Pryšec nádherný, známější spíše jako vánoční hvězda, vyniká krásnými listy, které mají nejrůznější barvy, tvary a velikosti. Každou místnost, zejména ve vánočním období, oživí a vytvoří útulnou atmosféru v pochmurných podzimních a zimních dnech. Odborníci z iniciativy „Stars for Europe“ přichází s tipy, díky kterým si hvězdy zachovají zářivé barvy po dlouhé týdny.
Při nákupu vybírejte rostliny v dobré kondici
Vánoční hvězdy jsou původem až z dalekého Mexika. V tropickém podnebí této středoamerické země rostliny dorůstají do metrových keřů. Světlo a teplo mají proto rády i moderní formy hvězd, které máme v Evropě. Naopak tma, průvan a chlad vánočním hvězdám nesvědčí.
Už při nákupu proto doporučujeme zkontrolovat prostředí, ve kterém se rostliny nachází. Pokud jsou hvězdy umístěné v tmavém koutě obchodu, v průvanu u vchodu nebo venku při teplotách pod 15 °C, nevyplatí se je pořizovat, protože pak obvykle ztratí listy už během několika dnů po zakoupení a uhynou.
Naopak zdravou vánoční hvězdu poznáme hlavně podle živých a hustých listů, které nejsou poškozené. Dalším indikátorem rostliny v dobré kondici jsou poupata žlutozelených květů uprostřed barevných listenců. Hlína v květináči by neměla být ani vyschlá, ani příliš promočená. Odborníci varují před populárními hvězdami se třpytkami. Jakkoliv může být třpyt krásný a sváteční, neprospívá samotné rostlině ani našemu životnímu prostředí.
Rostliny pečlivě zabalte a pospíchejte domů
Po nákupu hvězdy dobře zabalte a rychle je odneste domů. Specializovaná zahradní centra obvykle nabízejí bez příplatku obalový materiál, který rostliny ochrání během přepravy. Při venkovních teplotách pod 15 °C této nabídky určitě využijte. Po materiálu na zabalení se vyplatí ale sáhnout i při vyšších teplotách, protože dokáže rostlinu ochránit před zákeřným průvanem. Čím více vrstev papíru kolem hvězdy omotáte, tím lépe bude izolována od chladu. Při teplotách pod bodem mrazu doporučujeme zabalit i květináč, aby měly kořeny dostatečnou ochranu. Pokud převážíte hvězdu v autě, vyhněte se v mrazivých dnech delším zastávkám. Bez topení se v autě rychle ochladí, a i dobře zabalené rostliny tak vystavujete riziku.
Vánoční hvězdu doma pomalu přivykejte na novou teplotu
Po příchodu do bytu rychle odstraňte obal. Aby byl přechod z chladu do tepla pro rostlinu co nejméně stresující, raději ji chvíli nechte v chladnější místnosti, jako je například kuchyň nebo chodba. Hvězda se tak může aklimatizovat. Po několika hodinách je možné ji přemístit na vybrané místo. To by mělo být světlé, chráněné před průvanem a velkými výkyvy teplot. Například umístění hned vedle vchodových dveří není kvůli nebezpečí chladu a průvanu vhodné. Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 15-22 °C, pro ochranu spodní části rostliny je nezbytné pořízení misky pod květináč. Pokud hvězdu umístíte vedle okna, pohlídejte, že je dobře izolované. Při větrání místnosti je však důležité ji přemístit na chráněné místo, aby nebyla v průvanu. Hvězdám tedy vyhovuje teplo, ale i tady platí „všeho s mírou“. Místo přímo u radiátoru nebo kamen není ideální, protože hvězdy reagují na příliš vysoké teploty shozením listů.
Dbejte na pravidelné a přiměřené zalévání
V zásadě platí, že čím je v místnosti tepleji, tím více vody rostlina potřebuje. Nicméně vánoční hvězdy lépe snášejí mírné sucho než přílišnou vlhkost. Teprve když vrchní část půdy v květináči vyschne, je čas zalévat. Na otázku, v jaké frekvenci, nelze dát jednoznačnou odpověď. Kromě okolní teploty a vlhkosti hraje roli také velikost květináče. Malé hvězdičky v květináčích o průměru 6 cm potřebují kvůli menšímu objemu půdy zalévat častěji než například rostliny v květináčích o průměru 12-13 cm.
Hvězdy lze zalévat vodou o pokojové teplotě shora, zespodu nebo ponořením. Při zalévání shora dopřávejte rostlině každé dva až tři dny malé množství vody, dokud nebude hlína rovnoměrně vlhká. Další možností je nalít vodu do podmisky, kořeny pak absorbují tolik vody, kolik hvězda potřebuje. Vodu přidávejte tak dlouho, dokud nebude hlína nasáklá a v podmisce nezůstane tekutina.
Při třetím způsobu zálivky jednou týdně ponořte kořenový systém do vody, dokud hladina nepřestane bublat. Poté hvězdu rychle vytáhněte, nechte ji okapat a vraťte zpět do květináče. Stejně jako u předchozích dvou metod je následně důležité odstranit přebytečnou vodu z podmisky nejpozději po 15 minutách, aby nedošlo k přemokření a poškození kořenů.
Dodržujte všechny tyto tipy a budete se těšit z barevných hvězd až do nového roku.
Zdroj: weihnachtsstern.de