Novinka na knižním trhu Maléry a já

Už jste slyšeli o knize Maléry a já? Pokud je vám tato kniha prozatím ještě neznámá, pak dnešním dnem se seznamte. Kniha je prvotinou a údajně i posledtinou nadějného autora, teprve 66letého Oldřicha Čepelky.

 

 

A o čem kniha pojednává?

Maléry a já jsou drobný, leč nečekaným úkazem na knižním trhu. Svou první prací se totiž projevil autor až v seniorském věku, a také měl o čem psát. Události, jaké se stávají v běžném životě, získávají v neotřelém autorově podání nové kontury i pointy. Všechny se udály, ale jak autor uznává, některé musel „beletristicky dotáhnout“. Čtenář se pak baví nejen popisem různých často bizarních příhod, ale také originálním jazykem s mnoha novými slovy a jazykovými hříčkami. V knize jsou roztroušeny desítky bonmotů od známých osobností i od samotného autora.

Kniha sleduje autorův život od dětství a dospívání do dospělosti. Autor vzpomíná na tátu a mámu a na groteskní události, které se jim staly. Provází nás neopakovatelnými příhodami z povinné vojenské služby na „západní hranici“, prvními průšvihy v zaměstnání, z lektorské činnosti a dokonce i z pánských záchodů. Popisuje komické scény z výzkumného ústavu a z uranových dolů, v nichž pracoval v 80. letech. Přináší podivuhodné zkušenosti ze své podnikatelské činnosti, zmiňuje zážitky z cest do mnoha evropských zemí i tragikomické popisy zdravotních problémů. Rozsáhlou kapitolu věnuje svému kondičnímu běhu včetně zážitků z maratonů a běhů do vrchu. Postupně se tak přesouvá z minulosti do současnosti, přičemž tu a tam neopomene svým laskavě ironickým stylem zformulovat živností zkušenost, která může obohatit čtenáře každého věku.

 leták Maléry

A kdo je sám autor?

Oldřich Čepelka se narodil a dětství i mládí prožil ve východočeském Náchodě. Obor sociologie vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v letech 1966 až 71, kde o několik let později získal titul PhDr. Jak bylo tehdy běžné, hned po promoci nastoupil do povinné základní vojenské služby a poté se oženil. Profesní kariéru zahájil v náchodské Tepně, tehdy velkém textilním podniku. Odtud se nechal zlákat na akademickou dráhu a s rodinou se přestěhoval do Ústí nad Labem, aby působil v tamní pobočce Ústavu pro filozofii a sociologii Akademie věd. Pracoval na problematice plánování rozvoje měst, okresů a krajů. Po střetech s komunistickým vedením a v touze po vlastním bydlení odešel do Uranových dolů Hamr, později DIAMO, kde působil až do začátku 90. let. Poté začal samostatně podnikat ve společnosti Tima Liberec. Věnoval se především průzkumům trhu a veřejného mínění, vzdělávacím a dalším projektům, tvorbě analýz a plánů rozvoje měst, hodnocením využívání evropských fondů v ČR, lektorské činnosti a poradenství pro skupiny, které pomáhají obnově a rozvoji venkovských regionů. Je autorem řady odborných publikací, studií a analýz. Celoživotně se věnuje kondičnímu běhu. Beletristicky se projevuje až touto knihou.

Pokud vás kniha zaujala, poté navštivte stránky www.malery.cz, kde se dozvíte nejenom více informací, ale kde si můžete knihu i objednat. Již brzy se také na našich stránkách dočkáte dvou úryvků z knihy Maléry a já, které si zaručeně nenechte ujít.

Reklama