Plánujete dovolenou v rytmu ohnivého Španělska? Pak ochutnejte churros, tapas, …

V horkých dnech se vám zatají dech a necháte se unášet rytmem flamenga. Stejně dráždivá je i španělská kuchyně, která je plná čerstvého masa, zeleniny a pálivého koření.

Reklama

Španělé velmi často používají olivový olej a olivy, jsou totiž největším producentem a konzumentem na světě těchto plodin. Mezi další charakteristické potraviny se řadí cibule, česnek, rajčata, paprika. Oblíbené jsou také zeleninové saláty.

Jejich kuchyně se neobejde bez různých druhů koření – mleté sladké i pálivé papriky, chilli papriček, skořice, šafránu, římského kmínu, hřebíčku a muškátového oříšku. Dodávají pokrmům tu pravou lákavou chuť a žhavé aroma.  Nesmíme zapomenout ani na ovoce, zejména na pomeranče.

Do masitých pokrmů využívají Španělé nejčastěji vepřové a hovězí maso a také drůbež. Ryby a mořští živočichové jsou na denním jídelníčku samozřejmostí.

Velkou oblibu mají v této zemi zákusky a moučníky, které jsou vyhlášené svou přesládlostí, známé je též kandované ovoce.

Zdroj: Pixabay.com

Stravovací zvyklosti obyvatel Španělska se hodně liší od našich. Snídaně není až tak důležitá. Hlavním jídlem dne je oběd, který má většinou několik chodů a podává se ale až v době od 13:30 do 16:00 hodin.  Pak následuje siesta – odpočinek během něhož je neslušné například dojednávat pracovní schůzky. Tomu odpovídá také i pracovní doba. Večeře už je lehčí, ale nezačíná dříve než ve 21 hodin, výjimkou není ani 23. hodina!

Mezi známá jídla a pití patří:

Paella – nejslavnější španělské jídlo je založené na rýži, ke které se přidává nejčastěji kuřecí maso nebo mořské plody, dále zelenina (česnek, cibule, paprika, rajčata), z koření zejména šafrán, který se kvůli vysoké ceně často nahrazuje barvivem a mletou paprikou. Chutě všech surovin se vstřebají díky dlouhému vaření na mírném ohni.

Jamón serrano – sušená šunka. Kdysi se sušila v horách, ale nyní je horský vzduch často nahrazen umístěním v nějakém sklípku. Vepřová kýta se nechá naložena několik dní v mořské soli, pak se sůl odstraní a šunka se pověsí na místo s předepsanou teplotou a vlhkostí, aby dozrála. Podle typu šunky se může nechat sušit až dva roky. Sušení šunku utěsní, proto může viset ze stropu španělských barů, aniž by bylo kolem ní hejno much. Jde o jakousi španělskou verzi parmské šunky.

Tortilla espaňola – národní jídlo, omeleta ze syrových brambor, vajec a cibule. Velmi často se servíruje studená.

Gazpacho – hustá studená polévka, rozmačkaná směs rajčat, papriky, cibule, česneku, strouhanky, citrónu a oleje.

Pescado, mariscos – ryby a mořské plody. Jedí se všude, po celé zemi jsou velmi oblíbené, ale nejlepší jsou samozřejmě přímo na pobřeží.

Bocadillo – obložená bageta s nejrůznějšími příchutěmi.

Zdroj: Pixabay.com

Churros con chocolate – podlouhlá kobliha smažená ve vrstvě oleje (a tedy hodně mastná), která se namáčí v čokoládě.

Flan – koláč z křehkého nekvašeného těsta, na němž je vrstva pudinku.

Turron – mandlová nebo oříšková pasta s medem, skořicí a piniovými oříšky.

Tapas – malé pikantní jednohubky, které se podávají před jídlem, ale i během celého dne a hlavně večera ke sklence vína nebo sherry.

Káva – bývá silná a Španělé jí dávají přednost před čajem. Vynikající je také „café con leche“, tedy káva s mlékem, která se podává ve větším hrnku s velkým množstvím mléka.

Čokoláda – pije se často k snídani spolu s koblihou churro.

Granizado – ledová tříšť s příchutí, nejčastější bývá citrónová. Je velmi sladká, ale v létě dokonale osvěží.

Víno – se pije běžně a hodně i k jídlu. Zdejší vína jsou silná díky slunnému klimatu.

Sangría – vinný a ovocný punč s nevelkým množství alkoholu a někdy přímo s nakrájenými kousky ovoce.

Tinto de verano – v překladu „letní červené víno“, které se servíruje nejčastěji v létě a s ledem, někdy s kouskem citronu. Osvěží a díky nižšímu podílu alkoholu je snesitelnější než víno.

Paella

Zdroj: Pixabay.com

Co budeme potřebovat:

20 dkg vepřového masa, 20 dkg drůbežího masa, 10 dkg kuřecí játry, 30 dkg rýže, 3 cibule, 4 stroužky česneku, 1 feferonku, 2 papriky, 10 dkg žampiónů, 4 rajčata, 10 dkg zeleného hrášku nebo zelených fazolek, 1 sklenku olivového oleje, 1 sklenku bílého vína, 1 kostku masoxu, sůl, ½ lžičky mletého pepře, 2 bobkové listy, špetku kayenského pepře, špetku šalvěje, lžičku petržele

Příprava:

Na rozehřátém oleji zpěníme drobně nakrájenou cibuli, přidáme na kostky nakrájené vepřové a drůbeží maso, prolisovaný česnek a za stálého míchání osmahneme ze všech stran. Zalijeme trochou vody, vlijeme víno, přidáme masox, bobkový list a dusíme asi půl hodiny.  Pak vsypeme rýži a nakrájené papriky, rajčata, feferonku, žampióny, hrášek nebo fazolky a nakrájenou kuřecí játru. Vsypeme mletý pepř, kayenský pepř, šalvěj a opět dusíme asi 20 minut. Podle potřeby podléváme. Nakonec vmícháme nakrájenou petrželku a dle potřeby osolíme.

Rada na závěr:  Paella se po dobu přípravy ničím nezakrývá. Posléze se může přikrýt poklicí či fólií a dát nad páru asi na 30 minut, aby „došla“. Rýže se nikdy nenechává zcela dovařit, má být naopak uvnitř lehce křupavá.

 

Gaspacho

Zdroj: Pixabay.com

Co budeme potřebovat:

7 rajčat, 1 okurku, 1 papriku, 1 cibuli, 2 stroužky česneku, 1 lžíci kečupu, 3 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, kapku octa, kousek veky nebo 3 rohlíky

Příprava:

Nakrájíme oloupaná a semínek zbavená rajčata a papriku, oloupanou okurku a cibuli. Vložíme do mixéru, přidáme prolisovaný česnek, kečup, olej, kapku octa, osolíme a opepříme. Dále natrhanou veku zbavenou kůrky a vše společně umixujeme do hladka. Polévku necháme vychladnout v ledničce. Před podáváním ještě jednou promixujeme.

Reklama