Vybavujeme domácí lékárničku

Většina úrazů se stane doma. S každým škrábnutím ale nemusíme ihned k lékaři. Ty méně závažné obvykle zvládnete bez potíží ošetřit doma. Ovšem jen pokud máte dobře vybavenou lékárničku, která by neměla chybět v žádné domácnosti.

 

Reklama

 

Různá drobná poranění často vznikají při běžných domácích pracích. Jsou to odřeniny, spáleniny, řezné rány či naražená žebra po uklouznutí na čerstvě navoskované podlaze. V takovém případě dobře poslouží elastické obinadlo, ovšem je-li právě po ruce.

 

Co vše patří k potřebné výbavě?

Tím nejzákladnějším je teploměr. Na trhu je mnoho druhů a je možno si vybrat ten, který je pro vás nejlépe vyhovující. Neměly by chybět různé dezinfekční roztoky (peroxid vodíku, líh, přípravky s obsahem jódu). Pak léky proti průjmu, překyselení žaludku, prostředky tlumící kašel či bolest, snižující teplotu, přípravky k vypláchnutí očí (borová voda nebo oční kapky). Neradno zapomenout ani na hydrofilní (voděodolné) a elastické obinadlo, gumové rukavice a náplast.

Součástí každé lékárničky je takzvaný „balíček první pomoci“. Obsahuje dva sterilní obvazy, sterilní vatu, sterilní gázové čtverečky, polštářové náplasti různých velikostí, spínací špendlíky, pinzetu, nůžky, trojcípý šátek a gumové škrtidlo.

Velmi důležité je místo, kde je lékárnička umístněna. Její obsah a trvanlivost léků by měl být kontrolován dvakrát do roka. Prošlé přípravky je nutné vyřadit. A kam s nimi? Odnést do lékárny, která se postará o jejich bezpečnou likvidaci.

Domácí lékárnička by měla obsahovat jen léky určené vám a členům vaší domácnosti. Nepatří tam přípravky pro domácí mazlíčky nebo úklidové chemikálie!

Nejlepší je obsah lékárničky nevyužít, ale jak říká jedno přísloví:
„Kdo je připraven, není překvapen“.

Reklama