Dlužná částka nabízí příjemné kriminální drama

Dlužná částka, foto: i-Senior.cz

Před třemi měsíci vydala spisovatelka Eva Tvrdá detektivní knihu Dlužná částka, která je v pořadí její druhou knihou v žánru Silesia Noir. Dlužná částka přináší krásný detektivní příběh zasazený do prostředí Ostravska. Více se dozvíte v dnešní recenzi.

Reklama

První knihou Evy Tvrdé v žánru Silesia Noir byla kniha Mrtvou neměl nikdo rád. Její recenzi si můžete přečíst zde. Dlužná částka přímo nenavazuje na předchozí knihu, ale je s ní spojená prostřednictvím vyšetřovatelky Niny Svobodové, která byla hlavní postavou právě zmíněné detektivky Mrtvou neměl nikdo rád.

Detektivní kniha Dlužná částka se odehrává v klimkovickém sanatoriu, v jehož blízkosti objeví bývalý policista Jan Novák, coby dočasný pacient sanatoria, zavražděného muže. A od této chvíle se rozbíhá kolotoč událostí, vedoucí k dopadení vraha. Hlavní postava dostává privilegium vést své vlastní, soukromé vyšetřování mezi pacienty sanatoria. Výsledky soukromého vyšetřování sděluje své policejní kolegyni Nině Svobodové, která byla hlavní hrdinkou předchozí Silesia Noir detektivky Mrtvou neměl nikdo rád.

Nutno podotknout, že Janu Novákovi pátrání značně stěžuje skutečnost, že již není policistou. Je řadovým civilistou bez pravomocí spojovaných s držením policejního odznaku.

Od knihy nečekejte žádné severské krimi zastoupené sérií brutálních vražd a chybějících končetin. Dlužná částka je klidnou a přehlednou Silesia Noir detektivkou s jednou docela obyčejnou vraždou. Vraždou, jejíž scénář a motivy jsou na české poměry zcela reálné.

Na knize oceňuji její přehlednost. V detektivce Mrtvou neměl nikdo rád vystupoval široký okruh podezřelých, ve kterých měl čtenář tendenci se ztrácet. To Dlužná částka drobnou chybu napravila. V knize se na sto osmi stranách setkáme se čtyřmi podezřelými, s jasně vyprofilovaným charakterem. Na základě rozhovorů Jana Nováka s podezřelými se čtenář postupně dostane na možnou stopu. Podstatnou část příběhu tvoří také retrospektivní pohled hlavního hrdiny. Schází však motiv, který je vylíčen samotným vykonavatelem vraždy na posledních stranách.

Škoda jen, že vrah není udolán sérii důkazů a promyšlených indicií, namísto toho se Janu Novákovi jednoduše a bez velkých složitostí přizná. I přesto ale neschází v knize momenty napětí a očekávání, jakým směrem se vyšetřování vyvine.

Celé knize dodává krásu věrné vylíčení skutečných reálií, prostředí sanatoria v Klimkovicích, ostravské části Poruba i nákupního centra Nová Karolina. Je to však subjektivní pocit, neboť tyto místa jsou mi známá a rád se vžiji do dramatu, které se odehrává na známých místech. Pozitivně hodnotím také lehký odkaz na vymezení hlavního hrdiny vůči konzumní společnosti a spotřebnímu chování.

Detektivní kniha Dlužná částka je příjemnou knihou, po které čtenáře nebudou trápit divoké sny. Za redakci i-Senior.cz určitě doporučujeme k přečtení a knize udělujeme 8 bodů z 10.

Knihu Dlužná částka vydalo nakladatelství Littera Silesia.

Dlužná částka od autorky Evy Tvrdé, vydalo nakladatelství Littera Silesia, foto: i-Senior.cz

Reklama