Nemocniční kaplanka navrací pacientům úsměv

Trávit Vánoce v rodinném kruhu se bohužel nepoštěstí každému. Své o tom ví sestra Marie Goretti Dřímalová, která je nemocniční kaplankou v přerovské nemocnici. Sestra Marie více než deset let dochází za pacienty, kteří v předvánočním období potřebují její pomoc více než kdy jindy.

 

„V čase vánočních svátků každoročně zájem o mé služby roste, a to obzvláště na odděleních LDN, kde osamocení starší lidé hledají kromě péče i podporu a také něčí blízkost, aby se necítili sami. Své služby zde nabízím samozřejmě po celý rok, ale zájem vždy roste právě o Vánocích, Velikonocích a také v době letních dovolených. V těchto obdobích jsou lidé obzvláště citliví a vnímaví vůči svému okolí, myslí na své blízké, kladou si otázky, které se dotýkají jejich existence a bojí se osamocenosti,“ vysvětluje nemocniční kaplanka Marie Goretti Dřímalová.

Kaplanka slouží všem pacientům bez ohledu na víru

S pacienty a jejich příbuznými si kaplanka z Nemocnice Přerov nejčastěji povídá, naslouchá jim, nebo nemocným předčítá. A to zdaleka ne jen z Bible. Své služby totiž nabízí i nevěřícím. „Nemocné se snažím potěšit a povzbudit, dodávat jim naději. Bez ohledu na jejich víru naslouchám jejich potřebám, bolestem i radostem a snažím se je povzbudit. Teď před Vánoci si povídáme hlavně o podstatě Vánoc,  o tom, že se stal Bůh pro nás člověkem, žil náš pozemský život, vzal na sebe všechny naše starosti, utrpení, nemoci, bolesti a nesl to vše s námi,“ popisuje sestra Marie. Sestra Marie je pacientům k dispozici po celý rok, včetně svátků, které jsou pro mnohé pacienty psychicky těžké.

 A co dělá sestra Marie na Štědrý den?

„Na Štědrý den pravidelně spolu s charitními pracovníky navštěvujeme jednotlivé pacienty, zpíváme jim koledy a přinášíme jim Betlémky pro radost. Postupně takto projdeme všechna tři oddělení LDN a pacienti v tento čas bývají opravdu hodně dojatí. Zdravotníci i sestřičky si naše zpívání koled ale také velmi oblíbili,“ uzavírá vyprávění sestra Marie Goretti Dřímalová.

 

Reklama