Bolestivá hmyzí bodnutí: Znáte základy nezbytného ošetření?

vosa, zdroj: pixabay.com

„Au, něco mě píchlo“, je obvyklou letní větou nejen vnoučat, ale i dospělých. Pro zdravého člověka je bodnutí včely, komára, ováda, vosy nebo štípnutí muchničky bolestivé. Vážné nebezpečí však nehrozí. Ostražití by ale měli být alergici, pro které hmyzí bodnutí znamená velké zdravotní riziko. Poradíme, jak hmyzímu bodnutí předcházet i to, jak poskytnout první pomoc a nezbytné ošetření.

Reklama

Kdy je nutné vyhledat lékaře?

Okamžitou reakcí po bodnutí hmyzem je silná bolest doprovázená nepříjemným svěděním. Místo vpichu zčervená a zduří.

V případě, že je otok větší než 10 centimetrů nebo je vám špatně od žaludku či zvracíte, vyhledejte odbornou pomoc lékaře.  Osobám, které jsou alergické na včely, vosy a sršně hrozí anafylaktický šok neboli silná alergická reakce. Rizikem alergické reakce je zástava dechu s hrozbou udušení. U alergiků je proto nutné neprodleně zavolat rychlou lékařskou pomoc na čísle 112 nebo 155. Lékař postiženému podá injekci adrenalinu a předepíše protialergické léky, které reakci zmírní.

Velmi vážné nebezpečí hrozí, když ke kousnutí či bodnutí došlo v oblasti krku či úst. Proto buďte opatrní při pití sladkých nápojů, piva nebo konzumaci zmrzliny či sladkého ovoce. Právě sladké potraviny a nápoje nejvíce lákají včely, vosy a další hmyz.

Hrozí po bodnutí infekce?

Infekce hrozí zejména při štípnutí od muchničky – černé mušky o velikosti pár milimetrů. Na pohled téměř nepatrné štípnutí velmi často oteče a jeho okolí zčervená. Rána se obtížně a dlouho hojí. V některých případech může dokonce i hnisat. Jestliže se tak stane, navštivte raději lékaře, který vám předepíše antibiotickou mast.

První pomoc při hmyzím bodnutí

  • Postižené místo okamžitě zchlaďte studeným obkladem nebo ledem.
  • Zkontrolujte místo vpichu. Jestliže v něm zůstal zbytek žihadla, pokuste se jej vytlačit jako třísku.
  • V domácí lékárničce je vhodné mít nějaký zklidňující gel na bodnutí hmyzem, kterých uleví od bolesti, ránu dezinfikuje a zklidní.
  • Starý lidový recept radí, že na „štípance“ je dobré přiložit plátek čerstvé cibule.

Jak předejít bodnutí?

Než ošetřovat následky hmyzího bodnutí je lépe mu předcházet. Riziko bodnutí částečně sníží samotné prevence a především ostražitost.

Při výletech do přírody si neoblékejte oděvy s květinovými vzory a ve žluté barvě, které hmyz přitahují. Pokud na vás nalétává včela či vosa, zachovejte klid. Zbrklé odhánění hmyz pouze vyprovokuje, neboť se cítí ohrožen vaším útokem.

V domech a na chatách omezíte vlétnutí hmyzu dovnitř instalací sítí proti hmyzu nebo použitím elektronických odpuzovačů. Namísto drahých odpuzovačů ale mnohdy pomohou rostlinné preparáty, kterými jsou levandulový krém či květináč s bazalkou, myrtou nebo rýmovníkem. Všechny zmíněné bylinka hmyz odpuzují.

Závěrem přejeme hezké léto bez nepříjemných hmyzích štípanců.

Reklama