Švestky v tradičních i moderních vánočních receptech

Zdroj: Ogilvy & Mather Morava

Pořádají se u vás nájezdy na zavařeniny a sklenice plné sušených dobrot z léta ve spíži? Pokuste se do Vánoc ubránit alespoň trošku švestkových zásob. Právě švestky totiž patří na slavnostně prostřený stůl již mnoho let. Pojďte s námi zjistit, jak je připravovali naši předci, v jakých úpravách se podávají dnes a čím jsou našemu tělu prospěšné.

Reklama

Aby naše prababičky uchovaly švestky čerstvé až do Vánoc, zavěšovaly celé větve plné plodů hluboko do studní. Nad hladinou studně byly prý švestky v dostatečném chladu a temnu, aby vydržely až na štědrovečerní tabuli. Dnes naštěstí nemusíme olamovat větve ovocných stromů a schovávat je hluboko do chladných a temných prostor.  Moderní způsoby konzervování potravin dovolují uchovat v podstatě jakékoliv plodiny, s tou nejmenší možnou ztrátou výživové hodnoty.

Staročeská vánoční klasika

Švestky jsou důležitou ingrediencí v mnoha klasických českých receptech. Na Štědrý den se na svátečním stole objevují v různých úpravách už od snídaně. Chcete-li zažít opravdové staročeské Vánoce, můžete se inspirovat švestkovými dobrotami, které jedli naši předci.

Ráno se ve staročeských chalupách snídala vánočka, stejně jako jsme zvyklí i dnes. Kdo si chtěl začátek Štědrého dne ještě víc osladit, namazal si na vánočku pořádnou vrstvou domácích povidel. Po celý den, až do večeře lidé drželi bezmasý půst.

K obědu se tak podával tzv. houbový kuba, připravovaný ze směsi krup, sušených hub a koření. Zatímco dnes si ke kubovi nejčastěji přikousneme kyselé okurky, staročeši si namísto nich prý s chutí dávali nedozrále kyselé švestky.

Hlavní štědrovečerní pokrm byl tradičně oblíbený kapr na černo s tmavou švestkovou omáčkou. Po večeři se podával dezert, žádné cukroví, ale pravá staročeská muzika. Tradiční muziku připravíte rozvařením směsi sušeného ovoce, nejčastěji hrušek a švestek, společně s aromatickým kořením a medem.

Luxus z české zahrádky

Vyhlášené restaurace se ve svých kuchyních také vracejí k původním českým ingrediencím a tradičním pokrmům. Švestky se tak z běžného zahradního ovoce stávají luxusní potravinou servírovanou i v drahých restauracích.

Nejznámější jsou asi předkrmové variace na švestky ve slaninové košilce nebo játrová paštika s marinovanými švestkami. Fialové plody hrají často prim i v hlavním jídle jako součást omáčky nebo nádivky k červenému masu. Mezi oblíbené dezerty pak patří tradiční švestkové knedlíky, luxusní švestky v hořké čokoládě Carla, které jsou máčené v rumu, anebo jemné tvarohové taštičky s povidly. V českých domácnostech je však stále nejoblíbenější klasika kynutý táč z čerstvých švestek se sladkou drobenkou.

Nejen šláftruňk na zdraví

Panáček slivovice nebo jiného alkoholu před spaním, tzv. šláftruňk si možná sem tam dopřeje většina z nás. Neměli bychom ale zapomínat, že švestka je výjimečné ovoce obzvláště díky svému složení. Bohužel se všechny ty vitamíny ani do láhve té nejkvalitnější slivovice přes palírnu prostě nedostanou.

Plod švestky je přímo vitamínovou bombou, co se týče obsahu skupiny vitamínu B.  Mimo to lze v tomto malém ovoci nalézt draslík, fosfor, zinek, železo a další zdraví prospěšné látky. Tohle všechno pak dělá ze švestek ideální doplněk stravy, například při zažívacích problémech. V případě potřeby urychlí chod metabolismu, doplní antioxidanty a podpoří činnost srdce i celkový chod organismu.

Květa Felklová

Reklama