V Polsku vyšla kniha Nenápadný půvab Slezska spisovatelky Evy Tvrdé

Spisovatelku Evu Tvrdou všichni naši čtenáři dobře znají, protože magazín i-Senior.cz pravidelně obohacuje svými povídkami, cestovatelskými hádankami a dalším naučnou i literární tvorbou. Málokdo však ví, že před několika dny vyšla paní Tvrdé knížka v Polsku.

 

Koncem dubna vydalo polské nakladatelství SILESIA PROGRESS knihu Evy Tvrdé Nenápadný půvab Slezska. Z této knížky si můžete přečíst tři povídky také na magazínu i-Senior.cz. Jsou to povídky Vzdálená, Vyhlídkový let a Zákon tvaru krásy.

Nenápadný půvab Slezska není na českém knižním trhu žádnou novinkou. V nakladatelství Littera Silesia vyšla již v roce 2009 jako vůbec první knížka tohoto nakladatelství.

 

Polské čtenáře zajímá historie Slezska

Nenápadný půvab Slezska je ceněnou knihou pro své vysoké kvality. U nás slezština, jakožto nářečí již téměř vymizela a stala se archaickým jazykem, v polské části Horního Slezska se stále používá. Proto je Nenápadný půvab Slezska v Polsku tak žádanou tvorbou.

Knihu do polštiny přeložila Karolina Pospiszyl. Polský překlad je první část z plánované trilogie o historii Slezska.

 

O čem knížka pojednává?

V knize se prolínají a přirozeně na sebe navazují doslovné záznamy z kroniky obce Rohov s krátkými, smyšlenými příběhy. Životní osudy jsou zachyceny od prehistorie až po současnost. Hrdinové mají jedno společné – chtějí se usadit v malé slezské vesnici Rohov, která se nachází několik kilometrů od Ratiboře. Touží po klidném a naplněném životě, přesto se jim nedaří své sny a přání uskutečnit,“ vysvětluje prozaička Eva Tvrdá.

Autorka čtenáři přibližuje onen půvab Slezska, území, kde po staletí byli lidé nuceni měnit státní příslušnost, jazyk i náboženství. Ukazuje houževnatost, pracovitost těch, kteří neváhali znovu a znovu hledat své místo pro život, budovat svá hospodářství, vytvářet domov a zázemí. Atmosféru dokreslují ilustrační fotografie.

Polské vydání Nenápadného půvabu Slezska představí Eva Tvrdá 14. května na Slezské univerzitě v Katovicích.

Pokud jste ještě Nenápadná půvab nečetli, pak si knihu můžete zakoupit přímo v e-shopu autorky Evy Tvrdé.

Zdroj: Eva Tvrdá
Zdroj: Eva Tvrdá
Reklama