Pořizujeme si štěně – 1.část

Pejska si jako kamaráda přeje nejedno dítě. Já jsem měla to štěstí, že jsem odmala mohla vyrůstat s pejskem, a pes je neodmyslitelným členem naší rodiny dodnes. Jestliže plánujete pořídit svým dětem psa nebo si jej pořizujete pro sebe, možná uvítáte pár doporučení od paní doktorky Radky Žáčkové z Veterinární kliniky Delta, s jejíž vydatnou pomocí přišel na svět tento článek, který by Vám měl usnadnit první kroky s Vaším novým přírůstkem do rodiny.

Pořízení štěněte je důležitý krok v našem životě. Je potřeba si uvědomit, že pes je živý tvor a jeho pořízení je závazek minimálně na několik let. Proto není moc vhodné kupovat štěně jako dárek k Vánocům, narozeninám apod. Před pořízením štěněte je důležité vědět, za jakým účelem si psa pořizujeme a jaké máme možnosti prostorové, časové, finanční, jestli jsme začátečníci či zda máme již nějaké chovatelské zkušenosti. Podle toho si vybíráme vhodné plemeno. V dnešní době si můžeme vybrat již z několika stovek známých či méně známých plemen.

Reklama

Na příchod štěněte bychom se měli přeem důkladně připravit. Výbavu štěněte vybíráme vždy podle velikosti daného plemene. Je důležité, aby měl předem nachystán pelíšek na klidném místě, kde nebude nikým a ničím rušen. Důležité je, aby štěněti doma nehrozilo nějaké nebezpečí, proto je nutné zabezpečit vstup na balkon, schodiště a všechny prostory, kam by mohlo spadnout nebo si způsobit úraz. Dále je nutné zabezpečit elektrické vodiče a zařízení, které by štěně mohlo kousat a tím se poranit při zásahu elektrickým proudem.

Před příchodem štěněte bychom měli mít připravené misky na krmivo a na vodu. Nabídka misek na krmení je velmi pestrá co do materiálu, barev i velikostí. Ideální jsou misky nerezové nebo keramické, lépe se udržují v čistotě a štěňata je nemohou rozkousat. Nevhodné jsou misky z plastu, štěňata je mohou rozkousat a tyto misky se i hůře udržují v čistotě a nezanedbatelné je i to, že někteří psi mohou mít na plast alergii.

Důležité je zvolit místo, kde budou misky uloženy. Měly by stát na stále stejném místě, nejlépe na klidném místě, kde nebude pes při příjmu krmiva a vody rušen.

Vhodné je, si předem zjistit, jakým způsobem bylo štěně krmeno původním chovatelem a případně si vyžádat malé množství tohoto krmiva s sebou. Je dobré se rozmyslet, jakým způsobem budeme chtít psa krmit my. Máme možnost volit mezi komerčním krmivem nebo domácí stravou. Tím nemáme na mysli zbytky od stolu, ale přípravu domácí stravy pro psy.

Domácí strava je náročná jak časově, tak na dostupnost čerstvých surovin, finančně a je i těžké sestavit krmnou dávku s vhodným nutričním složením, což je u rostoucích štěňat velmi důležité.

Komerční krmiva jsou vyráběny buď ve formě granulí, konzerv či kapsiček. Výhoda komerčních diet spočívá v tom, že je v nich vyvážený poměr živin, což je u rostoucích štěňat velmi důležité. Další plusem je dostupnost komerčního krmiva a také je to pro majitele časově nenáročný a pohodlný způsob krmení.  Velké množství značek krmiva na našem trhu nám a našim psím svěřencům dává širokou možnost výběru. Proto je důležité pečlivě vybírat a zvolit krmivo kvalitní a určené pro danou věkovou a hmotnostní kategorii psa. S výběrem vhodného krmiva majiteli jistě rád pomůže každý veterinární lékař. Před příchodem štěněte bychom měli mít připravené i nějaké hračky, ideálně z materiálu, který nerozkouše.

 

Reklama