Portugalsko patří mezi méně bohaté evropské regiony. To se odráží i v kuchyni, která obsahuje mnoho ryb, masa, brambor a rýže. Pro zajímavost jsou Portugalci na prvním místě v konzumaci ryb a mořských plodů v rámci Evropské unie a také první v konzumaci rýže v rámci Evropy.
Vedle oblíbené tresky a vepřového se konzumuje v Portugalsku hodně drůbežího masa, jako jsou například kuřata a kachny, nikoliv všakhusy. Ty jsou považovány za okrasné ptáky podobně jako u nás labutě!
Portugalci si na jídlo velmi potrpí. Berou ho jako obřad a utratí za něj polovinu domácího rozpočtu. Místní jí velmi pomalu a dlouho. Oběd se podává mezi 13. -14. hodinou. Večeře kolem dvacáté hodiny a má často několik chodů, protože se při ní sejde celá rodina a diskutuje na různá témata.
Základem stravy je polévka a někdy se stává i hlavním jídlem. Je vždy doprovázena chlebem.
Mezi další typické ingredience jejich kuchyně patří – olivový olej, bylinky (petrželka, koriandr), česnek, kapary, olivy a koření (skořice, chilli papričky, vanilka, šafrán, piri piri).
Chloubou portugalské kuchyně jsou vynikající kozí a jehněčí sýry. Zeleninové saláty se podávají snad ke všem pokrmům.
Kulinářské speciality:
Caldo verde – nejznámější portugalská polévka, která se připravuje z rozmixované cibule, brambor, kapusty, olivového oleje, česneku. Může se do ní přidat pár plátků vepřové klobásy. Je chutná studená i teplá.
Gaspacho – studená tomatová polévka.
Migas – chlebová polévka připravená z den starého chleba namočeného ve vodě a ochucená česnekem spolu s olivovým olejem.
Bolo de caco – nekvašený chléb podávaný s česnekovým máslem ochuceným mořskou solí.
Bife – plátek opečeného vepřového nebo hovězího masa v omáčce na víně. Podává se s opečenými bramborami, rýží či salátem. Někdy se navrch přidává vajíčko.
Chouriço – označení pro několik druhů uzené vepřové klobásy kořeněné paprikou, která dodává červenou barvu.
Cozido à Portuguesa – dušený pokrm s velkým množstvím masa, který se připravuje z vepřového, hovězího a kuřecího masa spolu s kapustou, tuřínem, mrkví, uzenou klobásou, bramborami a rýží.
Espetada de vaca – velké kusy hovězího masa pomazaného česnekovou marinádou a napíchnutého na vavřínový klacek a pomalu grilovaného na kouřícím ohništi.
Feijoada – dušené fazole s vepřovým a hovězím masem, které se připravuje v hliněném hrnci. Podává se s rýží a s klobásou.
Frango churasco – grilované kuře marinované a okořeněné kořením piri-piri.
Bacalhau – znamená portugalsky „treska“, ale tento termín se konkrétně používá jen pro sušenou nasolenou tresku a jídla z ní připravovaná, protože čerstvá treska se v Portugalsku konzumuje vzácně. Treska je nejoblíbenější rybou obyvatel, avšak paradoxem je, že se v místních vodách nevyskytuje. Dováží se nejčastěji z Norska, Grónska nebo Kanady, suší se a důkladně prosoluje.
Bolinhos de bacalhau – treskové koláče ze sušené nasolené tresky, brambor, vajec a petrželky. Koláče jsou smažené v oleji a servírují se studené jako předkrm.
Caldeirada – dušený pokrm z nejrůznějších druhů ryb nebo také plodů moře. Obsahuje ryby, které se liší chutí a konzistencí. Nejčastěji kombinuje olejnaté ryby, jako jsou sardinka, makrela a tuňák, s pevnějšími rybami, jako jsou platýs nebo mořský ďas, a odlupujícími se rybami, jako je například treska.
Presunto – portugalská sušená uzená šunka.
Bolo rei – královský koláč, který se podává nejčastěji na Tři krále. Je to bábovka z kynutého těsta s rozinkami a kandovaným ovocem.
Pastel de nata – košíček z listového těsta je naplněn smetanovým krémem.
Pudim flan – vanilkový pudink s karamelizovaným cukrem.
Arroz doce – doslova „sladká rýže,“ rýžový nákyp obsahující mléko, cukr, skořici a citron.
Pudim flan – vanilkový pudink s karamelizovaným cukrem.
Ovos moles – doslova „měkká vejce,“ slavný zákusek města Aveiro, slazený žloutek v tenkém těstě.
Oblíbené portugalské nápoje:
Aguardente – pálenka, která se nejčastěji vyrábí ze zbytků vinných hroznů, fikovice, třešňovice, jahod, mandlí, medu.
Čaj – patří k nejoblíbenějším nápojům. Právě Portugalci naučili pití čaje Angličany.
Káva – další z velmi oblíbených nápojů. Je k dostání v mnoha různých variantách.
Pivo – mezi nejznámější značky patří Sagres, Super Bock, Cristal a Cintra.
Poncha – madeirský drink míchaný z pálenky z třtinového cukru, medu a citronové šťávy.
Víno – Portugalsko je proslulé především díky vynikajícímu portskému. Rozlišuje se nejen červené (tinto), bílé (branco) a růžové (rosé), ale také mladé, kyselé a lehce jiskrné víno.
Kuřecí játra Nandos
Co budeme potřebovat: 500 g kuřecích jater, 2 lžičky olivového oleje, 1 velkou cibuli, 1 špetku kmínu, 2 stroužky česneku, 4 lžíce bílého vína, 2 lžičky másla, 2 lžičky sladké papriky, 1 lžička soli, 1 bobkový list, chilli omáčka dle chuti.
Příprava: Na větší pánvi rozpálíme olej s máslem, přidáme játra, najemno nakrájenou cibuli, česnek, koření a restujeme. Přidáme bobkový list, víno a na mírném ohni asi 10 minut povaříme.
Na konec přidáme chilli omáčku. Podáváme s rýží nebo hranolkami.
Portský krém
Co budeme potřebovat: 75 g cukru moučka, 1 balíček vanilkového cukru, 1 citron, 100 ml portského vína, 6 ks plátkové želatiny, 3 vejce
Na ozdobu: 4 lžičky mandlových lupínků, 4 ks koktejlových třešní
Příprava: Z dobře omytého citronu nejprve ostrouháme kůru a poté vymačkáme i šťávu. Žloutky, oba druhy cukru a citronovou kůru vyšleháme do tuhé pěny. Vmícháme citronovou šťávu, víno a mírně vychladlou želatinu, kterou připravíme dle návodu. Vyšleháme hladký krém, který uložíme na chvíli do chladničky tuhnout.
Mezitím z bílků vyšleháme pevný sníh, který vmícháme do tuhnoucího krému. Hmotou naplníme zmrzlinové (dezertní) pohárky a uložíme je do chladničky úplně ztuhnout.
Před podáváním dezert posypeme mandlovými lupínky a ozdobíme koktejlovou třešinkou.