Jak bojovat proti osteoporóze

Osteoporóza je nejen závažnou nemocí, ale představuje také velký sociální a ekonomický problém. Léčení osteoporotických zlomenin stále přibývá a na rok 2050 se odhaduje, že jich bude na celém světě kolem čtyř a půl milionů. A toto číslo je opravdu děsivé. Pojďme si tedy připomenout, jak s osteoporózou bojovat.

Hlavními příznaky osteoporózy jsou bolesti páteře, zlomeniny a hlavně také snižování osobní výšky neboli deformace kostry. Tato nemoc nás postihuje především po dovršení 35 let. Dnes jí trpí kolem 8 % populace.

Ve zkratce o osteoporóze

Osteoporóza je onemocnění kostí, které velmi často postihuje ženy v menopauze. Jedná se o patologický úbytek kostní tkáně. Ta se skládá z kolagenních vláken a je mineralizována fosforečnanem vápenatým.

Důležitá je již prevence

Trápí i vás osteoporóza? Pak zbystřete. Léčbu lze rozdělit do několika fází. Jednak je důležitá prevence, do které spadá pravidelný pohyb, příjem vápníku, nebo také pití černé kávy a zapomínat bychom samozřejmě neměli, že i kouření a alkohol zvyšuje riziko tohoto onemocnění.

Pokud už nás přeci jen osteoporóza postihla, pak je důležité se jí postavit čelem a zahájit takzvanou farmakologickou léčbu. Tělu bychom měli začít dodávat v pravidelných intervalech a v dostatečném množství především vápník, fluor, vitamin D a v neposlední řadě také hormon kalcitonin či raloxifen pro ženy po menopauze a anabolika.

Vsadit také můžete na prověřené přípravky jako je například Koenzym Q10, který navíc působí i jako prevence proti srdečním chorobám, vysokému krevnímu tlaku a cukrovce. Nebojte se tedy s prevencí proti osteoporóze začít ještě dnes či chraňte své blízké a na narozeniny se inspirujte třeba na darek.cz, kde jistě vyberete vhodný dárek i pro jejich zdraví.

Reklama