Chvála česneku

Ač má velmi intenzivní aroma, přisuzujeme mu prvenství nejvšestrannějšího a nejúčinnějšího přírodního léku. Je oblíbenou přísadou do polévek, salátů, marinád a k přípravě masa. Své využití najde i v bylinkářství a léčitelství. V kombinaci s dalším kořením je nezbytný při českých zabijačkách. A co teprve nejznámější lidový pokrm – topinky s česnekem?

Pěstuje se v celém světě, ale původem je ze střední Asie. Existuje asi 600 druhů česneku. Mezi nejznámější se řadí česnek kuchyňský a česnek medvědí, který se pěstuje pouze pro konzumaci jeho listů. Obsahuje mnoho důležitých látek a je vhodný pro jarní očistu organizmu.

My si něco povíme o tom kuchyňském, který obsahuje mnoho minerálů, vitamínů, bílkovin, tuků a vlákniny. Pravidelnou konzumací česneku dodáme našemu tělu důležité látky.

Česnek má léčivé účinky při nachlazení, chřipce, angíně, onemocnění dýchacích cest, odstraňuje střevní parazity, snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu. Při pravidelné konzumaci se tak můžeme ochránit před rakovinou střev, žaludku nebo prostaty.  Můžeme jej používat na bradavice, štípnutí hmyzem, plísně i opary. Stroužek rozmačkáme, přiložíme na ránu, zavážeme a necháme působit několik hodin. Buďte opatrní a nepřehánějte to s ním, neboť česnek v takové podobě je velice silný a stává se agresivním. Spotřeba ve větší míře se nedoporučuje malým dětem, kojícím a těhotným ženám.

Bohužel mezi jeho „záporné vlastnosti“ se řadí zápach, který je cítit z dechu a moči, pro některé je obtížně stravitelný v syrovém stavu a jiným lidem způsobuje podráždění žaludu či pálení žáhy. Abychom zmírnili výpary česneku z těla, můžeme dát na rady našich babiček. Po snězení česneku požvýkejte mátu, petržel, zrnko kávy, hřebíček nebo vypijte sklenici mléka.

Kromě konzumace syrového česneku (je nejúčinnější, protože neztrácí cenné látky), lze použít česnek vařený. K potírání se hodí česnekový olej a pro ty, kteří nesnášejí konzumaci čerstvého česneku, jsou ideální česnekové tablety či želatinové olejové kapsle.

 i-Senior.cz

Reklama