmi dobře funguje právě pro seniory, protože cílí na dostatečný obsah bílkovin. Konkrétně jde o nízkosacharidovou krabičkovou dietu, která se doporučuje také při potížích s inzulinovou rezistencí, cukrovkou či u osob s vysokým krevním tlakem.

Krabičková dieta, zdroj: nutricbistro.cz

Vyvážená strava z poctivých surovin

Vědět, jaké živiny najdete v potravinách, a jak jídlo chutně a zároveň šetrně připravit, si žádá poměrně náročné studium. Je tak naprosto přirozené, že se do toho starším lidem nechce. A přesně z toho důvodu existuje krabičková dieta.

Proč ve stáří využívat krabičkovou dietu Nutric bistro?

 • Jídla z čerstvých a sezónních surovin.
 • Šetrné způsoby přípravy jídel pro zachování živin.
 • Nedoslazování cukrem a umělými sladidly.
 • Zahušťování kokosovým mlékem nebo zeleninou.
Reklama