Vyčistit gril není žádná věda!

Zdroj: Ogilvy & Mather Morava
Léto, koupání a grilování – kdo by se netěšil! A Češi grilují moc rádi. Sezóna grilování je tady a váš gril se už žhaví na první várky letních specialit. Ale jak říká klasik – kdo to pak uklidí? Máme pro vás pár tipů, jak u čištění trouby nebo grilu nestrávit věčnost.

 

Reklama

Ať připravujete steaky, špízy, zeleninu nebo jiné dobroty – jistě si na nich pochutnáte už jenom proto, že příprava jídla venku s rodinou nebo přáteli je vždy příjemnou záležitostí. Po party však následuje i méně oblíbená část – a to je úklid a očista grilu. Můžete sice dělat “mrtvého brouka” a úklid nechat na později, ale nechat zbytky jídla a špínu na grilu zaschnout je minimálně velmi neuvážený nápad, který si budete při příštím grilování dost vyčítat.

 

Jaký pán, takový rošt

Nejde jenom o estetiku – kdy krásně opečený steak vytáhnete ze špinavého a spečeného roštu. Také zdravotní rizika není radno podceňovat. Pokud na roštu zůstane od předešlého grilování mastnota, která kape na uhlíky, vzniká karcinogenní kouř. Odkapávání tuku můžete zabránit například použitím alobalu nebo speciálních hliníkových misek určených pro grilování, nutné očistě se ale ani tak nevyhnete.

 

Je důležité zvolit ty správné čisticí prostředky

K očistě grilu nepoužívejte běžný saponát v kombinaci s drátěnkou, které máte v kuchyni. Prostředky jsou to sice k odstranění mastnoty jako dělané, na gril jsou však většinou krátké a drátěnka na grilu způsobí více škody než užitku v podobě nepěkných škrábanců. Správně zvolený čisticí prostředky, jako například čistič Grilpur, dokáží výrazně snížit dobu, kterou budete muset čištění věnovat – a o tu si můžete prodloužit příjemně strávené grilovací odpoledne.


 

Tři tipy na závěr:

Pro mastné skvrny není na grilu místo. Ani na roštu, ani vně grilu byste neměli dávat mastnotě prostor. Snažte se jí zbavit po každém grilování – pravidelná péče vám ušetří spoustu práce.

Pokud už víte, že se špíny jen tak nezbavíte, k použití drátěnky se přesto neuchylujte a raději si pořiďte plastovou škrabku nebo kartáč, které vás zbaví i těch nejhorších připálenin, ale povrch grilu nepoškrábe.

Především pokud jste majitelem elektrického grilu, začněte s čištěním vždy teprve po odpojení z proudu. Dávejte pozor, aby se voda nedostala do míst, které jsou v kontaktu s elektřinou.

Lucie Paseková

Reklama