Cesty ke štěstí – čistá játra

Kdysi jsem se na přednášce jednoho léčitele dozvěděla, že pokud máme čistá játra, nemoci u nás nemají šanci.

Játra se nacházejí v pravé horní části těla a jsou chráněna žebry. Provádějí víc než 500 různých činností. Nejméně 22 činností jater je pro život zcela nezbytných. Játra jsou hlavním detoxikačním střediskem těla.

Nejčastější projevy onemocnění jater jsou únava, deprese, nevýkonnost, hubnutí, nadýmání a průjmy, při vážnějších postiženích krvácivé projevy, psychické problémy, poruchy sexuálních funkcí, křeče a onemocnění kůže, oslabená imunita, zhoršený zrak.

Pokud jsem si nestačili játra nevratně zničit nestřídmým životem, zkusme o ně preventivně pečovat.

S péčí o játra můžeme začít obvyklými způsoby – vyloučit ze stravy tuky, sůl, koření, alkohol, kávu, čokoládu. Můžeme játrům pomoci pravidelnými půsty či odlehčovacími ovocnými či zeleninovými dny. Také pravidelným pitím teplé citronové vody po ránu.

Ve dnech půstů můžeme popíjet čaj z byliny ostropestřec mariánský. Spolu s petrželí je to asi nejúčinnější známá bylina pro čištění jater. Kdysi mi jedna kolegyně řekla, že si poškozená játra, nad kterými lékaři již zlomili hůl, vyléčila pravidelným žvýkáním semen této byliny. Všelék zvaný petržel pak čistí krev, mírně snižuje krevní tlak a příznivě působí na celý zažívací trakt.

Další možností je konzumace B – komplexu. Tento doplněk stravy působí proti stresu a tím eliminuje jeho dopady nejen na játra. Játra i čistí. Je dobrým podpůrným prostředkem pro očistu celého organismu po léčbě antibiotiky. Lidé, kteří chodí do přírody, by na něj neměli zapomínat, chtějí-li se bránit klíšťatům. Opravdu funguje, že pokud sníme jednu tabletu zhruba hodinu před vstupem do lesa, nepřisaje se na nás žádné klíště po celý den.

Chceme-li být optimističtí, plni energie a žít plnohodnotný život, mysleme na játra a pečujme o ně. Vrátí nám to.

Reklama