Často smrkáte, máte potíže s dýcháním a zarudlou kůží? Pozor, může to být alergie!

zdroj: pixabay.com

Trápí vás alergie? Nejen na začátku jara často smrkáte, slzí vám oči a cítíte se pod psa? Pak vás možná nepřekvapí, že v tom nejste sami. V Česku trpí určitým typem alergie zhruba 20 až 30 % obyvatel. Co je to vlastně alergie, jak ji léčit, jak ji lze „chytit“ a jaké jsou její projevy?

Reklama

Hned na úvod je nutno podotknout, že s alergií se člověk nerodí. Jako novorozeně můžeme pouze do vínku dostat predispozice stát se alergikem. Skutečnou alergii rozjíždí až střet s alergenem.

Přesto někteří mají větší šanci na to být alergiky a jiní menší. Jestliže mají oba rodiče alergii, je 60 až 70% riziko, že jejich dítě bude také alergické. V případě alergického pouze jednoho rodiče nebo sourozence se riziko snižuje na 30 až 40 %. I přestože v rodině alergií nikdo netrpí, stále je riziko vzniku alergie 10%.

 

Nejčastějšími projevy alergie jsou senná rýma a astma

Za přibývajícími alergiky stojí především civilizační faktory. Mezi označované příčiny tak kromě genetiky patří životní prostředí, stravovací návky a špatný způsob života.

První projevy alergie se mohou vyskytnout už v dětství, výjimkou ale není ani alergie, která se rozbují až ve stáří. Pokud se tak s alergenem setkáte až v důchodovém věku, propukne u vás alergie později.

Mezi nejčastější projevy alergie patří rýma a astma, v některých případech může dojít až k zarudnutí kůže, k otokům a k chronické kopřivce. Projevy se samozřejmě liší podle typu alergie. Jste-li alergik na pyly, pak vás nejspíš bude trápit především astma, kopřivka a ekzémy. Dále existují alergie například na zvířata, plísně a potraviny.

 

Jak alergii léčit? Zajděte na alergologii a do lékárny

Alergie se dá samozřejmě léčit, a to nejen prášky na alergii. Nejlepší prevencí je omezit kontakt s alergenem, který reakci vyvolává. Jestliže nevíte, který alergen stojí za vašimi problémy, je vhodné podstoupit alergologické vyšetření.

Co se léků týká, jsou nejčastěji podávána antihistaminika, lokální léky, které řeší oční a nosní potíže, a protizánětlivé léky v případě astmatu. Pro rychlou úlevu můžete vyzkoušet i přípravky volně prodejné v lékárně, jako je například Analergin. Ten vám pomůže zbavit se příznaků spojených s alergickými stavy. Nechce-li se vám ihned k lékaři a na vyšetření, přečtěte si více o tabletách Analergin na http://www.analergin.cz/ a vyzkoušejte třeba právě tento přípravek, který je k dostání i bez lékařského předpisu.

Reklama