Nejčastější příčiny motání hlavy

Zdroj: www.pixabay.com

Motání hlavy může postihnout každého z nás a to kdykoliv během dne. Někdy rychle odezní, jindy může trvat i velmi dlouho. Je to dáno tím, že motání hlavy může mít mnoho různých příčin.

Reklama

Připravili jsme pro vás tento článek, kde se podíváme na nejčastější příčiny a současně vám poradíme s tím, jak se při motání hlavy zachovat, aby problém rychle odezněl.

Souvisí s momentálním stavem

Motání hlavy může úzce souviset s naším aktuálním psychickým stavem. Často je například jeho příčinou nadměrné stresové vypětí. Lidé často pociťují motání hlavy ve chvílích nervozity. Na vině ale může být i nadměrná únava. V těchto případech je třeba na sobě zapracovat a snažit se stres zvládat. Motání hlavy může mít příčinu i v nadměrné konzumaci alkoholu či kofeinu. Patří také mezi typické abstinenční příznaky.

Když se jedná o zdravotní problém

Motání hlavy může vyvolat celá řada zdravotních problémů. Často motání hlavy souvisí s nízkým nebo naopak vysokým krevním tlakem. Zde je potřeba, aby byla příčina odhalena a zejména pokud se jedná o vysoký krevní tlak, měla by být zahájena léčba. Nízký tlak není tak nebezpečný. Motání hlavy může být způsobeno i horečkou. Je třeba si uvědomit, že může být i následkem špatného používání brýlí (nosíte například brýle s příliš silnými dioptriemi). Motání hlavy souvisí i s nemocemi jako je cukrovka a chudokrevnost. Může také poukazovat na problémy s krční páteří.

Jak se zachovat?

U motání hlavy je důležité zachovat klid. Pokud se vám hlava motá, posaďte se, nebo si lehněte. Zkrátka je třeba se dostat do stabilní polohy, která je pro vás bezpečná. Kvůli motání hlavy byste mohli i spadnout, proto se snažte se do bezpečné polohy dostat co nejrychleji. Rychlou pomocí je studený obklad na čelo. Pomoci může i zavření očí. Pokud se motání hlavy u vás objevuje často, měli byste zajít za lékařem a nechat se vyšetřit.

Reklama