Pozor na klíšťata

S krásným počasím vyrážíme čím dál častěji do přírody. Jenže i v přírodě na nás často čekají nástrahy v podobě nemocí. Na paměti bychom měli momentálně tedy mít hlavě četný výskyt klíšťat, která přenáší nemoci jako je klíšťová encefalitida a borelióza.

Reklama

Tyto nemoci jsou pro člověka velice nebezpečné. Odhaduje se, že až 20 % klíšťat je infikováno právě boreliózou, která v pozdních fázích postihuje nervový a kardiovaskulární systém. Bohužel ale ochrana před boreliózou zatím není, zatímco proti klíšťové encefalitidě se dá předcházet preventivním očkováním.

Jak odstranit přisáté klíště

Nejdůležitější je klíště co nejdříve odstranit. Dosud přetrvává vžitý postup, že klíště se má vyšroubovat v protisměru hodinových ručiček nebo ho pokapat olejem. Při tomto postupu vás však klíště může snadno infikovat, protože vyšroubováním klíště může začít zvracet a infikovat hostitele.

Proto povinnou výbavou na výlety do přírody by měl být i přípravek Ixoderm. Ten totiž v první fázi klíště zneschopní, druhou fází je likvidace klíštěte jeho vysoušením a v třetí fázi je klíště zcela zlikvidováno. Stačí tedy nanést jednu i více kapek na přisáté klíště tak, aby bylo celé pokryto a po 3 až 5 minutách je možné zaschnutý přípravek odloupnout a pinzetou či jiným šetrným způsobem klíště vyndat.

Reklama