„Ten můj je jiný“, vypráví 6 žen v knize Evy Urbaníkové

Spisovatelka Eva Urbaníková napsala doslova dechberoucí knihu s názvem Ztracené. Kniha přináší šest životních osudů šesti žen, které pojí láska k muslimovi. Příběhy, které Urbaníková ve své knize popisuje, jsou si až mrazivě podobné, a především nutno podotknout, že jsou podle skutečné události.

Příběh Simony, Mony, Marušky, Bašky, Renáty i Patrície se opravdu stal. A právě ta opravdovost celé knize dává na dramatičnosti a občasnému nepochopení lidské hlouposti. Zprvu si jako Evropanka jen stěží mohu připustit, že dnešní moderní ženy jsou schopny až tak slepé lásky.

Ten můj je jiný

Zdroj: Albatrosmedia.cz
Zdroj: Albatrosmedia.cz

O muslimech a jejich kultuře máme mnohdy jasné představy. Ovšem zamiluje-li se žena do muže jiné národnosti, jiného kulturního smýšlení a jiných hodnot, vždy to svědčí o problému. Ne nadarmo se říká „Jiný kraj, jiný mrav“.

Všechny hrdinky do jedné si ale nepřipouštěly, že ten jejich je opravdu tím zlým muslimem, jak většina míní. Přeci ten můj je jiný, myslely si všechny ženy dojedné.

Eva Urbaníková popsala ve své knize šest příběhů, které díky jejímu spisovatelskému kumštu vyzněly velmi autenticky. O své touze a lásce k muslimovi však ženy v knize vypráví samy, jen jeden příběh se v tomto směru vymyká. Příběh Renáty nevypráví ona sama, nýbrž její bezmocná matka. Ta je ze života své dcery velmi nešťastná, bohužel ale ví, že své dospělé dceři již nemůže pomoci.

S láskou muslima a Evropanky je to jako s tím hotelovým ranním kapučínem v Káhiře, které tak fascinovalo mého muže. Na pohled vypadá výjimečně, chutně, pěna je tak hustá, až svou konzistencí vyráží dech. Ale když se napil, svraštil čelo a zklamaný pachutí, jež se mu rozlila po jazyku, šálek odložil.


„Chutná jako nafta,“ řekl, ještě než sáhl po plechovce s kolou. Jenže když na trpkou pachuť divné arabské lásky přišly ženy z těchto příběhů, bylo už pozdě…

Kniha se čte jedním dechem a nejen samotné příběhy, ale i styl psaní Evy Urbaníkové vás vtáhne do děje tak, že sami budete cítit za ženy beznaděj, rozhořčení i politování. V jednu chvíli si budete říkat, jak mohou být tak hloupé, ovšem v druhou pochopíte, že láska je mocná čarodějka, která dokáže očarovat každého.

Vydalo nakladatelství MOTTO.

Reklama