Recept našich babiček: Smetanovo-žampionová omáčka, která chutná celé rodině

Zdroj: pixabay.com

Dobrý den, s radostí jsem si přečetla Váš recept na rychlou bublaninu. Určitě vyzkouším. Napsala nám čtenářka Markéta. Zároveň přispěla i troškou do mlýna a poslala nám do nové rubriky svůj osvědčený recept na Smetanovo-žampionovou omáčku, která je podle slov paní Markéty výtečnou přílohou ke grilovanému masu i k přírodním řízkům. Její rodině i přátelům moc chutná, vyzkoušet ji nyní můžete také vy.

Reklama

Žampiony jsou v kuchyni nejpoužívanějšími houbami, a to nejen díky své dostupnosti všude v obchodech, ale i díky své lahodnosti. Jsou málo kalorické, a tak pomáhají při hubnutí. Svou energetickou hodnotou je lze přirovnat k bramborám.

Kromě toho, že se jedná o dietní stravu, jedná se také o velmi zdravou pochutinu. Vhodné jsou pro osoby trpící cukrovkou a obezitou.  Žampiony jsou bohaté na kyselinu listovou a niacin. Zároveň jsou i výborným zdrojem minerálů, a to draslíku, fosforu, železa a stopových prvků. Čeho v nich naopak mnoho není, jsou vitamíny A, C a E.

Žampiony koupíte ve všech supermarketech, vypěstovat si je ale můžete i doma ve sklepě. Houbám prospívá především vlhkost a nízké teploty. Chodíte-li rádi do přírody, možná na ně narazíte i ve vysokých trávách, v pastvinách a na okrajích hájů.

V kuchyni se žampiony nejčastěji konzumují jako příloha k masu, výtečné jsou také do polévek, zeleninových pokrmů, k rybám, do pomazánek, omelet nebo do omáček. Lahodné jsou i plněné žampiony. Houby lze zapékat, dusit, vařit, smažit, restovat, nakládat, mixovat i sušit.

Pokud je chcete uchovat co nejdéle čerstvé, je zapotřebí je skladovat v děrované nádobě při teplotě do 6 °C. Takto vám vydrží maximálně pět dnů. A nyní už se pojďme podívat na osvědčený recept naší čtenářky.

 

Smetanovo-žampionová omáčka

Ingredience: 4 až 5 středně velkých cibulí, olej, 2 až 3 lžičky kari koření, 1 plechovka nakrájených žampionů, 250 ml 33% smetany, sůl

Postup: Nakrájenou cibuli necháme zesklovatět na malém množství oleji (pokud je dobrá pánev, olej nemusí vůbec být). Jakmile cibule změkne, přidáme kari koření, nakrájené žampiony (bez láku), smetanu a vše přivedeme k varu. Omáčku necháme zredukovat (omáčka by ve výsledku měla být spíše hustší), dle chuti osolíme a je hotovo.

Za výborný recept děkujeme čtenářce Markétě Matoušové.

 

Sdílejte své recepty s i-Senior.cz

Máte chutný recept, o který se chcete podělit? Zašlete nám ho, a my recept připravíme k vydání. Své recepty zasílejte na e-mail: i-senior@email.cz

 

Reklama