Hledáte recept na dlouhověkost? Pak vězte, že jim je zdravá životospráva. Zdravý životní styl v seniorském věku je totiž prevencí mnoha onemocnění. A to především, pokud se potýkáme s nadváhou. Kila navíc zpravidla doprovází vysoký krevní tlak, diabetes i rychlé vyčerpání organismu. Snižte riziko civilizačních chorob na minimum tím, že si udržíte správnou váhu.
Jak ale poznat, že trpíme nadváhou? Slouží k tomu index tělesné hmotnosti, neboli Body Mass Index (BMI). K jeho výpočtu můžete použít vzorec BMI = hmotnost (v kg) / výška2 (v m) nebo využijte jednoduchou BMI kalkulačku.
Optimální index tělesné hmotnosti u seniorů se pohybuje v hodnotách od 18 do 25. U BMI výsledku v rozmezí 25 až 30 se jedná o lehkou nadváhu. Její redukce většinou k věku není zapotřebí. Pozor je třeba si dát, když index BMI u seniorů přesahuje hodnotu 30. Obzvláště osoby s cukrovkou, artrózou a srdeční slabostí by měly uvažovat o redukci tělesné hmotnosti.
Dieta v seniorském věku
Samotná dieta v seniorském věku je velmi ožehavým tématem, neboť organismus starších osob reaguje na hubnutí citlivě. V rámci redukce váhy u seniorů se vyvarujte drastickým dietám a hladovění. Tělo totiž potřebuje dostatek živin. Hubnutí či spíše změna stravovacích návyků proto vyžaduje více času. Podívejte se také na náš článek, jak výživa ovlivňuje mozkovou činnost.
Během hubnutí je zásadní správná výživa bohatá na vitamíny, minerály a bílkoviny. Důležité totiž je hubnout správně a neztrácet svalovou hmotu. Nedostatek živin zrychlí odvápnění kostí a vede k atrofii svalů. Proto nezapomínejte na vyváženou a na živiny bohatou stravu. A právě se zdravou stravou vám pomůže portál zdravého životního stylu BezHladoveni.cz.
Jak sestavit jídelníček na hubnutí?
Obezitu ve stáří způsobuje zpomalená látková výměna. To znamená, že naše tělo není schopno zpracovat stejně velký přísun kalorii jako za mlada. V začátcích hubnutí je proto dobré pohlídat si denní příjem kalorií, s jehož výpočtem pomůže online kalkulačka. Se zvyšujícím věkem, bychom měli ubrat na porcích a zaměřit se na kvalitu stravy. Právě kvalitní strava podporuje zdravá a vitalitu v seniorském věku.
Do jídelníčku proto zařaďte kvalitní maso a potraviny bohaté na bílkoviny. Bílkoviny jsou totiž hlavní stavební svalovou látkou, podporují hojení a rekonvalescenci po operacích. Zároveň se zaměřte na dostatečný příjem vitamínů B, D E a minerálů. K tomu mohou dopomoc některé potravinové doplňky, které konzultujte s lékařem. Nezapomínejte také na správný pitný režim. Sladké limonády nahraďte čajem či ovocnými šťávami ředěnými s vodou. Pozor si dejte také na maximální denní příjem soli a cukru. S tím vám pomůže jednoduchá pomůcka, o které pojednává náš článek Čísla, která pomáhají ke zdravému životu.
A jak si připravit chutné a výživově vyvážené jídlo? S tím vám pomůže portál www.bezhladoveni.cz, na kterém naleznete spoustu užitečných tipů, rad a receptů na zdravý jídelníček.